Gdzie jesteś » Forum » Trawy ozdobne i turzyce » Dzielenie, rozmnażanie traw

Pokaż wątki Pokaż posty

Dzielenie, rozmnażanie traw

malgol 10:04, 18 maj 2018


Dołączył: 17 cze 2015
Posty: 5860
a wielkie kępy evergoldów mogę podzielić teraz? czy już za późno? Część kępy jest żółta, chyba zmarzła a ja liczyłam nie wiem na co, że się zregeneruje? na cud chyba
____________________
Gosia -Mój ogród pod lasem Wizytówka
mirela 08:43, 06 lip 2018


Dołączył: 30 sie 2012
Posty: 523
ja dzielę trawy cały rok ale:
- ścinam je przed dzieleniem
- trzeba bardzo uważać na podlewanie
- nie oczekuj, że w tym roku będą okazałe
____________________
Walczę z ogrodem...
iwka 11:50, 06 lip 2018


Dołączył: 21 lis 2012
Posty: 13363
też dzieliłam w tym tygodniu nawet rozplenicę wczoraj, może przeżyje
____________________
Iwona Od nowa... :) Jak mam czas, to leżę i odpoczywam, jak nie mam, to tylko leżę.
florofil 21:40, 16 lip 2018

Dołączył: 22 kwi 2014
Posty: 48
iwka napisał(a)
też dzieliłam w tym tygodniu nawet rozplenicę wczoraj, może przeżyje


Obcięłaś ją przed podzielniem? Ja też planuję podział jednej wielkiej kępy i mam dylemat czy to aby na pewno jest realne... w sensie przeżycie rozplenicy
____________________
iwka 08:31, 17 lip 2018


Dołączył: 21 lis 2012
Posty: 13363
florofil napisał(a)


Obcięłaś ją przed podzielniem? Ja też planuję podział jednej wielkiej kępy i mam dylemat czy to aby na pewno jest realne... w sensie przeżycie rozplenicy
nie obcinałam rozplenic ale na szczęście nic im się nie stało, nawet takie małe, które gdzieś tam przy podziale odpadły ładnie stoją tylko musze zaznaczyć, że one były z doniczek, więc może trochę łatwiej było no i pogodę mam teraz idealną, upałów brak, deszcz podlewa. Te co rosną w gruncie, polecają aby dzielić nie wykopując, czyli szpadlem w połowę kępy i odciąć, tylko nie wiem czy to jest wykonalne, bo jednak korzenie są bardzo rozrośnięte.
____________________
Iwona Od nowa... :) Jak mam czas, to leżę i odpoczywam, jak nie mam, to tylko leżę.
Toszka 09:38, 17 lip 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Jesli trawa wchodzi w okres kwitnienia to jej system korzeniowy już spowalnia. Lipiec to ostatni termin na dzielenie traw kwitnących późnym latem i jesienią. Dzielone później po prostu mogą nie ukorzenić się należycie przed zimą. Zwłaszcza trawy o bardzo głębokim systemie korzeniowym - miskanty, rozplenice, molinie etc. Ich system korzeniowy zazwyczaj jest co najmniej tak głęboki jak wysokość części zielonej.
Te trawy najlepiej dzielić wczesna wiosną jak tylko coś zaczyna się zielenić.

Carexy też trzeba rozróżnić na te, które kwitną wiosną i latem/jesienią.

Sporo carexów rosnących w zwartej kępie (evergold, ptasie łapki, silver sceptre i im podobne) potrafią tak przerosnąć w środku kępy, że spora część piórek w praktyce jest nieukorzeniona w ziemi, a tylko wybrzuszona. Te warto do połowy sierpnia podzielić i rozsadzić, bo szans na zdrowe przezimowanie nie mają. Te wybrzuszone, nieukorzenione kępki to podstawowy powód nie przetrwania zimy.
W ogóle dobrze jest najpóźniej co 3 lata odmładzać/rozsadzać tego typu turzyce.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
acca5 16:28, 25 lip 2018


Dołączył: 28 cze 2013
Posty: 56
Ja z zapytaniem kwitnie obecnie moja selseria- kiedy zbierać nasiona, które są jak przecinki -małe białe, lekko się obsypują-czy to właśnie nasiona?
acca5 16:40, 25 lip 2018


Dołączył: 28 cze 2013
Posty: 56


tak właśnie wygląda moja selseria, czy już zbieram nasiona??
acca5 22:46, 27 lip 2018


Dołączył: 28 cze 2013
Posty: 56
może ktoś mi powie, szkoda chyba nie zebrać nasion i pytanie kiedy wysiewać nasiona i czy należy je trzymać w zimnym -lodówka
Gardenarium 07:32, 03 sie 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Szukałam po zagranicznych stronach, ale napisali : sposób nieznany.
Więc radzę podzielić nasiona, jedne wysiać od razu, inne pozostawić do nast. roku.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies