Gdzie jesteś » Forum » Cebulowe » Lilie - Lilium » Edycja postu

Pokaż wątki Pokaż posty

Lilie - Lilium

Emilianoparm... 08:37, 19 gru 2010


Dołączył: 28 wrz 2010
Posty: 824
Lilia- Lilium

Nazwa łacińska, podobnie jak grecka- leirion- wywodzi się od starej egipskiej nazwy tych roślin. Lilie znane były już w starożytności i wiele znajdujemy dowodów, że cenione były także jako środek leczniczy, a nawet pokarm. Lilie dziko rosną w wielu krajach Europy, Azji i Ameryki, na półkuli północnej, a tylko 1 gatunek- lilia filipińska, poniżej równika. Najwięcej gatunków rośnie na obszarach wschodnio-azjatyckich, w trudnych warunkach klimatycznych i z uprawą odmian wywodzących się od tych lilii nie mamy kłopotów. O wiele bardziej wrażliwe są lilie pochodzące od gatunków rosnących w Japonii i Chinach, gdyż w naszych warunkach klimatycznych łatwo przemarzają. Kłopot sprawiają także lilie amerykańskie, dlatego rzadko widuje się je na działkach i w ogrodach.
Lilie tworzą nierozgałęzione łodygi, na których ułożone są dość gęsto intensywnie zielone liście, u jednych małe i wąskie, u drugich bardzo okazałe. Kwiaty zbudowane są z 6 działek (płatków), 6 dużych pręcików i okazałego słupka. Płatki mogą być lejkowato zrośnięte bądź wyraźnie rozchylone, a nawet silnie odgięte (jak u lilii o kwiatach w kształcie turbanu). Podziemnym organem jest wieloletnia cebula. Jej wielkość, kształt, a nawet barwa zależy od gatunku i odmiany. Zbudowana jest tylko z mięsistych łusek (bez tuniki), dachówkowato zachodzących na siebie. U podstawy cebuli, z piętki, wyrastają grube, mięsiste korzenie zwane korzeniami podstawy, a nad cebulą, ale pod powierzchnią ziemi, tworzą się korzenie pędowe. Obydwa systemy korzeniowe spełniają ważną rolę w życiu rośliny, dlatego bardzo istotne jest przestrzeganie wszelkich zaleceń uprawy. Lilie rozpoczynają wzrost w końcu kwietnia i w maju, a zakwitają od czerwca do sierpnia, w zależności od odmiany. Jesienią część nadziemna zamiera i następuje zimowy spoczynek. Cebule mogą pozostać w glebie, ale bardziej wrażliwe wymagają starannego okrycia.
Rozmnażanie lilii nie jest trudne i nie wymaga szczególnych warunków i umiejętności. Najłatwiejszym sposobem jest oddzielenie cebul przybyszowych. U lilii azjatyckich z cebuli zdolnej do kwitnienia tworzą się 2 cebule potomne, a gdy w następnym roku powstaną z nich kwitnące rośliny, to znowu następuje podział i tworzy się grupa złożona z 4 cebul (z tąd też wynika konieczność wykopywania lilii azjatyckich co 2-3 lata. Zapobiega się w ten sposób nadmiernemu zagęszczeniu roślin i osłabieniu ich kwitnienia). Lilie tworzą też cebule przybyszowe na podziemnym odcinku pędu, nad cebulą mateczną. Im głębiej są posadzone, tym więcej jest tych cebul, ale nie tylko warunki uprawy decydują o wielkości plonu, który zależy także od odmiany. Przy wykopywaniu i przesadzaniu lilii, odrywa się cebule przybyszowe od pędu i sadzi na starannie przygotowanym miejscu. Po roku uprawy osiągają już wielkość gwarantującą kwitnienie w następnym sezonie.
Działkowcy wykorzystują także naturalną zdolność lilii do tworzenia cebulek w kątach liści, na pędzie nadziemnym. Tworzeniu się dużej liczby cebulek „powietrznych” sprzyja usuwanie pąków kwiatowych, a także liści. Te małe cebulki oddziela się już w sierpniu, wkłada do woreczków z torfem i po przechłodzeniu w lodówce przez 2-3 tygodnie, wysiewa się na zagonie- przed nadejściem zimy zdążą się dobrze ukorzenić.
Najbardziej wydajnym sposobem jest rozmnażanie lilii z łusek. Jesienią, po wykopaniu, wybiera się zdrowe, dorodne cebule, które po oczyszczeniu z resztek pędu płucze się pod bieżącą wodą a następnie osusza. Łuski odrywa się ostrożnie, tuż u nasady, gdyż właśnie w tym miejscu tworzą się cebulki przybyszowe. Cebulę mateczną pozbawia się około połowy wszystkich łusek, a pozostała, środkową część można posadzić do gruntu, gdyż wyda w następnym roku roślinę zdolną do kwitnienia.
Rosną najlepiej na glebie lekkiej, przepuszczalnej, próchnicznej, zawsze dostatecznie wilgotnej (można ją wzbogacić dobrze rozłożonym obornikiem lub kompostem, a w razie potrzeby rozluźnić dodając torf i piasek). Najlepszym terminem sadzenia cebul jest koniec września i początek października
____________________
Mój ogród.....czyli bardzo wredny kawałek planety;)
Emilianoparm... 08:49, 19 gru 2010


Dołączył: 28 wrz 2010
Posty: 824
Lilia biała (Lilium candidum L.) syn.„ Lilia Św. Józefa”, „Józefka”, „Madonna Lily”

Opis rośliny: Lilia św. Antoniego to nazwa potoczna i wzięła się stąd że rośliny te kwitną od maja do końca czerwca w którym przypada święto św. Antoniego patrona dzieci i młodzieży. Lilia Św. Józefa to znana i ceniona odmiana lilii ze względu na pełne uroku, duże śnieżnobiałe kwiaty, piękny zapach, łatwość w uprawie i duże walory dekoracyjne. Jest to najstarszy gatunek lilii. Roślina cebulowa, liście w rozetce przyziemnej, lancetowate, odwrotnie jajowate, kwiatostan grono, owoce torebki, kwiaty wyraźne. Łodyga Najczęściej gruba, sztywna, owłosiona lub naga. Usycha na zimę. Na każdej łodydze kwiatowej rozmieszczonych jest 10-20 kwiatów o niepowtarzalnym zapachu. Zapylane są przez motyle dzienne i nocne oraz inne owady. Kwiaty lilii ma kształt trąbkowy lub kielichowaty. Kwiaty lilii wykorzystywane są do produkcji perfum. W przeszłości lilia wykorzystywana była w celach medycznych. Lilia ta była uprawiana od wieków. Jej pierwotne pochodzenie jest wciąż nieznane. Najprawdopodobniej pochodzi z Azji Mniejszej. Lilię tę uprawiano w Średniowieczu w klasztorach. Była to pierwsza roślina wykorzystywana jako kwiat cięty. Wykorzystywano je do dekoracji ołtarzy w kościołach. Starożytni Grecy wierzyli, że lilia powstała z kropel mleka, które uroniła bogini Hera. Nazywali ją leirion, od przymiotnika leiros (delikatny, cienki, wrażliwy). Przypisywane są jej nawet magiczne właściwości. Od niepamiętnych czasów lilia symbolizuje chwałę, królewskość i majestat. Niezwykły kształt kwiatów lilii znalazł swoje stałe miejsce w sztuce ludowej jako motyw zdobniczy czy symbolice chrześcijańskiej - jako oznaka czystości i niewinności. Stanowi też wzór heraldyczny.
Okres kwitnienia: lipiec-sierpień
Wysokość: 120 cm i więcej
Uprawa i rozmnażanie: Lilia ta jako jedna z nielicznych wymaga indywidualnego planu uprawy. Warstwa gleby która przykrywa cebulę powinna mieć tylko 3 cm ponad szczytem cebuli. W przeciwnym razie cebule rozwijać się będą słabo a kwitnienie będzie zredukowane lub całkowicie zaniknie. Cebule sadzimy na stanowisko słoneczne lub półcieniste w rozstawie 20-25 cm. Stanowisko musi być nasłonecznione, ale należy unikać bezpośredniego działania promieni słonecznych. Cebule tej lilii powinny być posadzone na przełomie sierpnia i września aby dobrze ukorzeniły się do zimy (muszę przejść stan spoczynku po czym ponownie wypuszczają świeże liście). Wiosną bardzo wcześnie wyrasta pęd kwiatostanowy. Lilie te są całkowicie mrozoodporne, chociaż w bezśnieżne zimy należy liście przykryć. Liście odziomkowe utrzymują się przez zimę, a zamierają po wyrośnięciu pędu. Przekwitłe kwiaty usuwamy pozostawiając jak najwięcej liści aby nowe cebule były duże i silne. Cebule lilii nie mają suchych łusek okrywających i dlatego łatwo je uszkodzić. Wykopane jesienią cebule lilii można też przechować do wiosny w pomieszczeniu o temperaturze 4-2*C, przysypane lekko wilgotnym torfem. Dla ochrony przed wysychaniem przykrywa się cebule torfem i dziurkowaną folią. W okresie intensywnego wzrostu rośliny podlewamy, odchwaszczamy i kilkakrotnie dokarmiamy nawozami wieloskładnikowymi o niskiej zawartości azotu. Można też zastosować jednorazowo nawóz o spowolnionym działaniu. Należy uważać, aby nie uszkodzić korzeni w czasie sadzenia. Lilie z innych grup takie jak: mieszańce azjatyckie czy orientalne mogą być sadzone zarówno wiosną jak i jesienią, jakkolwiek termin wiosenny jest bardziej preferowany. jesienią wypuszcza liście, Aby utrzymać potrzebną liliom wilgoć w glebie można posadzić roślinę okrywową. Cebule lilii mogą być pozostawione w tym samym miejscu przez kilka sezonów i traktowane jak rośliny wieloletnie. Wiosną można podsypać dolomitu, aby utrzymać odczyn zasadowy gleby. Lilie tę rozmnażamy przez podział łusek cebuli lub latem po przekwitnięciu z cebul przybyszowych.
Zastosowanie: obwódki, rabaty bylinowe lub jako soliter, na kwiat cięty. Odmiany o niskim wzroście można sadzić w ozdobnych pojemnikach ustawianych na tarasie lub w ogrodzie.
Zestawienie: ostróżki, maki, łubiny, liliowce.
Szkodniki i choroby: Ze szkodników wymienić należy poskrzypkę liliową, ślimaki oraz mszyce, które mogą roznosić choroby wirusowe.
Uwagi: Obecnie lilia ta jest coraz rzadziej spotykana, mimo to wciąż pozostaje jedną z najbardziej popularnych starych odmian tego kwiatu. Wysoka cena tej lilii wynika z faktu, że jest stosunkowo rzadko namnażana. Reprodukcja gatunków botanicznych stanowi zaledwie kilka % ogólnego areału upraw lilii. W sprzedaży spotykana stosunkowo rzadko, cebul najlepiej szukać na bazarach. Razem z lilią tygrysią jest najpopularniejszą lilią wiejskich ogródków.
Efemerofit – gatunek roślin obcego pochodzenia, który przypadkowo został zawleczony i - zwykle przejściowo - występuje we florze danego kraju lub obszaru. Stosunkowo często efemerofity pojawiają się wokół miejsc przeładunku towarów, np. wokół portów, dworców kolejowych lub innych stacji przeładunkowych, a także wokół szkółek ogrodniczych i ogrodów botanicznych, w których uprawia się gatunki obce. Efemerofity zwykle nie mają szans na przejście całego cyklu rozwojowego w klimacie, w jakim się znalazły, i w krótkim czasie zanikają. Niektórym gatunkom jednak, czy to w wyniku skrzyżowania z rodzimymi gatunkami, czy też w wyniku jakichś przemian ewolucyjnych udaje się czasami trwale zaaklimatyzować.

____________________
Mój ogród.....czyli bardzo wredny kawałek planety;)
Emilianoparm... 09:00, 19 gru 2010


Dołączył: 28 wrz 2010
Posty: 824
Lilia tygrysia (Lilium lancifolium THUNB syn. Lilium tigrinum) syn. “Smolinos”, “Tiger Lily”

Opis rośliny: Niezwykła odmiana lilii, która zachwyca wyglądem swoich kwiatów, ma jaskrawe ubarwienie i egzotyczny wygląd. Syn. L. tigrinum.Jest gatunkiem, który obok innych lilii wykorzystano do wyhodowania odmian nazwanych mieszańcami azjatyckimi. Ta urzekająca swym wyglądem lilia wydaje turbanowe (przypominają kształtem tureckie turbany) kwiaty o średnicy ok. 10 cm. Są one pomarańczowe, o wygiętych na zewnątrz, nakrapianych płatkach. Na jednym pędzie zebranych jest od 5 do 20 kwiatów. U odmiany ‘White Tiger’ białe płatki „posypane” są małymi, czarnymi plamkami. Liście ciemnozielone, wąskie, lancetowate, rzadko rozłożone na pędzie. Lilie tygrysie tworzą w kątach liści małe, czarne cebulki powietrzne. Korzenie wyrastają na pędzie. Rzadko uprawiana i czasem zdziczała.
Okres kwitnienia: lipiec-sierpień
Wysokość: 80-120 cm
Uprawa i rozmnażanie: Lilie tygrysie należą do najbardziej żywotnych letnich kwiatów cebulowych. Udają się prawie na każdym stanowisku i z roku na rok kwitną piękniej. Mogą rosnąć w słońcu lub półcieniu. Lilie sadzi się jesienią, zaraz po zakupie cebul, które powinny być twarde, mięsiste. Dołki, w których posadzimy cebule, muszą być duże (średnica co najmniej 50 cm, głębokość 30 cm). Dno dołków trzeba spulchnić i na spulchnione podłoże wsypać tyle ziemi, aby cebule zostały posadzone na głębokości 10-15 cm (głębokość dwa razy większa od wysokości cebul). W dołku umieszcza się od 3 do 5 cebul, zasypuje ziemią i lekko ugniata. Najlepiej by gleba była żyzna, przepuszczalna, kwaśna i bogata w próchnicę, średnio wilgotna. Może być również gleba piaszczysto-gliniasta, aczkolwiek żyzna. Stanowisko słoneczne zgodnie z zasadą: „kwiaty w słońcu, a nogi w chłodzie”. Ziemię ściółkujemy warstwą kory sosnowej o gr. 3 cm lub obsadzamy płytko korzeniącymi się roślinami. Sadzimy na głębokości dwa razy większej od wysokości cebul. Co 3 lata wykopujemy cebule sadząc w nowym miejscu aby zachowały swą żywotność. Przekwitłe kwiaty usuwamy pozostawiając jak najwięcej liści aż do zżółknięcia aby nowe cebule były duże i silne. Lilie w gruncie potrzebują na wiosnę rozsypania nawozu o spowolnionym działaniu, a te posadzone w donicach wymagają regularnego podlewania i zasilania nawozem bogatym w potas. Niedostateczna wilgotność gleby, przepuszczalność czy pulchność powodują skracanie łodyg u mieszańców lilii. Mrozoodporność tych lilii zupełna. Nie wymaga ona specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, jednakże w przypadku zauważenia oznak choroby czy też szkodników trzeba natychmiast interweniować. Rozmnażamy przez podział cebul, odejmowanie cebulek przybyszowych lub cebulki powietrzne. Odmiana bardzo plenna.
Zastosowanie: obwódki, rabaty bylinowe lub jako soliter, na kwiat cięty, ogrody japońskie.
Zestawienie: W ogrodzie kwiaty będą doskonale wyglądać posadzone po kilka sztuk na rabatach wśród innych lilii lub takich bylin jak ostróżki, przetaczniki, szałwie czy krwawniki.
Szkodniki i choroby: Ze szkodników wymienić należy poskrzypkę liliową, mszyce mogące roznosić choroby wirusowe i ślimaki. W niektórych latach lilie atakuje szara pleń i choroby grzybowe. Groźnymi szkodnikami lilii są także nornice i myszy, szczególnie w lekkie, bezśnieżne zimy.
Uwagi: średnio co 3 lata należy cebule wykopać i przesadzić do nowego miejsca. W ten sposób zachowuje się ich żywotność, lilie zawsze obficie kwitną, a ich cebule są duże.


____________________
Mój ogród.....czyli bardzo wredny kawałek planety;)
monteverde 19:57, 19 gru 2010


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
witam,mam trochę lilii u siebie w ogrodzie,ale chyba "józefka"najładniej pachnie,bardzo dobry artykuł,pozdrawiam
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
Gardenarium 08:23, 21 gru 2010


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Bardzo szczegółowo napisany artykuł, dziękujemy.
Zachęci to nas z pewnością do uprawy lilii, bo jak widać nie jest trudna ich uprawa, a mnogość kolorów w obecnych czasach pozwoli każdemu dobrać odpowiednią odmianę.




Emani



Koshi Maya


____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Matka 12:36, 21 gru 2010


Dołączył: 14 lis 2010
Posty: 7595
Ależ się nasz Emiliano Parmezano rozpisał, no...no.... chyba sobie dokupię parę sztuk na wiosnę i zacznę działać
____________________
U Matki
kaska_kadysz... 10:52, 22 gru 2010


Dołączył: 20 wrz 2010
Posty: 223
mam jedną i drugą... sadziła je jeszcze moja babcia , mam do nich sentyment
____________________
Podlasie * Podlasie Reaktywacja
Martek 10:54, 22 gru 2010


Dołączył: 03 paź 2010
Posty: 12046
O jej jak ten człowiek się rozpisał ...Gada więcej niż ja))))))))
Chwała mu za to bo ja lubię te kwiaty dlatego z uwagą przeczytałam artykuł .
Dziękuję Panu za lekcję i pozdrawiam
____________________
Pozdrawiam Martek :) Kolorowe-rabaty - Wizytówka - Kolorowe rabaty
zbigniew_gazda 07:55, 23 gru 2010


Dołączył: 02 paź 2010
Posty: 11136
Mam kilka tygrysich a ich miniatury (zdziczałe) rosną i kwitną w naszym rejonie na skraju lasu. Dzięki Emilu za bardzo przydatny artykuł .
____________________
Zbyszek - *** Nasz przydomowy ogródek *** Wizytówka ***
Gardenarium 14:31, 23 gru 2010


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Moje lilie rosną w donicach, jak zakwitną wystawiam je na schody. Pachną pięknie, jak przechodzę czuję zapach.



A te nie są moje, lubię białe

Lilia 'Smokey Mountain'



Lilia Nymph



Lilia 'Tiger Edition'



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies