Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Dokupujemy kawałek działki = zmiany na wiosnę. Co by tu posadzić?

Pokaż wątki Pokaż posty

Dokupujemy kawałek działki = zmiany na wiosnę. Co by tu posadzić?

popcorn 11:28, 02 sty 2012


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Ok, wiec bez ale czymś przydałoby się jednak odgrodzić te maliny? Bo się tak będą rozłazić?
Czy po prostu mogą tak być, a przed nimi trawnik?

No i co na "górze" działki? Nie naniosłam, a posadziłam tam niedawno leszczynę, blisko rogu działki. Jakaś grupa krzewiasta plus ta leszczyna - może być? Pęcherznica, jaśminowiec, jakiś iglak / iglaki?
2 różne jałowce -niskie - mam do przesadzenia - przed tę grupę?
hmm...
____________________
Mój nowy ogródek
Gardenarium 17:47, 02 sty 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Mógłby być ten żywopłocik, ale nie wiem, czy akurat maliny się nie porozłażą i nie wejdą w niego. Trochę szkoda by było. Może hosty i narcyzy w nich?

Choć duchowo jestem za bukszpanem.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
popcorn 17:52, 02 sty 2012


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Witaj Danusiu!

Szkoda mi malin wyrzucać, najwyżej będę wycinać te włażące w bukszpanikową obwódkę... albo wkopię jakąś przegrodę (płytki?)
Hosty i narcyzy w malinach?

A co na górze nowej działki? Może być grupa krzewów które napisałam? Jakaś obwódka?

pozdrawiam!
____________________
Mój nowy ogródek
Sebek 21:40, 02 sty 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Na górze sadziłbym krzewy plamami - z przodu jakieś niskie byliny.

A może po prostu kancik przy malinach - i może płyty nieregularne, które okrążą całe rabaty?
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Pszczelarnia 14:09, 04 sty 2012


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Karolino, zaglądam, bo to moje problemy również. Ja przy malinach mam trawę i "kanciki".
A te hosty i narcyzy to dokąd?

Warzywnik zawsze odgradzam daliami. Ale może czas to zmienić, bo to jest pracochłonna obróbka bulw.

Tez się zastanawiam nad generalnie klimatem sadu (mam stary i nowy razem).
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
magnolia 10:51, 05 sty 2012


Dołączył: 22 lip 2011
Posty: 5624
maliny podsadzone szpalerkiem to b. ładne rozwiązanie estetycznie. Natomiast praktycznie tylko z przegroda i to głęboką na 40-50 cm. Jakaś blacha,krawężniki, płytki też, ale masz takie duże? Albo deski szalunkowe i na to folia.
____________________
magnolia 10:58, 05 sty 2012


Dołączył: 22 lip 2011
Posty: 5624
a czego potrzebujesz jeszcze w ogrodzie? Miejsca na ognisko? Hamaka pod pergolą? miejsca zabaw- boisko, ping-pong, plac zabaw, basen?
____________________
popcorn 11:18, 06 sty 2012


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Witajcie!
2 dni mnie nie było i się wątek rozwinął
Sebku - płytek w trawniku nie chcę, pracochłonna robota, kolejnego "fachowca" zatrudniać nie chcę, z mój M. ma dwie lewe ręce do takich prac :/ Fajna sprawa, ale ogródek na dobrą sprawę służy wszystkim prócz mnie do oglądania z okien domu (jedynie latem Młoda bawi się na kocyku), więc utwardzenia nie są potrzebne, trawnik nie pwinien być zbyt mocno wydeptywany.

Może po prostu kancik przy malinach. I wkopane płytki, żeby na trawnik maliny nie przerastały, mam takie 30x60 cm (na całym parterze w domu), i trochę zostało, leżą w garażu - jak znalazł będą
Hosty i narcyzy zaproponowała Danusia, ale nie zrozumiałam - czy w tych malinach właśnie??

Szpaler malinowy przed 3 drzewami owocowymi, przed nimi trawnik w kanciki i dalej żywopłocik bukszpanowy odgradzający regularny warzywnik? I na garażu pnącza owocowe (aktinidia / winorośl)

Miejsce na ognisko by się przydało, może rzeczywiście dałoby się tam wygospodarować.. choć mamy już z boku garażu wybrukowane miejsce pod przenośnego grilla, z ławeczką na murku granitowym... chyba tego za dużo.. wolałabym wędzarnię / grill wolnostojący, gdzieś w rogu (może w samym rogu, schowany za tą krzaczasto - bylinową grupą?? Z tym że na razie miejsce na to tylko bym zostawiła, bo budowa w nieokreślonej przyszłości..

Hamak musiałby mieć się na czym wspierać, dużych drzew u nas brak, takie ze stelażami zajmują dużo miejsca, a na zimę wypadałoby je schować do garażu - a że miejsca niedługo zacznie brakować to odpada. Boisko nie, wystarczy kawałek trawnika, moja Młoda nie bardzo przepada za piłką... piaskownicę mamy, ale też mało używana, więc plac zabaw jako taki też nie. Basen też kłopotliwy, rozkładamy taki mały brodzik jak są upały - nie chcę nic takiego na stałe.

____________________
Mój nowy ogródek
magnolia 10:19, 12 sty 2012


Dołączył: 22 lip 2011
Posty: 5624
wpadło mi coś do głowy- myślę że w takim razie trzeba ogród otworzyć na tę nowa część i połączyć.
Ogród warzywny zostaje formalny, a że jest przyklejony do garażu, reszta może być miękka.
Zobacz co narysowałam. Sprawdź oczywiście proporcje czy dobre.
To trawnik jest zaokraglony, od tarasu idzie się między rabatami, szeroko,meandując. Jest rabata -język wychodzący na trawnik dla większej dynamiki. Od strony podjazdu powtórzona linia rabaty przy domu, razem z tą przy garażu robią fajne 'wejście' na trawnik.
Zaznaczyłam parę nasadzeń, tak generalnie.
To szybki pomysł, szybko machnięty, więc nie jest staranny ( ale wiem że jak zacznę przerysowywać, to nigdy Ci tego nie pokażę)

____________________
magnolia 10:33, 12 sty 2012


Dołączył: 22 lip 2011
Posty: 5624
można jeszcze się pokusić o wyspę jeśli chce się lekko poprzesłaniać widoki
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies