Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Zaniedbany ogródek działkowy brata - prośba o pomoc w zagospodarowaniu :)

Pokaż wątki Pokaż posty

Zaniedbany ogródek działkowy brata - prośba o pomoc w zagospodarowaniu :)

popcorn 13:04, 30 mar 2012


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Witajcie!
Mój młodszy brat kupił sobie niedawno 4-arowy ogródek działkowy. Jest zaniedbany, po starszym panu który już nie miał siły o niego dbać. Macie może jakieś pomysły? Ogrodzenie do wymiany, to pewne. Swierki spod orzecha do wyrzucenia/przesadzenia.

Wymiarów dokładnych działki nie znam, wejście jest "za" domkiem - od południowej strony. Wchodzi się, od razu jest ten domek i za nim działka...
Brat chce głównie owocowe nasadzenia, warzywnik, troche drzewek i krzewów owocowych. Ale przed domkiem mogłoby być ładnie - jak myslicie?

Fotki:




____________________
Mój nowy ogródek
popcorn 16:50, 01 kwi 2012


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Ha, widzę że zaglądacie ale nikt nie ma odwagi nic napisać. Jest aż tak źle? Fajnie nie wygląda, ale to wczesnowiosenne zdjęcia, no i zaniedbany ten kawałek - gospodarował na nim starszy pan...

Już niedługo stary płot zostanie rozebrany, działka zostanie ogrodzona świeżą siatką w kolorze zielonym.
Na obwodzie warzywnika zostaną posadzone krzewy porzeczek i agrestu oraz na krótszym boku borówki amerykańskie i jagody kamczackie.
Świerki znikną spod orzecha. Pod orzechem Brat planuje zrobić placyk utwardzony cegłami rozbiórkowymi (których sterta gdzieś tam jest), pod właśnie zakupiony komplet ogrodowy - stół, 8 krzesełek i parasol.
Żywopłot z tujek brabant zostanie równo przystrzyżony - w weekend się tam wybieram, popracujemy w sobotę (Wielką...). Dosadzimy kilka brabantów w przerwach.
Trawnik zostanie wygrabiony i przystrzyżony, łyse miejsca dosiane.

Tylko co dalej?
____________________
Mój nowy ogródek
EwaG 17:58, 01 kwi 2012


Dołączył: 18 maj 2011
Posty: 1089
Jeżeli brat jest estetą to placyk pod orzechem nie jest dobrym pomysłem. Przekwitnięte kwiatostany dość śmiecą. A potem te liście spadające, orzechy spadające z łupinami (b. brudzący sok.) Pomyśl do weryfikacji. A co do rad to trudno ich udzielać. Che warzywnik, niech robi warzywnik (byle nie w cieniu), może przyda sie szklarnia.
Co dalej: wymyślcie ozdobne rozplanowanie warzywnika, i jakąś rabatę kwiatową. Planowanie ogródka działkowego niczym się nie różni od planowania ogrodu przy domu. Lista chciejstw, a potem umieszczać to logicznie w planie/ogrodzie.
____________________
Ewa ; Ogród Ewy G. ; blog http://www.ogrodyewy.pl/
monteverde 18:10, 01 kwi 2012


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
najpierw rozebrać ogrodzenie, cały ogródek zaorać, wybronować, a potem plan i działać według niego, podzielić na część warzywną i rekreacyjną szklarenka obowiązkowa na pomidorki i nowalijki
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
popcorn 18:58, 01 kwi 2012


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Witajcie Ewo, Aniu
Kurczę orania w planach nie było... myślicie że bez tego się nie obejdzie? Brat się załamie
Estetą nie jest, całość traktuje dość hobbystycznie, myślę że chodzi mu o spokojne i własne miejsce żeby leżaczek w sobotę rozłożyć i piwo ze znajomymi wypić...

Szklarenki nie chce, zdecydowanie. Może za jakiś czas, jak połknie bakcyla. Zastanawiam się kiedy on zamierza mieć czas na ten ogródek, do którego musi dojechać, a ma normalną pracę, żonę i Forda Taunusa z lat 70tych do remontu

Odradzasz Ewo placyk pod orzechem... orzech to jedyne duże drzewo które cień rzucać będzie, stąd pomysł na kącik do siedzenia tam... w takim razie spróbujemy wymyśleć inne miejsce pod niego
____________________
Mój nowy ogródek
monteverde 19:03, 01 kwi 2012


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
ja mam 2 orzechy i pod żadnym nie mam miejsca wypoczynkowego
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
popcorn 19:39, 01 kwi 2012


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Może czeka tego orzecha ścięcie - ale to się okaże po sezonie, czy będzie jakieś orzechy rodził czy tylko śmiecił
____________________
Mój nowy ogródek
agata_chrosc... 20:25, 01 kwi 2012


Dołączył: 28 lis 2011
Posty: 5351
Witaj,
jeśli masz tylko jedno duże drzewo na całej działce, to może je jednak zostaw. Nawet jeśli gubi liście, co z resztą jest przypadłością dość powszechną wśród drzew liściastych. Orzech to piękne drzewo, a ten ma juz sporo lat. Lepiej trzy razy pomysleć zanim się coś takiego zetnie, bo na nastepne będziecie czekali kolejnych 30 lat. Natomiast co do orania - jeśli to co widac to jest trawa, to myślę, że spokojnie można ją doprowadzić do ładu. Natomiast jeśli to są głównie chwasty to jednak lepiej przekopać. Pozdrawiam,
____________________
ogród w Holandi
popcorn 20:45, 01 kwi 2012


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Chyba głównie trawa, ale zobaczę dopiero w sobotę
Orzechowi damy szansę do jesieni - jeśli orzechy będą będzie żył. Jeśli nie będzie, to zostanie opałem do kominka Tak, to jedno z 3 dużych drzew na działce, największe. Pozostałe 2 to jabłonka i wiśnia (chyba), ale rozłożyste nie są...
Dziękuję za rady. Zobaczę w sobotę, popracujemy trochę, wrzucę nowe fotki
____________________
Mój nowy ogródek
EwaG 21:15, 01 kwi 2012


Dołączył: 18 maj 2011
Posty: 1089
popcarol napisał(a)
Może czeka tego orzecha ścięcie - ale to się okaże po sezonie, czy będzie jakieś orzechy rodził czy tylko śmiecił

O kurcze, nie chodziło mi o sprowokowanie wycięcia tylko takie usytuowanie placyka, aby nie był narażony na brudzenie. Czyli w cieniu korony, ale nie pod samym orzechem. To samo się zrobi, czyli wyjdzie w praniu, gdzie będą najczęściej lokowane meble.
Trawa nie wygląda źle, systematyczne cięcie doprowadzi do trawnika. Kopanie całości nie musi wchodzić w grę (chyba, że jest strasznie nierówny). No ale pod warzywa to jednak trzeba przekopać
____________________
Ewa ; Ogród Ewy G. ; blog http://www.ogrodyewy.pl/
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies