Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Paulownia omszona - Paulownia tomentosa

Pokaż wątki Pokaż posty

Paulownia omszona - Paulownia tomentosa

Gardenarium 19:21, 21 lip 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ile zim przeżyła już?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Stal 20:10, 21 lip 2012

Dołączył: 03 lip 2012
Posty: 6
3 jak sie nie mylę albo 2 zimy i rok w piwnicy
____________________
Palmy,bananowce,juki,mandarynki i wiele wiecej na blogu :) http://palmywpl.blogspot.com
Gardenarium 20:36, 21 lip 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
No to ma niezły wynik.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
nebel 02:40, 26 lip 2012


Dołączył: 12 lip 2012
Posty: 2465
Proszę o radę - co dalej...?
Mam u siebie w ogrodzie posadzoną paulownię - rośnie u mnie drugi rok( bardzo dobrze przezimowała, bo została okryta, zresztą niezbyt starannie). W tej chwili ma około 2 m wysokości i jakieś 1.5m szerokości ( na wiosnę trochę ją przyciełam), ale zastanawiam się, czy nie usunąć jej ze swojego ogrodu!
Mam pytania i bardzo proszę o radę.
Ile muszę zostawić miejsca wokół niej? Jakie rośliny mogę posadzić w jej otoczeniu, a jakie są raczej niewskazane?
Czy co roku będę musiała ją okrywać na zimę? Ewentualnie jak to robić, gdy drzewo będzie już na prawdę duże?
A może po prostu nie eksperymentować i dać sobie spokój.
____________________
Ogród Nebel
Sebek 13:45, 29 lip 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Żeby podkreślić jej wielkie liście może podsadź ją żurawkami albo jakąś rośliną okrywową.
Z zimowaniem możesz mieć problem, lepiej okrywaj, ale jak przymarznie to wypuści od dołu
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
nebel 16:42, 29 lip 2012


Dołączył: 12 lip 2012
Posty: 2465
Sebek napisał(a)
Żeby podkreślić jej wielkie liście może podsadź ją żurawkami albo jakąś rośliną okrywową.
Z zimowaniem możesz mieć problem, lepiej okrywaj, ale jak przymarznie to wypuści od dołu

Sebek, dzieki za podpowiedż, co do roślin, bardzo mi pomagają takie rady
A co do okrywania?
Z tego co sugerujesz pzred wszyskim korzenie?
Za parę lat jak nie przemrznie będzie to spore drzewo!!!
Czy ktoś ma jakiś sposób na okrywanie tego typu drzewa? Dużego, rozłożystego...
____________________
Ogród Nebel
Stal 17:20, 29 lip 2012

Dołączył: 03 lip 2012
Posty: 6
Macie porównanie z lisciem



Tym wieksza paulownia to sie uodparnia od mrozu no ale czas pokaże .
____________________
Palmy,bananowce,juki,mandarynki i wiele wiecej na blogu :) http://palmywpl.blogspot.com
Sebek 18:46, 31 lip 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Łaaaaaał - no i to się nazywa liść!!!
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Justyna 17:29, 17 lis 2012


Dołączył: 25 paź 2012
Posty: 2282
Paulownia omszona
(Paulownia tomentosa)

Pochodzi z Chin, gdzie dorasta do 20 metrów, w naszych warunkach osiąga wielkość o połowę mniejszą. Kwiaty pojawiają się w maju, kiedy drzewo jest w stanie bezlistnym.
Paulownia może się pochwalić pięknymi zielonymi liśćmi w kształcie serca. Na uwagę zasługuje ich rozmiar, w pierwszych latach do 50 cm. dł. Kolejnych latach liście mają ok 30 cm dł.
Kolejną charakterystyczną cechą Paulowni jest jej niesamowicie szybki wzrost wciągu pierwszych lat. W pierwszym roku potrafi osiągnąć 3m. wysokości.
Najlepiej czuję sie na stanowiskach słonecznych, osłoniętych od wiatrów. Nie ma wymagań glebowych. Rośnie dobrze nawet na jałowych ziemiach.
O Paulowni jest sporo legend, mówi się że to drzewo szcześcia, np. w Chinach sadzi sie ją przy domach wierzac, ze przynosi szczeście. Ponoć siadał na niej mityczy ptak feniks, który przeniósł na nią swoje moce. Spalna Paulownia, odrasta. Podobno w dawnych czasach przy nardzinach córki sadzono drzewo cesraski i ścinało się je w momencie wydawania córki za mąż. z Jej drewna robiono wtedy skrzynię na posag.
Przez swój bardzo szybki wzrost jest używana jako roślina energetyczna. Któryś z prezydentów USA miał jej plantację.
Polecana jest do cieplejszych rejonów Polski 6B, 7A.
Młode egzemplarze należy zimą zabezpieczyć (kopczyk z kory i okrycie agrowłókniną, czy matą słomianą).

Poniżej dorodne okazy z Ogrodu Botanicznego we Wrocławiu i Arboretum w Wojsławicach



liczne wzniesione kwiatostany


kwiaty jasno niebieskie, rurkowate o słodkim zapachu


dekoracyjne owoce

moje maleństwo w lipcu

wrzesień

liście zgodnie z opisem

stan obecny


Mój egzemplarz otrzymałam od znajomych, którzy wyhodowali paulownie z nasionek.
Obserwując ich naście okazów, w różnym wieku, jestem pełna pełna nadziei, że Paulownia może dobrze sobie radzić w naszym klimacie. w poprzednim sezonie na 5 letnim egzemplarzu doczekali się kwitnienia.
Myk: jeśli chcemy się cały czas cieszyć dużymi liśćmi, możemy traktować paulownię jako bylinę i ściąć ją na wiosną ok 30 cm nad ziemią. Stratą jednakw tym przypadku jest brak kwitnienia. Cóż, coś za coś.
____________________
Mój zielony świat / Wizytówka
Mariusz 16:19, 21 lis 2012


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Paulownia omszona Paulownia tomentosa
____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies