Gdzie jesteś » Forum » Róże » Jak zabezpieczyć róże na zimę - zimowanie, ochrona róż

Pokaż wątki Pokaż posty

Jak zabezpieczyć róże na zimę - zimowanie, ochrona róż

monteverde 01:10, 07 lut 2012


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149

http://ogrodysemiramidy.republika.pl/Roze.html
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
Gardenarium 09:15, 07 lut 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jak przygotować róże do zimy - nasz artykuł

W odpowiedzi na ten link spieszę z własnymi radami.

Dawno, dawno, jak nie było mody na ściółkowanie ogrodów korą, zawsze kopczykowałam róże ziemią. Najlepiej nie kopać jej z okolicy róży, bo tym samym odsłaniamy jej korzenie. Na wiosnę, przy rozgarnianiu kopczyków, nadmiar ziemi trzeba usunąć.

Potem, jak stosowałam korę, stwierdziłam, że fajnie - kora jest taka czysta, może zostać na rabacie i kłopot z głowy. Jednak kora nie ma takich właściwośći izolacyjnych jak ziemia. Z braku laku może być, ale najlepsza jest ziemia i kopczykujcie tylko ziemią lub kompostem.

W Anglii podpatrzyłam, że rabaty różane bardzo grubo (nawet 15-20 cm) są wysypane jakąś próchnicą (prawdopodobnie z obornika - taki puch porowaty) i to mi się bardzo podoba, róże mają idealnie.



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 10:22, 07 lut 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Kopczyk z ziemi




Róże pnące dodatkowo możemy osłonić matą słomianą



Róże osłonięte stroiszem iglastym






____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 10:23, 07 lut 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Roże sadzone jesienią obsypujemy wysoko robiąc kopczyk




Róże przy ścianie sadzimy pochyło i obsypujemy na zimę ziemią lub kompostem. górę chronimy słomą.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 14:06, 07 lut 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ochrona róży piennej w ogrodzie w Essen





____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 21:00, 19 mar 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
W artykule pisałam tak: http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/209-przygotowanie-roz-do-zimy

Zimowanie róż piennych uprawianych w donicach

Jednym ze sposobów jest wykopanie odpowiednio długiego i głębokiego rowu (jeśli mamy miejsce) i ułożenie róży poziomo w rowie, a następnie przysypanie całości ziemią. W kwietniu odkopujemy i wydobywamy różę, ponownie ustawiamy w pionie i podlewamy. Jeśli nie mamy takiej możliwości, postępujmy jak z różami w donicach. Wiem na pewno, że owinięcie róży matą słomianą, papierem lub bąbelkową folią jest zupełnie nieskuteczne i grozi utratą rośliny.

W odpowiedzi na to mam dowód, że sposób jest skuteczny:

Grzesiu napisał(a)

Róże pienne



Przezimowały super





____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
moni 21:58, 20 kwi 2012


Dołączył: 06 paź 2011
Posty: 834
świetnie że jest taki artykuł mi się przyda miałam róże ale straciłam teraz od nowa będę zakładać rosarium.
____________________
Mona
skarabeusz 16:26, 28 gru 2015


Dołączył: 15 wrz 2014
Posty: 561
Jutro zapowiadają mrozy w nocy -7 a moje młode róże mają zielone pędy:/
Musze jutro szybko je chyba przykryć taką materiałową włókniną, bo jest ich tyle, że kopczykowanie ziemią mnie przeraża, a kory nie mam.
Czy ta włóknina wystarczy?
____________________
Magdalena Enklawa w mieście
rozark 08:58, 29 gru 2015


Dołączył: 27 paź 2014
Posty: 6325
tego nikt nie wie - zależny jaka będzie zima .
____________________
pozdrowionka
Gardenarium 09:16, 29 gru 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
skarabeusz napisał(a)
Jutro zapowiadają mrozy w nocy -7 a moje młode róże mają zielone pędy:/
Musze jutro szybko je chyba przykryć taką materiałową włókniną, bo jest ich tyle, że kopczykowanie ziemią mnie przeraża, a kory nie mam.
Czy ta włóknina wystarczy?


Zdecydowanie nie wystarczy, tylko ziemia jest w stanie ochronić przed mrozem. Jedź do sklepu i kup worek z ziemią.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies