Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Świerk kłujący - Picea pungens

Pokaż wątki Pokaż posty

Świerk kłujący - Picea pungens

aterus 00:43, 04 mar 2013

Dołączył: 10 lut 2013
Posty: 51
Gardenarium napisał(a)

Ten świerk ma to do siebie, że w starszym wieku dolne gałęzie niestety nie są ładne.
Trzeba je podcinać, a na pień najlepiej posadzić bluszcz. Tak zrobiłam w swoim starym ogrodzie.

To drzewo potrzebuje dużo miejsca i wtedy jest właściwie wyeksponowane.

Ostatnio projektowałam ogród, gdzie był stary żywopłot z tych świerków. Wyglądał bardzo brzydko i właściciele zdecydowali się wszystkie świerki wykarczować.

W moim starym ogrodzie jest sporo świerków kłujących (ponad 30). Część z nich to drzewa 12-letnie, część - młode 1,5-metrowe maluchy. Starsze okazy na razie trzymają sie dobrze, choć w kilku z nich pojedyncze dolne gałęzie rzeczywiście wyglądają nieciekawie. Trochę to smutne, bo za wszelką cenę chciałbym uniknąć podkrzesywania. Drzewa są posadzone wzdłuż ogrodzenia i - póki co - stanowią całkiem ładny żywopłot. Jeśli miałbym wycinać dolne gałęzie, powstałby duży estetyczny problem: dziurawe przyziemie. O ile nie byłoby to nic strasznego w przypadku np. soliterów, to już przy żywopłocie (zwłaszcza oglądanym od strony ulicy) wyglądałoby słabo.

Czy istnieje jakiś sposób, aby opóźnić lub wyeliminować ten problem? Jak utrzymać dolne partie w odpowiedniej kondycji? Może należałoby pilnować stałego dostępu światła przez przycinanie zachodzących na siebie i rzucających cień gałęzi? A może nie powinno się np. pozwalać najniższym pędom dotykać ziemi (podpierając je lub podwiązując)?

Wiem, Pani Danuto, że nie darzy Pani świerków kłujących szczególną sympatią i poleca raczej serbskie, które nie gubią dołu. Niestety (lub stety) mam u siebie to, co mam i muszę to jakoś ogarnąć
____________________
ZbigniewG 10:38, 04 mar 2013


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8893
można tak cięty rok temu teraz tylko kosmetyka - chudzinka w sam raz
zagęści się srebrnymi przyrostami i będzie OK



oczywiście gałęzie przycięte poza strefę na których nie ma młodych przyrostów -pąków padną
można przycięć do bezpiecznego miejsca i czekać ewentualnie na wybicie uśpionych pąków i wtedy znowu zbliżyć się z cięciem do pnia
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
Sharlee 11:26, 04 mar 2013


Dołączył: 07 lis 2011
Posty: 138
Wydaje mi się, że ze świerkami kłującymi jest taki problem, że uwielbiają je przędziorki i stąd to obumieranie dolnych gałęzi A drzewo jest piękne, symetryczne i o ładnym kolorze.
____________________
Kobiet nie trzeba rozumieć, trzeba je kochać!
Gardenarium 21:22, 04 mar 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Dlatego właśnie nie polecam go, to prawda. Potrafi w jeden sezon obsypać igły
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
niezapominajka 09:05, 25 lip 2013

Dołączył: 16 kwi 2013
Posty: 47
A ja chciałam posadzić świerk srebrny w 2 miejscach na rabacie Czy można mu skracać wiosną przyrosty żeby był gęsty i może wtedy nie będzie gubił dolnych pięter? A może ktoś doardzi mi co mogę ewentualnie posadzić w kolorze srebrnym lub niebieskawym- rabata jest w słońcu , ma to być centralna roślina na rabacie, chciałabym żeby w miarę rosła ( nie pasuje mi Glauca Globosa bo za niska). Zastanawaiałam się nad świerkiem Hoopsilem...
Gardenarium 15:53, 27 lip 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Można skracać przyrosty. Z niebieskich iglaków ładna jest jodła górska 'Compacta'.

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/339-ciecie-iglakow
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
niezapominajka 12:04, 28 lip 2013

Dołączył: 16 kwi 2013
Posty: 47
Brałam pod uwagę tę sosnę, ale ponoć bardzo wolno rośnie- w wieku 30 lat jest napisane że osiąga 3m...
ewsyg 12:55, 20 lut 2014


Dołączył: 17 maj 2013
Posty: 11654
Mnie podobają się te świerki kłujące o kolorowych igłach bo lubię kolor w ogrodzie. Zimą miło będzie na nie popatrzeć. Ja kupiłam sobie świerk Edit i Fastigiata. Będą rosły koło oczka wodnego więc może przędziorki na nich się nie zadomowią, ponoć nie lubią wilgoci.

____________________
Ewa Pachnący różami, malowany bylinami, Skąpana w słońcu****
Fallenangelv 16:50, 20 lut 2014


Dołączył: 19 paź 2012
Posty: 56
Pomimo wad i chorób jakie czyhają na świerk kłujący to moim osobistym zdaniem warto zaryzykować i go posiadać. Chociaż w sumie słowo'' ryzyko '' to za dużo powiedziane.



Szczepionych odmian Picea Pungens nie posiadam, ale zbieram różne siewki tego gatunku.





Od srebrnych, po niebieskie, zielone, szare. Od płaczących po Fastigata / kwestia doboru siewki, gleby i opieki. Jak dla mnie to tylko sekator i nawozy wmnacniające, ale tylko dla niektórych, większość jest bezobsługowa.
Nie znosi mokrych gleb, zawilgoconych. Suche miejsca, większość rośnie u mnie na piachu gleba klasy 6. A ja chodzę i zbieram siewki po szkółkach
Fallenangelv 16:58, 20 lut 2014


Dołączył: 19 paź 2012
Posty: 56







Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies