Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Mój nietypowy hiszpański ogródek

Pokaż wątki Pokaż posty

Mój nietypowy hiszpański ogródek

maartitaa 21:32, 09 mar 2012


Dołączył: 09 mar 2012
Posty: 6
Witam wszystkich Forumowiczów bardzo serdecznie!

Mam na imię Marta i piszę z Hiszpanii.
Znalazłam waszą stronę przez przypadek przeglądając zdjęcia ogrodów.
Czytam posty na forum już tak parę godzin i widzę, że macie piękne ogrody, wspaniałe pomysły i bardzo interesujące porady. Dlatego też naszła mnie myśl, że może wy poradzicie mi co mogę zrobić z moim wąskim i niekształtnym ogródkiem?

W zeszłym roku posadziliśmy trawę, kupiliśmy parę doniczek do których wsadziliśmy kwitnące kwiaty, a w kilku innych pomidory i truskawki. W związku z tym, że dopiero zaczynamy naszą przygodę z ogrodnictwem efekt był marny, a w następstwie odpuściliśmy sobie jakiekolwiek prace ogrodowe i zostało tak nieładnie, aż do dzisiaj

Wiosna zbliża się dużymi krokami, dni coraz cieplejsze i dłuższe... stół i krzesła stoją już na zewnątrz... ale niestety stoją osamotnione ponieważ jakoś nie zaglądamy z przyjemnością do naszego ogródka... Dlatego też najwyższy czas aby to zmienić i liczę na waszą pomoc.

Załączam plan ogródka i tarasu, który też w sumie mogłabym jakoś zagospodarować.
Jutro zrobię zdjęcia abyście mogli zobaczyć jak to wygląda w rzeczywistości.

Pozdrawiam,
Marta

monteverde 21:42, 09 mar 2012


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
Witaj Marta, musisz się przejść po ogródkach w Hiszpanii i zobaczyć co najczęściej sadzą mieszkańcy wtedy nie będziesz miała "niewypału", myślę ,że na tarasie to donice i skrzynie będą ładnie wyglądać pozdrawiam
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
Sebek 23:52, 09 mar 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Witaj Nasze ogrody w zupełnie innych klimatach, dlatego roślinność będzie inna, ale pomożemy.
Na pewno będzie Ci pięknie kwitnąć lawenda, oleandry, wawrzyny, cedry i inne które u nas nie zimują.
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Gardenarium 08:52, 10 mar 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Witaj Marto, nareszcie mamy okazję poszaleć i pomóc w zaprojektowaniu ogródka ...prawdziwie śródziemnomorskiego.

Jak pokażesz zdjęcia to na pewno podpowiemy, jakie rośliny będą u Ciebie pasowały.
Zazdroszczę temperatur, bo na wypoczynek jeżdżę tylko w "ciepłe kraje" a nigdy na narty. Po prostu uciekam od zimy kiedy tylko mogę
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 08:58, 10 mar 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
U Ciebie będą rosły takie rośliny jakie my musimy targać na zimę do garażu, czyli:
hibiskusy, bugenwille, lantany, oleandry, kordyliny australijskie, ołowniki, lawenda francuska. Poszukam jeszcze roślin, jak pokażesz nam elewację swojego domu. Na pewno część ogrodu trzeba wysypać kamyczkami a pozbyć się trawnika, podzielić wąski kawałek w poprzek, żeby ogród wydawał się większy, zrobić wodę, źródełko, lub ścianę wodną, aby poprawić mikroklimat.

Możesz zrobić ogród w stylu np. marokańskim. Poszukam ujęć z Chelsea Flower Show, na pewno coś Ci się spodoba.

Na przywitanie - hibiskus


____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
maartitaa 16:33, 10 mar 2012


Dołączył: 09 mar 2012
Posty: 6
Witam

Bardzo dziękuję za miłe powitanie i pierwsze podpowiedzi.
Dzisiaj zrobiłam kilka zdjęć ogródka i tarasu abyście mogli zobaczyć jak to wygląda... Ogródek jest dość wąski i niekształtny. Słońce mam w ogrodzie od rana do godz. 14 max. Taras natomiast jest prawie zawsze w cieniu z wyjątkiem małego kawałka, który z rana jest lekko oświetlony.

Już kupiłam worek białych kamyczków i rzuciłam kilka na ziemię żeby zobaczyć jak by to wyglądało. Muszę przyznać, że efekt chyba będzie całkiem fajny. Zastanawiam się tylko czy wielkość kamyczków jest odpowiednia czy może są za małe...

Następny problem to rozplanowanie...
Warzywniak - myślałam, żeby go zrobić w tej najwęższej części ogródka, która jest dobrze oświetlona, a dla warzyw/owoców to chyba bardzo dobrze. Zrobiłabym w poprzek, jak podpowiada Danusia... może powinnam zrobić dwie-trzy wysokości (usypać z ziemi i zabezpieczyć, trzonkami drewna żeby ziemia się nie obsuwała?) Potem jako tło dać coś pnącego, potem pomidory, potem...? i z samego brzegu truskawki? Można tak?

Stół i krzesła - myślałam żeby wysypać kamyczkami białymi całą część między schodami (trawe i kafle) tak aby powstała jedna całość... zrobiłam szybki projekt w programie paint
I to samo z miejscem na dwa leżaki... kącik na sieste

Roślinki?! Teraz już wiem, że na pewno będę chciała Hibiskusa! Prześliczny

Nie za bardzo też wiem co zrobić z tarasem, który jest wąski i zacieniony... może ławko huśtawka w kącie , a za ławeczką kratka i na niej coś pnącego... a na długość mogłabym donice ułożyć z różymi ziołami ale obawiam się, że nie będą miały wystarcząjąco światła...

Czekam na wasze komentarze i pozdrawiam bardzo gorąco!!!





maartitaa 16:39, 10 mar 2012


Dołączył: 09 mar 2012
Posty: 6
PS. Zapomniałam dodać, że mieszkam w centrum Hiszpanii i temperatury zimą również potrafią spaść poniżej zera. A wiosną mamy duże wachania temeratur; w dzień ok 20'C, a w nocy czasem spada do 0'C.
bociek 16:46, 10 mar 2012


Dołączył: 05 paź 2011
Posty: 7991
Witaj Maartita

W pieknym kraju mieszkasz

Witaj na forum
____________________
Wiosne trzeba miec przez caly rok w sercu :D Bockowe perypetie ogrodkowe
maartitaa 17:45, 10 mar 2012


Dołączył: 09 mar 2012
Posty: 6
Witam ponownie i witam Ciebie Boćku

Oglądam roślinki, które mi polecacie...

Lawenda bardzo fajna i ładnie pachnie ...już miałam sadzić w zeszłym roku ale mnie nastraszono, że jest bardzo atrakcyjna dla bąków i os... a ja panicznie boję się os... więc chyba jednak sobie odpuszczę

Oleandry - przepiękne. Są modne na północy Hiszpanii. Bardzo mi się podobają. Posadziłabym na tarasie, żeby mi się rozrosły nad ławeczką ale boję się, że będzie im za ciemno.

Link


Wawrzyn - ładny. Rośnie duży? Nie za bardzo wiem gdzie i jak mogłabym go wkomponować
Kordylina australijska też ładna...

Bugenwilla, lantany, ołownik... - wszystko ładne. Będę miała problem z wyborem



maartitaa 18:30, 10 mar 2012


Dołączył: 09 mar 2012
Posty: 6
...a tu wrzucam zdjęcie z zeszłego roku.
Kwiatki posadzone na próbę.
Co prawda nie rozrosły się tak jak bym chciała ale jak na pierwszy raz to i tak ładnie mi urosły

Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies