Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Świerk kłujący - Picea pungens

Pokaż wątki Pokaż posty

Świerk kłujący - Picea pungens

ZbigniewG 13:56, 15 lis 2017


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8900
Kasya przesadzałem starego 4m męczył się dwa lata ale już wszystko ok, oczywiście gałęzie mocno przycięte i na wiosnę mocno zraszany i dożywiany opryskowo
bryła korzeniowa swobodnie zmieściła się na taczce,
musisz widłami gdzieś 0,7-1 metr od pnia zacząć wybierać ziemię (rowek minimum 0,5m) i zobaczysz jak to wygląda zachowując maksymalnie korzenie, podważyć stopniowo z kilku stron długą rurą
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
Kasya 16:25, 15 lis 2017


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 41813
ZbigniewG napisał(a)
Kasya przesadzałem starego 4m męczył się dwa lata ale już wszystko ok, oczywiście gałęzie mocno przycięte i na wiosnę mocno zraszany i dożywiany opryskowo
bryła korzeniowa swobodnie zmieściła się na taczce,
musisz widłami gdzieś 0,7-1 metr od pnia zacząć wybierać ziemię (rowek minimum 0,5m) i zobaczysz jak to wygląda zachowując maksymalnie korzenie, podważyć stopniowo z kilku stron długą rurą


Ok, dziękuje. Nie przyszło mi do głowy żeby zacząć widlami
Zrobię to na wiosnę, będzie chyba lepiej
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
Gardenarium 08:43, 17 lis 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie widłami, szpadlem, widłami będzie się obsypywać od korzeni,

prześledź tę galerię zdjęciową w środku art (tuje)

https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/358-jak-przesadzic-drzewo

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ZbigniewG 19:49, 17 lis 2017


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8900
Danusia i tu się będę upierał, napisałem zacząć rowek widłami o,7-1m od pnia i w ten sposób otrzymamy zwartą bryłę korzeniową przy pniu z dodatkową długością najcieńszych i najważniejszych korzonków właśnie dzięki widłom
można oczywiście od początku szpadlem ale kto bez pomocników lub maszyny poradzi sobie z dużą bryłą która dałaby nam taką samą ilość korzeni
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
Gardenarium 13:45, 18 lis 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tak, nie zrozumiałam wypowiedzi. My akurat mamy maszynę.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ZbigniewG 13:11, 11 maj 2018


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8900
Hoopsii aż błyszczy


____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
SylwiaBe 23:02, 14 kwi 2020


Dołączył: 14 kwi 2020
Posty: 854
Witam,
Jestem totalnie początkująca, raczkuję, a raczej pełzam w zakresie ogrodnictwa. Chociaż nie ukrywam, że lubię grzebać W ziemi i mam wielki zapał to tego W zeszłym roku posialiśmy trawę, która ma stanowić większość naszego ogrodu. Powoli zabieramy się za aranżację, a raczej projekt rabat. Kilka sztuk tujek Szmaragd już wy sadziliśmy, łącznie z innymi roślinami. A teraz do sedna:
Mimo złej opinii, zdecydowałam się posadzić wzdłuż ogrodzenia 5 sztuk świerka kłującego Kaibab, co poradzę, strasznie mi się podoba obecnie świerki mają jakieś 50cm.
Jak je ciąć, czy w ogóle można? żeby nie rosły takie wysokie i miały ładny kształt?
I co przed nimi posadzić, jakiś niskie coś mi się widzi, np hosty będą pasować?
Chcę obok pociągnąć dalej szpaler z tuji Szmaragd, a przed nimi hortensje "Limelight" lub "Anabelle" - będzie to grało ze świerkami obok? Czy może między hortensje a świerki wysadzić np miskanta chińskiego - widziałam u kogoś na ogrodowisku takie połączenie właśnie hortensji i traw wysokich
____________________
Sylwia Pszczółkowa przygoda
Gardenarium 00:31, 15 kwi 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Żebyś nie wiem jak cięła to i tak wyrosną, to nie jest drzewo do cięcia na kompaktowy, stożkowy kształt. Za kilka-kilkanaście lat do wyrzucenia, albo znienawidzenia. Albo się posypie z powodu przędziorka.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
SylwiaBe 08:24, 15 kwi 2020


Dołączył: 14 kwi 2020
Posty: 854
Danusiu, bardzo Ci dziękuję za odpowiedź, przesadzę te świerki po prostu na drugą działkę, gdzie będą sobie rosły jak chcą, bo mi ich szkoda jest jeszcze kwestia męża, czy mi pozwoli he he he
to teraz w takim razie: czym zastąpić te świerki? Dalej ciągnąć tuje Szmaragd
pod ogrodzeniem? Ogólnie jestem za tym, żebym robić jednolite tło dla innych roślin. Chyba, że coś doradzisz extra, to się skuszę
____________________
Sylwia Pszczółkowa przygoda
ZbigniewG 19:30, 18 cze 2020


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8900
kłujący The Blues za 10 lat będzie miał 4-5m ale po szerokości malutko



____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies