Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Świerk kłujący - Picea pungens

Pokaż wątki Pokaż posty

Świerk kłujący - Picea pungens

Pwl 18:36, 21 lis 2011


Dołączył: 03 mar 2011
Posty: 925
Świerk kłujący, świerk srebrny (Picea pungens Engelm. 1879) - gatunek wiecznie zielonego drzewa
z rodziny sosnowatych (Pinaceae). Świerk kłujący pochodzi z Gór Skalistych w zachodniej części
Ameryki Północnej. Osiąga wysokość do średnio 30 m, w warunkach naturalnych wyjątkowo do 46 m.
Średnica pnia do 1,5 m. - źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awierk_k%C5%82uj%C4%85cy


____________________
paweł
Pwl 18:39, 21 lis 2011


Dołączył: 03 mar 2011
Posty: 925
Niestety w przypadku tego świerka - im jest starszy - tym.. brzydszy
____________________
paweł
Gardenarium 19:08, 21 lis 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Był taki szał na te świerki w latach 80-tych, w erze iglaków, wtedy wszystko wydawało się takie cudowne.
Potem zauważyłam dopiero, że prawie wszędzie są one albo są posadzone za gęsto, albo łysieją, albo chorują i jednego roku potrafią posypać się im igły z dolnych pięter.

Ogólnie rzecz biorąc kolor jest bardzo ładny, zwłaszcza w sąsiedztwie żółtych roślin.

Ten świerk ma to do siebie, że w starszym wieku dolne gałęzie niestety nie są ładne.
Trzeba je podcinać, a na pień najlepiej posadzić bluszcz. Tak zrobiłam w swoim starym ogrodzie.

To drzewo potrzebuje baaardzo dużo miejsca (10 m średnicy) i wtedy jest właściwie wyeksponowane.

Ostatnio projektowałam ogród, gdzie był stary żywopłot z tych świerków. Wyglądał bardzo brzydko i właściciele zdecydowali się wszystkie świerki wykarczować.

Młode przyrosty mają niebieski kolor



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 19:13, 21 lis 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
To świerk kłujacy w moim starym ogrodzie. Jest podkrzesany i rosną pod nim hosty i hortensje.



Na pniu rośnie bluszcz, a pod świerkiem można swobodnie przechodzić.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Sebek 13:12, 22 lis 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Ahh - jeszcze ta cudna agawa była

Nie mogę jej przeżałować
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Sharlee 15:12, 24 lis 2011


Dołączył: 07 lis 2011
Posty: 138
Poszukuję do mojej kompozycji pięknego niebieskiego iglaka, bardzo pasowałby mi waśnie świerk srebrny (kłujący) natomiast po Waszych wypowiedziach/doświadczeniach chyba jednak z niego zrezygnuję. A chodzi o dokładnie taki efekt jak na tym zdjęciu:



____________________
Kobiet nie trzeba rozumieć, trzeba je kochać!
goniak 16:20, 24 lis 2011


Dołączył: 13 lis 2010
Posty: 1276
To może posadź Picea pungens "Glauca Globosa". To bardziej karłowa, wolnorosnąca odmiana świerka o pięknej kolorystyce i zwartej budowie. W sprzedaży występuje też forma szczepiona na niskim pniu.
Fajnie też wygląda Picea pungens "Iseli Fastigiata", wolnorosnąca, wąskokolumnowa forma niebieskiego świerka.


____________________
Małgosia mój zielony świat
Sharlee 17:51, 24 lis 2011


Dołączył: 07 lis 2011
Posty: 138
Dziękuje pięknie!!!
____________________
Kobiet nie trzeba rozumieć, trzeba je kochać!
Pwl 12:06, 28 lis 2011


Dołączył: 03 mar 2011
Posty: 925
Picea Pungens Świerk Srebrny

____________________
paweł
moni 16:29, 28 lis 2011


Dołączył: 06 paź 2011
Posty: 834
Ja się wyłamię z tych wszyskich krytycznych opinni o tym świerku bo mi się bardzo podoba ten stalowoniebieski kolor igieł cudo.
____________________
Mona
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies