Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogrodek - tabula rasa

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogrodek - tabula rasa

Joasit 16:55, 26 mar 2012

Dołączył: 08 mar 2012
Posty: 20
Serdecznie witam wszystkich forumowiczow. Zanim zaczne pozwolcie ze sie przedstawie: mam na imie Asia i mieszkam w tej lagodniejszej - jesli chodzi o klimat - i bardziej deszczowej czesci Europy czyli malutkim Ks. Luksemburg, i jestem zupelnym laikiem ogrodowym, jednakze powoli odkrywam w sobie nowa pasje i staram sie jak najwiecej od was uczyc.

Jak wiekszosc z was trafilam na ogrodowisko przez kompletny przypadek, szukajac w internecie inspiracji dla mojego kawalka ziemi i musze szczerze przyznac, ze jestem pod ogromnym wrazeniem Waszych ogrodow, o cudach Danusinych nie wspominajac. Dzieki Wam odkrywam jak piekne moga byc ogrody a kazda roslinka moze byc szczegolna - wszystko zalezy od wlasciwego jej wyeksponowania. Od tygodni nic nie robie tylko czytam, notuje, "inspiruje sie", staram sie uczyc i probuje stworzyc cos do mojego malego ogrodka. Mam nadzieje, ze mi pomozecie w tym nielatwym zadaniu i z gory bede wdzieczna za wszelka pomoc i uwagi. Niestety na moj gust nie moge liczyc ((- stad prosba do Was. Pozwolcie ze przedstawie Wam pokrotce moj ogrodek.

Jest to maly 12m x 10m ogrodek znajdujacy sie przy srodkowo usytuowanym domku szeregowym (sasiad z prawej, sasiad z lewej). Na domiar zlego na wprost ogrodka "big brother" czyli 3 pietrowy dom mieszkalny. Jak sie domyslacie, ciezko w takim miejscu o prywatnosc. Wszyscy dookola wszystko widza. Tak wiec jednym z prioritetow bedzie stworzenie jakiejs zaslony roslinnej tak na tarasie jak i w ogrodku.
Ogrod usytuowany jest od strony zachodniej, od godz. 12 do wieczora (do 18 bo potem cien pada rzucany przez dom mieszkalny) mamy tam patelnie, wiec roslinki bede wybierala takie, ktore lubia sloneczko i niezbyt urodzajna raczej gliniasta ziemie (apropos jak sprawdzic czy ziemia jest kwasna?).
W zwiazku z wielkoscia (a raczej maloscia) ogrodka chcialabym stworzyc rabatki raczej mniejsze i podzielic ogrodek na "pokoje" (czy to dobry pomysl przy tak malej powierzchni) tak aby dzieciom zostawic miejsce do zabawy na trawniku. Jako ze sama posiadam 2 maluchow a i dokola u sasiedow tez obrodzilo dzieciowo bede sie chciala skoncentrowac na roslinach nie trujacych i jak juz wspomnialam malo wymagajacych (nie tylko od ziemi rowniez ode mnie .

Ponadto marzy mi sie kawalek ogrodka zagospodarowany na lekki warzywniaczek z paroma krzakami malin, jagod, i ziolek tak zeby dzieci mogly sobie z krzaczka chrupac owoce (bedzie konkurencja do babcinego ogrodka). Takie sa po krotce moje priorytety.
cdn
jotka 16:59, 26 mar 2012


Dołączył: 22 lis 2010
Posty: 11868
Witaj Asiu Widać Ogrodowisko nie ma granic
Będę podglądać co Ci doradzą fachowcy, ale założenie bardzo słuszne
Liczę, ze choć kilka zdjęć pokażesz tego co już masz - pozdrawiam
____________________
Jola - pamiętajcie o ogrodach ... ogrodoweimpresjejolki +++ zapraszam na balkon +++ wizytówka-ogrodoweimpresjejolki http://www.ogrodowisko.pl/watek/3535-u-jotki-z-kasia-bawarska-plotki[url]
Joasit 17:00, 26 mar 2012

Dołączył: 08 mar 2012
Posty: 20
Aktualnie ogrodek wyglada tak - widok z tarasu, wraz z sasiedztwem domow mieszkalnych


widok z konca ogrodka
mira 17:02, 26 mar 2012


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041
Witaj Asiu !

na pewno już wkrótce będziesz mieć zarys tego co robić i otrzymasz dobre rady,
mi na początek przyszły do głowy poziomki - krzaczki- sadzonki poziomek, które właśnie kupiłam i sadzę gdzie popadnie pośród iglaków, kwiatów - fajnie ppotem się zbiera - myslę że to dal dzieci frajda

pozdrawiam
____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
Neska 17:06, 26 mar 2012


Dołączył: 05 mar 2011
Posty: 2377
Witaj Asiu. Nie ma to jak witaminki z własnych krzaczków.
____________________
Pozdrawiam Kasia - Ogród na skraju sadu
hanka_andrus 17:10, 26 mar 2012


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Witaj Asiu!Masz już ładny trawniczek! I A z czasem i reszta powstanie.U nas już jest Danusine rozwiązanie dla tak małego ogrodu.Ale ja nie pamiętam gdzie jest umieszczone,w realizacjach,czy w wątkach,czy w artykułach.Może inni pamiętają?.Ogród Magdalenka, też jest przy szeregówce, i ogród Joku będzie tworzony na dniach od podstaw.
____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
jotka 17:13, 26 mar 2012


Dołączył: 22 lis 2010
Posty: 11868
Widzę, że odgrodzić się od "bocznych" sąsiadów nie będzie problemu - to tylko kwestia czasu kiedy urosną żywopłoty
Ale Ci vis a vis podgląd będą mieli, więc tylko elementy małej architektury - pergole obrosniete różami, powojnikami, wiciokrzewami, ...

A pomysł z wprowadzeniem krzaczków owocowych bardzo słuszny.
____________________
Jola - pamiętajcie o ogrodach ... ogrodoweimpresjejolki +++ zapraszam na balkon +++ wizytówka-ogrodoweimpresjejolki http://www.ogrodowisko.pl/watek/3535-u-jotki-z-kasia-bawarska-plotki[url]
Joasit 17:15, 26 mar 2012

Dołączył: 08 mar 2012
Posty: 20
Prace zaczynam od tarasu. Wprawdzie taras juz jest (niestety nie mielismy wplywu na jego ksztalt i wielkosc i material) i teraz chcemy go zrobic od nowa. Tak taras prezentuje sie teraz.

Co do ksztaltu: Pierwsza nasza mysla byl standard, zrobic taras 10 m na 3 m (od murka do murka na szerokosc murka 3 m) - ale wtedy wyszla by taka troche kiszka, malo mi sie to podoba. Skrocenie tarasu (z 10 m do np 7 m) nie wydaje sie dobrym pomyslem, bo przy obydwu jego koncach znajduje sie drzwi balkonowe.
Dlatego tez bede chciala taras troche poszerzyc (czesc bedzie miala 4 m szer, druga czesc 3 m szer.) na dlugosc 10 m. Mysle ze w ten sposob zniweluje troche ksztalt "kiszki".
Co do nawierzchni: chce zmienic nawierzchnie na plyty granitowe z obwodkami z kostki granitowej.
Tak to sie prezentuje w mojej glowie


Bylabym wdzieczna za wasze komentarze i konstyktywna krytyke. W tej fazie moge jeszcze wszystko zmienic, dlatego jeszcze nie mysle o obsadzeniach. Na to przyjdzie czas w nastepnej fazie.
Bede wdzieczna za wszystkie rady, komentarze i sugestie z gory dziekuje. Nigdy niczego nie projektowalam, dlatego z gory przepraszam za ta nieudolna probe.
Pozdrawiam serdecznie
Joasit 17:23, 26 mar 2012

Dołączył: 08 mar 2012
Posty: 20
Dziekuje za odzew. Jak zauwazyla Jotka, najwiekszym wyzwaniem bedzie osloniecie sie od domow mieszkalnych. Myslalam o obsadzeniu tarasu kompozycjami z traw (takimi do max 1,50 m wys.) tak aby pozwolic sloncu wpadac do salonu. Jesli nie trawy to inne kwitnace krzewy podsadzone czyms lubiacym slonce. Narazie szukam pomyslu. Wczoraj widzialam taras obsadzony tylko tujami ale nie jestem zwolenniczka tego pomyslu.
GabiK 17:50, 26 mar 2012

Dołączył: 04 lip 2011
Posty: 3376
Asiu, witaj. Mam ogródek o prawie identycznych wymiarach, tyle, że pod Warszawą i naprzeciwko na razie pole.
Mój ma 9,5 m na 9,5 m bez tarasu. A taras jest właśnie taki jak pisałaś, że może zrobisz: na całą szerokość i prawie 4 metry długi. A Twój ogródek ma 13 metrów do ściany domu, czy do tarasu?

U mnie możesz zobaczyć stan obecny i projekt Danusi.
Ach, mój jest usytuowany odwrotnie - od wschodu.
____________________
Ogrodniczka in spe - Miniaturowy ogródek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies