Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Dereń biały - Cornus alba

Pokaż wątki Pokaż posty

Dereń biały - Cornus alba

MartaGreen 16:36, 24 sty 2013

Dołączył: 09 sty 2013
Posty: 9
Danusiu, wg. informacji o Cornus alba 'sibirica' zamieszczonej ja stronie ZSP jest to gatunek dobrze rosnący na terenach podmokłych. Czy wg. Twojego doświadczenia wytrzyma w przeciętnej glebie ogrodniczej? czy będzie wymagał stałego nawadniania? czy np. po podlewaniu przez I-sze 3lata poradzi sobie bez instalacji nawadniającej (stanowisko w pełni słoneczne)?

Myślałam też o posadzeniu rzędu dereni w nieznacznym obniżeniu terenowym, tak by deszczówka spływała na daną rabatę. Czy w takich warunkach dobrze przezimuje (mam na myśli wilgoć w sezonie zimowym)?

Zasypałam Cię pytaniami lecz z góry dziękuję za jakiekolwiek informacje.

Pozdrawiam

MG
Gardenarium 18:55, 24 sty 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Na wszystkie pytania nie znam odpowiedzi bo ja nie mogę zagwarantować że coś przezimuje, to zależy od wielu czynników w danym miejscu, ale szansa jest.

Jednak bym negowała sadzenie w przeciętnej glebie ogrodniczej - nigdy tego nie rób z żadną rośliną.
Każdej podsyp dobrej ziemi (kompostu, próchnicy, ziemi ogrodniczej) do dołka podczas sadzenia. Ta troska jest konieczna a rośliny nam się odwdzięczą.

Po 3 latach na pewno wytrzyma bez stałego nawadniania.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
MartaGreen 11:59, 25 sty 2013

Dołączył: 09 sty 2013
Posty: 9
Super, dziękuję za odpowiedź

Selly 10:33, 13 mar 2013


Dołączył: 11 lut 2013
Posty: 1220
Kupiłam w zeszłym roku derenia ( wysyłkowo) Otrzymałam doniczkę z jednym sterczącym pionowo patykiem ( było tanie ) . Co zrobić , by z tego jedego patyka wyczarować gęsty krzak.? Przyciąć nisko. To wiem, ale jak bardzo nisko ? Czy jeden patyk zagęści się tak , by powstał efekt kuli ? Czy od razu mu podsadzić trochę innych patyków? Jakie macie doświadczenia ?
____________________
Jeśli chcesz być człowiekiem szczęśliwym, zostań ogrodnikiem !
Sebek 18:54, 13 mar 2013


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Zależy jak wysoki jest ten patyk Ja bym zostawił go tak, żeby zostały mu dwie pary pąków - a potem przeszedłbym się na spacer do jakiegoś parku czy gdzieś i naciachał patyków w jakiegoś większego okazu No i oczywiście dosadzić, żeby pędów było więcej
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Gardenarium 23:08, 13 mar 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Dobra rada, albo dosadzać swoje patyki z cięcia.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
EwaG 07:03, 14 mar 2013


Dołączył: 18 maj 2011
Posty: 1089
Moje doświadczenie z Cornus alba jest takie, że urośnie w każdej ziemi, nawet dość piaszczystej i suchej zaprawionej w dołek przy sadzeniu. Podlewany na początku dość systematycznie, ale bez przesady doskonale sobie radzi (może trochę wolniej rośnie przez okres pocztątkowy, ale to wydaje się zaletą). Ale inne derenie np. świdwa (sanguinea) wymagają lepszych warunków glebowych i wodnych (ale u mnie na suchej glebie w półcieniu dają radę).
____________________
Ewa ; Ogród Ewy G. ; blog http://www.ogrodyewy.pl/
nebel 22:40, 11 kwi 2013


Dołączył: 12 lip 2012
Posty: 2465
marzena napisał(a)
Dereń biały (Cornus alba L.)

po przycięciu gałązek


Zainteresowało mnie własnie to - przycinanie
Widziałam kiedyś bardzo ładnie przycięty dereń.
Czy ktoś może napisać nieco więcej na ten temat - przycinania tej rośliny...?
Na zdjęciu tu zamieszczonym widać, że przycięto go nieznacznie, ale co? i kiedy?
Interesuje mnie właściwie wszystko, ponieważ nie mam żadenj wiedzy na ten temat.
W zeszłym roku kupiłam sobie 2 bardzo małe sadzonki z myślą, że z czasem uda mi się uformować je.
____________________
Ogród Nebel
Gardenarium 08:25, 12 kwi 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Derenie białe w większości mają ozdobne kolorowe gałązki i w większości tnie się je końcem zimy lub w marcu prawie do ziemi, wtedy wydają masę nowych zgrabnych fajnie wybarwionych gałązek, które dają równomierny krzew, o regularnej, kopulastym kształcie.

Ten rodzaj cięcia pokazany powyżej to cięcie mające na celu wykształcenie konkretnego pokroju - małego drzewka i widać że było robione latem, podcięto po prostu wszystkie gałęzie co pokładały się na ziemi, żeby podnieść koronę i prześwietlono pewnie też wnętrze korony.

Utworzono coś na kształt klonu palmowego Ładne małe drzewko.

Jaki efekt chcesz osiągnąć? Czy taki jak powyżej? To tnij wiosną na małe drzewko, jeśli krzew nigdy nie był cięty.

Albo zetnij nisko przy ziemi.



Cornus alba "Elegantissima"



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
nebel 21:57, 12 kwi 2013


Dołączył: 12 lip 2012
Posty: 2465
Dzięki Danusiu,
Moje rośliny kupiałam w zeszłym roku i są jeszcze bardzo małe.Kupuję rośliny do swojego ogrodu przede wszystkim przez internet i dlatego sadzonki są małe.
Chciałabym je formowac w postaci drzewka. Wiem, że aby osiągnąć taki efekt, trzeba przycinać je również w środku ( tak jak piszesz). Lubię czytać opisy, ale na razie bardzo mi pomagają zdjęcia( jestem wzrokowcem i jak coś zobaczę to lepiej rozumiem i dłużej pamiętam.)
____________________
Ogród Nebel
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies