Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród z bałaganem w tle prosi o pomoc

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród z bałaganem w tle prosi o pomoc

florofil 22:13, 18 cze 2018

Dołączył: 22 kwi 2014
Posty: 48
Witam.
Zaglądam do was często i już od dłuższego czasu.
Dziś przyszedł czas aby poprosić was o pomoc.
Mój ogród ma 1600 metrów, zakładany był nakładem własnych sił i pomysłów. Pierwsze nasadzenia mają 6 lat (część żywopłotu), kolejne 5, a najwięcej roślin pojawiło się u mnie 4 lata temu. Od tego czasu przesadzam, dosadzam, zmieniam i ciągle się uczę.

Mój ogród podzielony jest na 3 zasadnicze części:
1) ogród frontowy - który bardzo lubię i myślę, że nie wymaga zmian.
2) ogród za domem przy tarasie - ten poza jedną rabatką także uważam za skończony
3) ogród bardziej naturalistyczny, który łączy użytkową część działki z miejscem na basen, trampolinę i domek dzieci.

Chciałabym abyście pomogli mi zrobić porządek z jedną z rabatek.
Powstała ona jako jedna z pierwszych z różnych roślin, bez ładu i składu. Z racji tego, że rośliny które na niej rosną są już dość duże chciałabym część z nich zostawić i wykorzystać. Błagam!! Pomóżcie!! Co tu zrobić aby rabatka ta miała ręce i nogi.

____________________
florofil 22:22, 18 cze 2018

Dołączył: 22 kwi 2014
Posty: 48
Napiszę może co ja w tym bałaganie mam.
Idąc od końca:
brzoza szczepiona płacząca,
miskant olbrzymi,
przekwitnięty krzew nie znam nazwy (nie jest zimozielony, kwitnie na różowy, dzisiaj został podcięty)
jałowiec płaczą horstmann
hosty zielone
przed nimi dwa jałowce płożace
w nich wiąz holenderski wreidei
przed nimi dużo żurawek marmolade


Dalej mam jakiegoś cyprysikia,
z tyłu miskanty trzy zebrinusy
cyprysik nutkajski gloria polonica
rozplenica (nie pamiętam jaka to odmiana ale jest cudna i wielka)
do tego jakieś biało-zielone hosty



rabatkę kończą
jałowiec (nie wiem jaki - dostałam w prezencie)
dwa cisy które próbuję uformować w stożki
świerk conica
i żółte żurawki



POMOCY )))
____________________
florofil 22:28, 18 cze 2018

Dołączył: 22 kwi 2014
Posty: 48
I jeszcze kilka zdjęć:
(to z ubiegłego lata)

____________________
florofil 22:33, 18 cze 2018

Dołączył: 22 kwi 2014
Posty: 48
____________________
Toszka 00:36, 19 cze 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Witaj Mistrzynio upychania menażerii na jednej rabatce
Istny sklep GeeSowki z czasów PRL - mydło i powidło...jedne lubią zasadę, inne kwaśną glebę...jedne sucho, inne wilgotno, a jeszcze inne będą gigantami za kilka lat - Horstman - gigant, nutkajski - gigant... a rabatka jakie ma wymiary?

Składniki tego ciasta spokojnie wystarczą na kilka rabat...rzecz w tym, że nie wiadomo nic o tobie i twoim ogrodzie. Nie da stworzyć się jednej rabaty w oderwaniu od reszty ogrodu. Hm, da się - po prawdzie - ale efekt moze być kosmiczny i nie pasujący do całości.
Najgorsze jest to, ze to menażeria pojedynczych roslin...kolekcjonujesz?
Wybacz żart

Czy zdajesz sobie sprawę, że trzeba będzie przekopać, rozsadzić i stworzyć kompatybilne nasadzenia z resztą ogrodu?

Czy jestes gotowa na wyzwania i rewolucję na cały ogród?
Tak szczerze odpowiedz. Czego oczekujesz?
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Gardenarium 07:57, 19 cze 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Trzeba zacząć od planowania całego ogrodu, rozrysować plan całości, a rośliny z tej rabaty zagospodarować w innych częściach ogrodu.

Pozostawić tylko te, co nie da się ich przesadzić, dokomponować dodatki do nich kolorystyczne (w zależności co zostanie) i wtedy przesadzać.

Zacznij od sporządzenia planu całego ogrodu. Wtedy masz szansę na piękny ogród, pewność właściwie, a nie szansę
Z naszą pomocą na pewno się uda

Zabieraj się do pracy a tą rabatą się nie przejmuj teraz. Myśl kto zrobi pomiary i narysuje mapkę sytuacyjną z wymiarami.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
florofil 10:45, 19 cze 2018

Dołączył: 22 kwi 2014
Posty: 48
Jak miło, że Danusia do mnie zajrzała i znalazła chwilkę

Postaram się w weekend zwymiarować i zplanować działkę.
I zrobić trochę zdjęć. Problem z roslinami jest taki, że ja nie mam ich gdzie przesadzać, bo rosną w każdym wolnym miejscu.
Pokażę wam front mojego ogrodu, który bardzo lubię (zdjęcia z ubiegłego roku).




____________________
florofil 10:51, 19 cze 2018

Dołączył: 22 kwi 2014
Posty: 48
Wróć, bez sensu wrzucam te zdjęcia. W weekend wymiaruję działkę i pokażę wam rabatkę po rabatce. Może z waszą pomocą coś z tego jeszcze będzie! Pozdrawiam!
____________________
Toszka 11:04, 19 cze 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Zaznacz rabaty i rośliny posadzone w trawniku.
Ja tam widzę u ciebie masę miejsca
I nie bój się ten olbrzymi trawnik za bardzo nie ucierpi Aczkolwiek...
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
makadamia 13:05, 19 cze 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
florofil napisał(a)


Wystarczy przedłużyć tą rabatę tak, żeby świerk i glediczja (?) się na nią załapały i już miejsce jest
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies