Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » "Skalniak" i przedogródek na torfowisku

Pokaż wątki Pokaż posty

"Skalniak" i przedogródek na torfowisku

Ninoja 14:37, 22 sty 2012


Dołączył: 16 sty 2012
Posty: 185
Przejrzałam sporo wątków i dochodzę do wniosku że potrzebna mi pomoc w zaplanowaniu "skalniaka" i przedogródka.
Ponieważ "skalniak" jest na froncie domu i zajmuje sporą powierzchnię nie chciała bym go chaotycznie obsadzić (już pewnie to zrobiłam). Na trzech półkach znajdują się kamienie na razie rozproszone dość spore głazy. Posadziłam tam:
-jałowce płożące: gold carpet i green carpet, blue carpet,
-jałowiec blue star,
-kosodrzewinę,
-wrzosy,
-lawendę
-perowskie
-irgę coral beauty (dla wzmocnienie skarpy, chciała bym ją zastąpić igrą szwedzką skogholm- bo szybciej rośnie)
-liliowce
-pięciorniki
-brzoze youngi (szczepienie około 1m)
-pod nią macierzanki i irga pozioma variegata
-rogownica
-świerk konika (3szt)

Już tego jest sporo jeśli chodzi o gatunki (a każdy od 1 do max 3 szt) - jako laik popełniłam juz kilka niewybaczalnych błędów. Jestem gotowa do przesadzenia wszystkigo...
Na wiosnę ogrodzenie mam zamiar zrobić w postaci żywopłotu z ligustra.




Jedna kratka =1m. I jest to tylko wycięty "skalniak" na wyrost określony.




Z racji pochyłości terenu nie wiem z czego zrobić podjazd- pierwsza myśl to zatopione w betonie otoczaki tylko na szerokość kół a po środku posadzić macierzankę.?
Bardzo was proszę o sugestie.
____________________
Pozdrawiam Patrycja Ogród na torfowisku / Skalniak i przedogródek na torfowisku
ele2001 15:43, 22 sty 2012


Dołączył: 25 lis 2011
Posty: 1483
Pokaże ładnie zagospodarowaną podwyższoną rabatę rośliny tam posadzone nadają się na skalniak i w sumie podobnie jest zbudowany z tym że rośliny pięknie pokryły grunt i niewielkich głazów już nie widać będzie się czym inspirować a i rośliny są dość powszechne







Przejście do domu pomiędzy nimi



rośnie tam ; przywrotnik ostro klapowy, bodziszek ,epimedium ,turzyce,lawenda,hosty,żurawki ,trzmieliny- rośliny posadzono w dużych grupach ładnie i estetycznie,drzewa i krzewy które tam widać to grujecznik,cedr,buk purpurea pendula ,klon palmowy,świerk zwany gniazdkowym "nidiformis"
wszystko regularnie przycinane przez wlaściciela
____________________
Przemo - Ogród mały, ale pojemny;)
Sebek 15:53, 22 sty 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Link do podwyższonych rabat na murkach
http://www.ogrodowisko.pl/watek/302-murki-oporowe

W Beth Chatto też są podwyższone rabaty

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/65-ogrody-angielskie-the-beth-chatto-gardens/photos


O wiele łatwiej nam będzie jak rabata będzie miała określony kształt i będzie ograniczona nawierzchnią - teraz trudno coś wymyślić

Na pewno posadziłbym kilka wysokich punktów
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Gardenarium 15:56, 22 sty 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Pod koła samochodów nie sadź macierzanek, zrób samą nawierzchnię.

Ogranicz liczbę gatunków, wyrzuć kosodrzewinę z tego zestawu, nawet i jakiś jałowiec, a dodaj trzmielinę albo nawet dwie odmiany.

Podziel na rysunku ten teren do obsadzenia na sektory i obsadź je jednogatunkowymi polami, najlepiej obok siebie żeby barwy były inne.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Ninoja 16:17, 22 sty 2012


Dołączył: 16 sty 2012
Posty: 185
ele- dziękuję za wylistowanie roślin, ja poznałam tylko bodziszka, hosty i żurawkę.
Czy na ostatnim zdjęciu naprzeciwko żółtej róży rosną astry?
Bardzo podoba mi się ten fragment i całkiem pasuje to mojego frontu. Dziękuje

Sebek- Non stop oglądam ogród Beth Chatto pod względem założeń do cienia i na podmokłe tereny, natomiast rabaty podwyższone wydają mi się tam za płaskie jak dla mnie. Lecz niektóre połączenia roślin jak najbardzie do skopiowania.
____________________
Pozdrawiam Patrycja Ogród na torfowisku / Skalniak i przedogródek na torfowisku
Ninoja 16:26, 22 sty 2012


Dołączył: 16 sty 2012
Posty: 185
Pani Danusiu- dziękuję za poradę, tak myślałam że mam tam "misz masz".
Jak połączyć ze sobą te sektory? Czy np może to być motyw przewodni w postaci irgi (skogholm) na pochyłych ścianach skarp? A może nie łączyć ich ze sobą? Wtedy będą stanowiły zupełnie oddrębne "sceny".
Czy jakieś drzewa niskie tam posadzić?
____________________
Pozdrawiam Patrycja Ogród na torfowisku / Skalniak i przedogródek na torfowisku
ele2001 16:29, 22 sty 2012


Dołączył: 25 lis 2011
Posty: 1483
Ninoja napisał(a)
ele- dziękuję za wylistowanie roślin, ja poznałam tylko bodziszka, hosty i żurawkę.
Czy na ostatnim zdjęciu naprzeciwko żółtej róży rosną astry?
Bardzo podoba mi się ten fragment i całkiem pasuje to mojego frontu. Dziękuje

Sebek- Non stop oglądam ogród Beth Chatto pod względem założeń do cienia i na podmokłe tereny, natomiast rabaty podwyższone wydają mi się tam za płaskie jak dla mnie. Lecz niektóre połączenia roślin jak najbardzie do skopiowania.



to bodziszek ale nie zna m odmiany jakiś karzełek
____________________
Przemo - Ogród mały, ale pojemny;)
Ninoja 16:33, 22 sty 2012


Dołączył: 16 sty 2012
Posty: 185
Potwierdza się moja słaba znajomość roślin
____________________
Pozdrawiam Patrycja Ogród na torfowisku / Skalniak i przedogródek na torfowisku
Ninoja 18:08, 10 mar 2012


Dołączył: 16 sty 2012
Posty: 185
Zdecydowanie za mało wymyśliłam jak na tak długą nieobecność, lecz troszkę się działo u mnie co niestety żadnego związku z przyrodą nie miało :/
Na szczęście mogę wrócić do swoich wypocin.
Myślałam o tym aby umocnić skarpę dużą ilością irgi (np. poziomej lub innej szybko rosnącej)- zilony kolor na zdjęciu.
Natomiast aby złagodzić tą mocną zieleń moze jakieś miskanty(zielone kreski), do tego już posadzona w poprzednim sezonie brzoza youngii i tawuła little princes (kółka żółte). Na końcu to niebieskie to perovskia też już posadzona w ubiegłym sezonie.



Nie zaznaczyłam na zdjęciu jałowca golden carpet. (nad miskantami)

Nie planuję na tej rabacie żadnych reguralnych ścierzek, raczej żwirowa nawierzchnia.
I oczywiście żywopłot.
____________________
Pozdrawiam Patrycja Ogród na torfowisku / Skalniak i przedogródek na torfowisku
Sebek 19:03, 10 mar 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Noo - pomysł jest niezły - tylko może niech więcej wyższych roślin wyrasta w tej irgi - choćby brzozy youngii lub jakieś kolumnowe iglaki.
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies