Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Bielejące końcówki tui Smaragd

Pokaż wątki Pokaż posty

Bielejące końcówki tui Smaragd

Iwcia 09:39, 22 kwi 2012

Dołączył: 10 sty 2012
Posty: 1212
Proszę o poradę - co jest nie tak gdy bieleją końcówki igieł smaragdów? Najpierw robią się prawie białe, potem brązowieją, ale nie usychają. Co jest przyczyną? Początkowo miałam taką jedną roślinkę prawie całą, a teraz zauważyłam ten objaw miejscowo też na innych.
____________________
Mój przyszły ogród
Gardenarium 11:45, 22 kwi 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Poczytałam książkę o ochronie drzew iglastych i po porównaniu zdjęć podejrzewam, że to jest uszkodzenie spowodowane przez nawozy dolistne. Czy takowe stosowałaś? Może nie były do iglaków a może użyłaś za dużego stężenia lub dzień był słoneczny?

Podobne objawy ma plamistość łusek żywotnika, ale objawy pojawiają się bardziej w środku gałązek w postaci zlewających się ze sobą plam na górnej stronie łusek, nie na końcówkach. Plamistość zwalczamy preparatem Bravo,Gwarant, Sportak, Dithane.

Zrób przekrój poprzeczny łusek, jeśli zbrunatnienia są tylko na wierzchu skórki, to przyczyną jest nawożenie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Iwcia 20:29, 22 kwi 2012

Dołączył: 10 sty 2012
Posty: 1212
Po raz pierwszy zauważyłam to zjawisko na jednym drzewku jesienią, po posadzeniu. Nie dostawały wtedy żadnego nawozu. Teraz wiosną pojawiło się szczątkowo na kilku innych, nie sąsiadujących. Dopiero w tym tygodniu dałam nawóz na brunatnienie igieł. Nic więcej im nie aplikowałam odkąd są u mnie. Jutro sprawdzę ten przekrój.
____________________
Mój przyszły ogród
pogotowieogr... 20:52, 23 kwi 2012


Dołączył: 29 paź 2011
Posty: 86
Argyresthia thuiella
____________________
Janusz Zaremba
Iwcia 07:58, 24 kwi 2012

Dołączył: 10 sty 2012
Posty: 1212

Argyresthia thuiella

a można prosić o coś więcej. Rozumiem, że to choroba, czym leczyć?
____________________
Mój przyszły ogród
Syla 18:08, 24 kwi 2012


Dołączył: 18 paź 2010
Posty: 14380
Brązowienie łusek i zamieranie gałązek tui spowodowane jest najczęściej żerowaniem gąsienic licinka tujowiaczka - Argyresthia thuiella . W maju na cyprysikach i tujach następuje początkowo brązowienie łusek, a następnie zamieranie wierzchołków gałązek, wewnątrz których żerują małe zielone gąsienice. Zabiegi ochronne przeprowadza się w okresie lotu motyli - na przełomie lipca i sierpnia. Wykonujemy wówczas 2 opryskiwania co 10 dni, jednym z preparatów: Basudin 25 EC, Fastac 10 EC lub Talstar 100 EC.


http://kpodr.com.pl/dom/inne/zagrozenia_roslin_ogrodowych.php
____________________
**** wizytówka **** Po prostu ogród Sylwii :)
Iwcia 09:06, 25 kwi 2012

Dołączył: 10 sty 2012
Posty: 1212
Dzięki za informację. Rozumiem, że teraz nic nie można zrobić, dopiero prewencja latem. A co z tymi już brązowymi?Czy taka zainfekowana tuja będzie rosnąc czy lepiej ją wymienić?
____________________
Mój przyszły ogród
Sebek 23:16, 26 kwi 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Jak wyzdrowieje to będzie normalnie rosnąć

Te brązowe pędy obetnij.
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies