Gdzie jesteś » Forum » Ogrody polskie » Ogrody historyczne we Wrocławiu

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogrody historyczne we Wrocławiu

saturejka 11:35, 18 sty 2011


Dołączył: 08 sie 2010
Posty: 6
Kiedy odwiedza się Wrocław, warto wiedzieć, że mamy tutaj oprócz pięknego Ogrodu Japońskiego i Botanicznego trzy małe ogrody barokowe i jeden piękny wirydarz w średniowiecznym stylu.


Barokowy ogród przy Pałacu Królewskim we Wrocławiu
Tak jak wszystkie inne ogrody historyczne we Wrocławiu, tak samo i ten jest rekonstrukcją. I to bardzo nową - powstał w 2008 r. w miejscu, które przez lata było zdewastowane. Po odremontowaniu Pałacu Królewskiego powstała potrzeba przywrócenia jego świetności i odtworzenia z dawnych rycin barokowego ogrodu.

Składa się on z dwóch "komnat" - parteru haftowego, który tworzą obwódki z bukszpanu wypełnione sezonowymi kwiatami, trawniki i żwirowe ścieżki oraz parteru bylinowego, który jest dużo bardziej swobodny, mimo że również ujęty w ramę z bukszpanów. Całości dopełniają żywopłoty z cisu, topiary cisowe w formie stożków, pnąca róża oraz rzeźby i fontanna.

Ogród jest otwarty przez cały rok w godzinach działania muzeum: wt - sob 10:00-17:00, niedz 10:00-18:00, wstęp wolny
Adres: ul. Kazimierza Wielkiego 35, Wrocław






Od dwóch lat pracuję w tym ogrodzie - najpierw jako ogrodnik uczący się od firmy ogrodniczej ANTI, potem już jako samodzielny ogrodnik specjalista. Najwięcej problemów mam z cisami. Nie opanowałam plagi misecznika, przez co część osłabionych krzewów nie przeżyła zeszłej zimy. Problemem są też choroby grzybowe pojawiające się i na cisach i na bukszpanach. Ale formalny ogród bez problemów chyba nie istnieje, w takim najtrudniej o odpowiednią równowagę. Pozostaje walczyć z chorobami i szkodnikami za pomocą oprysków.

linki:
wikipedia.org
saturejka.blogspot.com
____________________
http://saturejka.blogspot.com/
saturejka 11:51, 18 sty 2011


Dołączył: 08 sie 2010
Posty: 6
Średniowieczny wirydarz w Muzeum Architektury

Średniowieczny budynek Muzeum Architektury we Wrocławiu kryje we wnętrzu uroczy wirydarz. Cztery symetryczne kwatery otoczone bukszpanową obwódką wypełniają cieniolubne byliny, na samym środku u zbiegu ścieżek stoi rzeźba. Do tego mamy bramki obrośnięte pnącymi różami i na obrzeżach krzewy hortensji. Najpiękniejszą ramą, jaką można sobie wyobrazić dla tego założenia są średniowieczne, ceglane mury byłego klasztoru bernardynów.

Adres: ul. Bernardyńska 5, Wrocław
Godziny otwarcia: Wtorek 11:00-17:00, Środa 10:00-16:00 (wstęp wolny), Czwartek 12:00-19:00, Piątek, Sobota, Niedziela 11:00-17:00
Bilety do muzeum: normalny - 10.00 PLN, ulgowy - 7.00 PLN, grupowy - 5.00 PLN





linki:
Muzeum Architektury we Wrocławiu
saturejka.blogspot.com
____________________
http://saturejka.blogspot.com/
tyna 11:53, 18 sty 2011


Dołączył: 11 wrz 2010
Posty: 1711
Pracujesz w pięknym ogrodzie saturejko....

mogę tylko dodać, że Wrocław mnie urzekł juz kilka lat temu...tego lata wybieram się na dłużej, żeby przyjrzeć się mu dokładniej do "twojego" ogrodu też zajrzę
____________________
pozdrawiam :)
Joku 15:36, 18 sty 2011


Dołączył: 09 paź 2010
Posty: 12062
Przepiękne, zadbane zielone zakątki. Byłam już w ogrodzie botanicznym i japońskim. Oraz w przed laty w Wojsławicach. Wszyskie ogrody urzekły mnie. Dziękuję za zdjęcia i adresy. Na pewno odwiedzę będąc we Wrocławiu. Pracujesz w pięknym miejscu. Tylko pozazdrościć.
____________________
Jola, nieco na zachód od Trójmiasta - Ogród z przeszłością (+) Wizytówka (+) Znowu na wsi - aktualny
Kaktus 19:34, 18 sty 2011


Dołączył: 16 sty 2011
Posty: 35
Witam,
Jestem dolnoślązaczką ale dopiero od kilku lat mieszkam we Wrocławiu. Teraz kiedy mam wiecej czasu zwiedzam wrocławskie ogrody. Wczoraj zamieściłam zdjęcia z wrocławskiego ogrodu japońskiego . Przyznam się ,że z umieszczaniem zdjęć mam jeszcze kłopoty i chyba dlatego znalazły się one w części technicznej.Bardzo chętnie podzielę się swoimi spostrzeżeniami i zdjęciami ( bardzo lubię fotografować, właściwie to aparatu nie wyjmuję z torebki). Pozdrawiam serdecznie ....Kaktus
Gardenarium 19:39, 18 sty 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ja także jestem zachwycona ogrodem, przede wszystkim z powodu parterów bukszpanowych i zadbanemu wyglądowi, co jest Twoją zasługą Saturejko. Te pierwsze bukszpany wyglądaja na młode, bo jeszcze nie zrosły się dobrze i są niskie. Fajnie, że tak szeroko posadzone, a nie w jednym rzędzie.
Za to następne już są wyższe. Czy te z pierwszych zdjęć sadziłaś własnoręcznie?

Ja też z pewnością zajrzę do Ciebie w odwiedziny, a może jeszcze też się skrzykniemy na grupowy wyjazd ile do samochodu wejdzie?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
alinak 20:44, 18 sty 2011


Dołączył: 31 sie 2010
Posty: 7524
bardzo podobają mi się hostu w bukszpanowych obwódkach.super zestawienie z bergeniami .bardzo inspirujące
____________________
zapraszam do ogrodu u stóp klasztoru- pozdrawiam Alina ++wizytówka ++przebudowa przedogródka ++OGRÓD U STóP KLASZTORU CZ.II ++-http://ogrodustopklasztoru.blogspot.com/?spref=fb
saturejka 21:41, 18 sty 2011


Dołączył: 08 sie 2010
Posty: 6
Cieszę się, że podoba się wam "mój" ogród. Dobrze wiem, że nie wszystkim przypada do gustu, nie każdy lubi takie formalne założenia.
gardenarium

Te pierwsze bukszpany wyglądaja na młode, bo jeszcze nie zrosły się dobrze i są niskie. Fajnie, że tak szeroko posadzone, a nie w jednym rzędzie.

W tym roku ładnie się zagęściły i wyglądają już lepiej. Ale niestety nie mogę się pochwalić tym, że ja je sadziłam - przyszłam już na "gotowe".
____________________
http://saturejka.blogspot.com/
Matka 22:07, 18 sty 2011


Dołączył: 14 lis 2010
Posty: 7595
Saturejka, świtna stronka o Ogrodniczce i Obcasach-właśnie przeglądam!
____________________
U Matki
MarekW 23:23, 14 lut 2011


Dołączył: 05 lut 2011
Posty: 2338
Ja jestem zachwycony tymi ogrodami Formalne kształty i obwódki bukszpanowe to jest to za czym najbardziej tęsknię. Gratuluję i oczekuję kolejnych zdjęć.
____________________
Marek - Ogród średniowieczny i nie tylko
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies