Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Jak obsadzić od nowa??

Pokaż wątki Pokaż posty

Jak obsadzić od nowa??

Loosiuu 22:44, 03 gru 2011


Dołączył: 03 gru 2011
Posty: 3297
Kilka dni temu naszkicowałem coś takiego:


Ogólnie projekt wygląda tak:

rozplenica japońska, 6x kula bukszpanowa, stożek z cisa, jakieś drzewko, hakonechloa 'Stripe Ich Rich', te 4 małe to cyba będzie turzyca japońska 'evergold', za tymi trzema kulkami miskant ale nie wiem czy 'Variegatus' czy ' Zebrinus', to małe płożące przed stożkiem to wrzosiec

Chciałbym tak jak jest na rysunku wsadzić krzewy w tym miejscu, ale...


... jest jedno ale.. CO Z TYMI KRZEWAMI CO JUŻ TAM SĄ? Boję się że po przesadzeniu wszystko uschnie.
Rośnie tam już:
- migdałek (to drzewko na pniu)
-jałowiec sabiński ‘Variegata’
- 2x żywotnik zachodni 'Smaragd'
- 10x róże okrywowe nn + jedna pnąca też nn
- jedna mała bukszpanowa kulka, którą wykorzystam w projekcie.

Na tej siatce pnie się bluszcz i tam zostanie, bo ma zasłonić to co jest za siatką.
Wszystko rośnie już min. 3 lata i szkoda by mi było stracić, bo na prawdę ładnie się wszystko rozrosło, ale tak jakoś nie współgra ze sobą....dlatego się pytam kiedy co przesadzać, żeby nic nie uschło ?
To by było tyle jeśli chodzi o przygotowanie miejsca.
Teraz mam pytania dotyczące projektu.
Jakie wsadzić drzewo? Myślałem o miłorzębie albo o śliwie wiśniowej 'pissardii' albo o jakimś kolumnowym buku. Ważne, żeby nie rosło bardzo duże.

Piszcie proszę swoje spostrzeżenia. Jestem gotowy na wszelką krytykę!



____________________
Pozdrawiam Filip - Ogród z platanem.
Gardenarium 23:06, 03 gru 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Rysunek jest bardzo ładny, kompozycja wręcz doskonała.
Tylko że w tamtym miejscu tłem będzie siatka maskująca schody - tutaj szkoda tak pięknej kompozycji.
Najpierw tej kompozycji trzeba zapewnić tło, najlepiej mur, żywopłot jednorodny. Może w takim razie gdzie indziej?

Myślę jak by tu zamaskować tę siatkę, może posadzić dużo bluszczu?
Wyobraź sobie to z siatką.
Zginie, a na rabacie - idealnie.

Jeśli chodzi o przesadzanie to już teraz bym nie ryzykowała bardziej wczesną wiosną przed rozpoczęciem wegetacji.
http://www.ogrodowisko.pl/watek/524-przesadzanie-starszych-iglakow
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Pwl 00:21, 04 gru 2011


Dołączył: 03 mar 2011
Posty: 925
Jasne że da się przesadzić. iglaki są jeszcze malutkie, Danusia podała linka jak zrobić taką akcję uda się
____________________
paweł
Domi 07:16, 04 gru 2011


Dołączył: 11 mar 2011
Posty: 2438
A może zamiast siatki położysz drewno, żeby nie było widać rzeczy pod schodami? Albo chociaż taką matę, jaką masz na szcycie schodów?
____________________
Dominika - Ogród Dominiki
Jagna 07:59, 04 gru 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 1569
albo na siatkę puścić pnącze zimozielone.
____________________
Wątek o tym, że nie umiem
Loosiuu 13:41, 04 gru 2011


Dołączył: 03 gru 2011
Posty: 3297
Na tej siatce pną się bluszcze(dwie odmiany) i tam zostaną, bo mają zasłonić to co jest za siatką.

To jest zdjęcie z przed roku teraz tak to wygląda



Tak, wiem ta szmata miała zniknąć jak tylko róże trochę się rozrosną i zakryją ziemię bo strasznie dużo chwastów było...
Teraz jest mniej, ale i tak są...to taki krytyczny punkt (ten bukszpan wypuścił dosyć późno te nowe gałązki i dla tego jest taki nieprzycięty)


Wytłumaczę się jeszcze z tych liści...no więc one osłaniają róże.

Ogólnie krytycznie to wszystko wygląda, nic nie współgra ze sobą

Boję się jeszcze o tego migdałka, że jak przesadzę to uschnie, a było by szkoda bo bardzo lubię go jak kwitnie
____________________
Pozdrawiam Filip - Ogród z platanem.
Loosiuu 13:58, 04 gru 2011


Dołączył: 03 gru 2011
Posty: 3297
gardenarium napisał(a)
Rysunek jest bardzo ładny, kompozycja wręcz doskonała.


To dla mnie zaszczyt Dziękuję bardzo
____________________
Pozdrawiam Filip - Ogród z platanem.
Gardenarium 19:32, 04 gru 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Z bliska lepiej widać wszystko, dobrze, że dałeś taką fotkę.
Gdy bluszcz całkowicie zarośnie, jak u mnie na murze - to będzie dobre tło. W takim razie sadź tę boską kompozycję

A migdałka to bym chyba jeszcze teraz przesadziła, bo jak nie to dopiero po kwitnieniu i skróceniu gałęzi.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Loosiuu 19:34, 04 gru 2011


Dołączył: 03 gru 2011
Posty: 3297
Teraz się boję i nie mam przygotowanego miejsca. Poeksperymentuję na wiosnę
A róże kiedy?? na jesień??
____________________
Pozdrawiam Filip - Ogród z platanem.
Gardenarium 19:34, 04 gru 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie bój się przesadzać Tylko pamietaj o podlewaniu i zraszaniu - ale nie za dużo, żeby korzenie nie stały w błocie.
Ale pewnie o tym wiesz, niepotrzebnie piszę Filipie (ładne imię i rzadkie)
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies