Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Bardzo ozdobny iglak

Pokaż wątki Pokaż posty

Bardzo ozdobny iglak

goniak 07:45, 25 lis 2011


Dołączył: 13 lis 2010
Posty: 1276
Sebek napisał(a)
Świerka pospolitego.....
On po latach ozdobny nie będzie...

No i będziesz musiała dbać, aby bardzo regularnie rósł i gęsto

Sebuś, nie podchodź do sprawy tak emocjonalnie >
Madlen pewnie nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa >
Białobok jest bardzo ładny tylko absolutnie nie jest zielony <!!!
Push natomiast to karzełek wśród świerków.
____________________
Małgosia mój zielony świat
pogotowieogr... 08:18, 25 lis 2011


Dołączył: 29 paź 2011
Posty: 86
A może zacznijmy od zbadania pH,co jest po spodem bo te cuda mają swoje wymagania
____________________
Janusz Zaremba
Sebek 12:30, 25 lis 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
goniak napisał(a)

Świerka pospolitego.....
On po latach ozdobny nie będzie...

No i będziesz musiała dbać, aby bardzo regularnie rósł i gęsto

Sebuś, nie podchodź do sprawy tak emocjonalnie >
Madlen pewnie nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa >
Białobok jest bardzo ładny tylko absolutnie nie jest zielony <!!!
Push natomiast to karzełek wśród świerków.


Emocjonalnie to nie

tylko wiem jak potrafi wyglądać taki świerk po latach - i wolałbym, żeby tego tu uniknąć.


Ja nadal jestem za cisem
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Sebek 12:32, 25 lis 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
EwaG napisał(a)

Świerka pospolitego.....
On po latach ozdobny nie będzie...



Sebek, a widziałeś te odmiany po wielu latach?
Zawsze można po latach wymieniec na inny model


Tylko, że jak taki świerk wrośnie to tam po latach nic nie wejdzie.


No i taki iglak nie powinien być "zbyt" duży z taką bliskością z domem
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
jambosana 16:16, 25 lis 2011


Dołączył: 26 sie 2011
Posty: 585
Sebku, za bardzo nie rozumiem Twoich wypowiedzi, albo wiesz coś czego ja nie wiem, albo brak Ci wiedzy i wyszukiwarki google.

Związek Szkółkarzy Polskich :
Picea abies Pusch "Niezwykle oryginalna, karłowa odmiana o pokroju półkulistym, osiągająca w wieku 10 lat ok. 0.3 m wys. przy 0.5 m śr. Jej cechą charakterystyczną są małe czerwone szyszki, pojawiające się na końcach pędów. Wymagania glebowe i wilgotnościowe przeciętne. Polecana do ogrodów skalnych i alpinariów". fotografie tego "cuda" tamże: http://zszp.pl/?id=207&rco=Picea%20abies%20'Pusch'&lang=1

Inna sprawa, że on jest na to miejsce za mały i po prostu zniknie.

Drugi typ Madlen bardzo mi się podoba. To nie picea abies, ale picea pungens Białobok, karłowa (ale juz nie tak karłowa) odmiana świerka kłujacego. Ma piękne wiosenne przyrosty.
Związek Szkółkarzy Polskich "Ciekawa polska odmiana, o powolnym wzroście i zwykle nieregularnym pokroju, osiągająca w wieku 10 lat ok. 2 m wys. Pędy krótkie, sztywne. Igły srebrzystoniebieskie, wczesną wiosną na młodych przyrostach kremowożółte. Wymagania glebowe i wilgotnościowe bardzo małe. Polecana do nasadzeń pojedynczych" i fotografie tamże http://zszp.pl/index.php?id=207&rco=Picea pungens 'Białobok'&lang=1

Co do cisa, tak to ulubiony iglak Danusi, a ty wiernie przyjąłeś Sebku przepiękny Danusiowy styl. Ale są i inne ogrody i inne pomysły, bo ogrody i ludzie są różni. Madlen nie widzi w swoim sielskim wiejskim ogródku strzyżonego bonzai z cisa i ja ją w pełni rozumiem, znając jej ogródek z innyc for internetowych.
____________________
Pozdrawiam Beata http://www.ogrodowisko.pl/watek/3676-gdzies-wsrod-lak
goniak 16:40, 25 lis 2011


Dołączył: 13 lis 2010
Posty: 1276
Problem polega na tym, że Madlen nie ma specyzowanych oczekiwań !!!
Podaje sprzeczne informacje .
Zakłada wątki na różnych forach, ludzie starają się jej pomóc a ona chyba sama nie wie czego chce<.
Już wcześniej proponowałam jej przejrzenie katalogu roślin Związku szkółkarzy polskich, bo można tam znaleźć wszelkie potrzebne informacje .
Podobnie jak Ty, Beatko, uważam, że są inne od Danusiowych ale równie pięknie i ciekawe rośliny
____________________
Małgosia mój zielony świat
Sebek 20:25, 25 lis 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
jambosana napisał(a)
Sebku, za bardzo nie rozumiem Twoich wypowiedzi, albo wiesz coś czego ja nie wiem, albo brak Ci wiedzy i wyszukiwarki google.

Związek Szkółkarzy Polskich :
Picea abies Pusch "Niezwykle oryginalna, karłowa odmiana o pokroju półkulistym, osiągająca w wieku 10 lat ok. 0.3 m wys. przy 0.5 m śr. Jej cechą charakterystyczną są małe czerwone szyszki, pojawiające się na końcach pędów. Wymagania glebowe i wilgotnościowe przeciętne. Polecana do ogrodów skalnych i alpinariów". fotografie tego "cuda" tamże: http://zszp.pl/?id=207&rco=Picea%20abies%20'Pusch'&lang=1

Inna sprawa, że on jest na to miejsce za mały i po prostu zniknie.

Drugi typ Madlen bardzo mi się podoba. To nie picea abies, ale picea pungens Białobok, karłowa (ale juz nie tak karłowa) odmiana świerka kłujacego. Ma piękne wiosenne przyrosty.
Związek Szkółkarzy Polskich "Ciekawa polska odmiana, o powolnym wzroście i zwykle nieregularnym pokroju, osiągająca w wieku 10 lat ok. 2 m wys. Pędy krótkie, sztywne. Igły srebrzystoniebieskie, wczesną wiosną na młodych przyrostach kremowożółte. Wymagania glebowe i wilgotnościowe bardzo małe. Polecana do nasadzeń pojedynczych" i fotografie tamże http://zszp.pl/index.php?id=207&rco=Picea pungens 'Białobok'&lang=1

Co do cisa, tak to ulubiony iglak Danusi, a ty wiernie przyjąłeś Sebku przepiękny Danusiowy styl. Ale są i inne ogrody i inne pomysły, bo ogrody i ludzie są różni. Madlen nie widzi w swoim sielskim wiejskim ogródku strzyżonego bonzai z cisa i ja ją w pełni rozumiem, znając jej ogródek z innyc for internetowych.



Przyznaję się bez bicia - nie znałem docelowym rozmiarów roślin

Jednak jak czytam tytuł bardzo ozdobny iglak to wiem, że musi być piękny cały rok, rosnąć równo, nie ogołacać się od dołu - a przy świerkach to jednak trudne

Myślę, że autorka sama zdecyduje co chce
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
magnolia 22:47, 25 lis 2011


Dołączył: 22 lip 2011
Posty: 5624
ja także myślę że typ Sebka nie jest dobrym typem, bo cis nie będzie pięknie rósł na suchych,ubogich glebach.

Czasem mam ochotę założyć Sebkowi 'spowalniacze', bo opiniuje tak szybko że nie ma szans nie skusić, choćby co któryś raz. Ale bardzo cenię że tak ładnie się wycofuje jak ktoś mu przytrze nos. Nie każdy to potrafi, nawet myślę że mało kto to potrafi.
____________________
Sebek 22:48, 25 lis 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262


Ciekawi mnie tylko co Madlen wybierze
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Gardenarium 00:17, 26 lis 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
"Bardzo ozdobnych iglaków" może być tyle ile wypowiadających się na tym wątku.
Bo bardzo ozdobny nie znaczy wcale ulubiony, a pojmuję że ozdobny to także taki, który zwraca uwagę swoim pokrojem, kolorem, szyszkami, igłami i innymi cechami świadczącymi o jego ozdobności.

W większym ogrodzie "bardzo ozdobnego" iglaka trzeba posadzić okazałego.
Wszystkie miniaturowe wymienione wcześniej raczej zakwalifikowałabym do "miniaturowy iglak" - taki też może być ozdobny... Chyba Madlen o to chodziło, żeby stanowił soliter, czyli d u ż y

Może być świerk Inversa, albo szczepiona forma modrzewia, piękna sosna.
Niekoniecznie bonsai, Przecież bonsai z cisa nie stosuję w każdym ogrodzie, chyba dopiero raz w tym nowoczesnym taki duży posadziłam.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies