Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Malus - jabłoń ozdobna

Pokaż wątki Pokaż posty

Malus - jabłoń ozdobna

Gardenarium 17:56, 15 mar 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Uprawa drzew w donicach zależy od wielkości donicy, musi być jak największa, stosowna do wielkości bryły korzeniowej.

Uprawa nie będzie "wieczna" bo drzewo urośnie i donica będzie za mała, a zimą też jest ryzyko przemarznięcia. Najlepiej na zimę zadołować drzewko do gruntu, albo przechować w szklarni gdzie nie spada temp. poniżej zera.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Marta46 10:56, 01 maj 2014

Dołączył: 01 maj 2014
Posty: 1
W zeszłym roku wiosną posadziłam jabłonkę - malus ola, szczepioną na pniu. Pięknie kwitła i owocowała. Niestety w tym roku nie ma ani jednego kwiatuszka. Poza tym ładnie przezimowała, nie uschła. Rośnie na stanowisku słonecznym, posadzona przed szmaragdami. Wszystko niby dobrze a jednak.... jabłuszek nie będzie. Co może być przyczyną?
iwonadm 07:47, 11 lut 2015


Dołączył: 26 paź 2013
Posty: 6745
pytanko kiedy najlepiej formować koronę jabłoni
muszę swoją troszkę skorygować

____________________
Iwona ogrodowe-przygody
Gardenarium 10:10, 11 lut 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Skorygować tak, ale ścinać tak w połowie to bym nie radziła, bo ona ma bardzo ładną koronę. Co ci się nie podoba? Mozesz obciąć tę gałązkę z lewej co wisi do dołu.

Cięcie na przedwiośniu (marzec), a nawet latem też. Usuń słabe gałązki, krzyżujące się, odstające.

Ja zetniesz koronę, to będzie miała mało kwiatów w tym roku, co jest główną ozdobą
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
iwonadm 10:26, 11 lut 2015


Dołączył: 26 paź 2013
Posty: 6745
dziękuję za szybką odpowiedź. Chodzi tylko o lekkie skorygowanie
zrobię zdjęcie to wstawię
____________________
Iwona ogrodowe-przygody
DorothaM 15:34, 09 lip 2015


Dołączył: 22 kwi 2015
Posty: 83
Witam,
trochę nie na temat, bo mam Jabłoń Royal Beauty (a nie jak w tytule), która jest niziutka. Chciałabym, aby była wyższa, ale przeczytałam, że wymaga podwiązywania do bambusa, jeśli się chce wyprowadzić ją wyżej.
Jak to zrobić? Wcześniej muszę i tak ją podciąć, żeby przywiązać jakąś gałąź do góry, prawda?
Bo w tej chwili się nie da. Wszystko rośnie na dole.

Oto jak wygląda:



I w którym miejscu miałabym ją podciąć?



Jeżeli ciachnę w tym miejscu, gdzie jest strzałka niebieska, to wypuści nową gałązkę, którą będę w stanie przywiązać ?? Czy nie?

Chciałam dodać, że te gałęzie na dole wcześniej obcięłam. Myślałam, że tym samym będzie rosła w górę, a tu zonk, bo dalej jest taka sama, tylko wypuszcza nowe gałązki powyżej mojego cięcia.

Proszę niech ktoś powie, co mam zrobić, aby była wyższa?
____________________
Dorota-Ogródek z mieszkaniem, czyli jak się mieszka w bloku
Gardenarium 16:23, 09 lip 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ale kupiłaś jakiś niewypał, jeszcze takiego połamańca to nie widziałam To chyba jakaś forma Pendula?, bo normalnie taka jabłoń to inaczej wyglądać powinna.

Niefortunny zakup nie wiadomo czego - ja bym wywaliła tego "węża", Podwiązujesz a on się "wyślizguje" normalnie, to jakieś chore

Zdjęcia
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
magdaw 07:45, 23 wrz 2015

Dołączył: 23 sty 2015
Posty: 537
Danusiu chciałam kupić jabłoń ozdobna i w szkółce pani powiedziała ze są na podkładkę karl owej lub polkarlowej możesz powiedzieć w wolnym tłumaczeniu na język ludzki jaka ona będzie duża? Bo wyszłam. .. bez jablonki. Dodam że raczej zależy mi na większej ale nie wiem czy większa oznacza niskie drzewo o szerokiej koronie???? dziekuje
____________________
Magda zamieszkać w ogrodzie
Gardenarium 09:05, 26 wrz 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tego to nawet górale nie wiedzą co pani w szkółce mówi i sprzedaje.

Po drzewko wybierz się do producenta i on określi jaką wysokość osiągnie drzewo. Przecież to także zależy od warunków w jakich rośnie, formowania, co będziesz z nim robiła, czy cięła mocno i robiła parasol czy wypuścisz koronę.

Karłowa podkładka to będzie małe drzewko nie wiem ile m ? 2-3 może 4 m. Sadzi się je w sadach gęsto, co 2 m. a półkarłowa -większe. Chcesz mieć jabłoń jak za dawnych lat? rozłożysta korona i dzieci łażą po drzewie, czy wprost przeciwnie?

Większa oznacza wysokie drzewo o rozłożystej koronie. Kupuj więc stare odmiany jabłoni normalnie szczepione, nie na podkładce karłowej.

http://www.bolestraszyce.com/stare-odmiany-jaboni
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
magdaw 23:44, 26 wrz 2015

Dołączył: 23 sty 2015
Posty: 537
dziękuję Danusiu wróciłam dziś do tej szkółki i była Pani która wie o czym mówi (oni sami te drzewka produkują) więc :
na podkładce karłowej to będzie kulka na wysokość ok 1 m, a na półkarłowej 3-4m rozłożysta korona.
\Co do jabłoni to tak użytkowo mam 2 (młodziutkie maja u mnie rok zaledwie) a tu urzekły mnie zimą owoce na drzewie a mamy tu taką ilość ptaków że chetnie przyciągnę je też zima
____________________
Magda zamieszkać w ogrodzie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies