Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród do poprawki :)

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród do poprawki :)

ewalm 23:49, 24 kwi 2012


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 2627
Myślę, że buk mógłby być w rabacie żwirowej jeśli chodzi o kompozycję, inna sprawa że z rabatą żwirową kojarzą się rośliny sucholubne, a buk do nich nie należy, ale to nie jest ogród naturalistyczny, więc jeśli dobrze by mu sie rosło to chyba OK.
Dalej można jeszcze powtórzyć np. niski rozłożysty świerk albo dwa, a między nimi jakąś trawę średniej wielkości na przykład. I tak dość luźno bym to wszystko posadziła, bo świerki przy podjeździe też są luźno.
____________________
Ogródek na trzy lata
EwaG 07:01, 25 kwi 2012


Dołączył: 18 maj 2011
Posty: 1089
Linka napisał(a)
Posprawdzałam troche iglaków o zwartym pokroju a do tego niezbyt wybujałych wzrostowo i co znalazłam:
- świerk pospolity Will Zwerg,
- świerk kłujący Iseli Fastigiate,
- świerk serbski Nana,
- świerk pospolity Cupressina.
Tylko który będzie dobry przed okna i utrzyma formę? Jedynie sprawdzone mam świerki białe


Z tych to najbardziej lubię pierwszy; ma b. ładny zielony kolor, ale w pierwszych latach wzrostu przypomina kulkę. Wzrost można ograniczać przez wyłamywanie świeżych przyrostów.
A skąd bierzesz to przekonanie, że Cupressina jest niezbyt wybujały wzrostowo? Dorasta do 8 m wys. (oczywiście po wielu latach) po 10 powinien mieć ok. 2 m.


____________________
Ewa ; Ogród Ewy G. ; blog http://www.ogrodyewy.pl/
Linka 08:04, 25 kwi 2012


Dołączył: 08 kwi 2011
Posty: 910
EwaG napisał(a)

Posprawdzałam troche iglaków o zwartym pokroju a do tego niezbyt wybujałych wzrostowo i co znalazłam:
- świerk pospolity Will Zwerg,
- świerk kłujący Iseli Fastigiate,
- świerk serbski Nana,
- świerk pospolity Cupressina.
Tylko który będzie dobry przed okna i utrzyma formę? Jedynie sprawdzone mam świerki białe


Z tych to najbardziej lubię pierwszy; ma b. ładny zielony kolor, ale w pierwszych latach wzrostu przypomina kulkę. Wzrost można ograniczać przez wyłamywanie świeżych przyrostów.
A skąd bierzesz to przekonanie, że Cupressina jest niezbyt wybujały wzrostowo? Dorasta do 8 m wys. (oczywiście po wielu latach) po 10 powinien mieć ok. 2 m.



A może Ewo zaproponujesz mi roślinę na tę główną, tworzącą bryłe na tej rabacie? Już sama nie wiem od czego mam zacząć
____________________
Agata....Na początku jest chaos ............... Projekty
EwaG 08:42, 25 kwi 2012


Dołączył: 18 maj 2011
Posty: 1089
Zawsze możesz dać stożki z cisa o różnej wysokości (takie jak na rysunku Ewy).
Świerk serbski 'Nana' i świerk 'Will Zwerg' mogą być, tylko chyba musiałabyś kupić większe od razu.
____________________
Ewa ; Ogród Ewy G. ; blog http://www.ogrodyewy.pl/
Linka 12:34, 25 kwi 2012


Dołączył: 08 kwi 2011
Posty: 910
No zwolnią mnie jak nic, zamiast pracować "figur" szukam.....
____________________
Agata....Na początku jest chaos ............... Projekty
Linka 12:38, 25 kwi 2012


Dołączył: 08 kwi 2011
Posty: 910
EwaG napisał(a)
Zawsze możesz dać stożki z cisa o różnej wysokości (takie jak na rysunku Ewy).
Świerk serbski 'Nana' i świerk 'Will Zwerg' mogą być, tylko chyba musiałabyś kupić większe od razu.


no właśnie Ewo - stożki z cisa - marzenie na podkarpaciu, eeeeech
dzwonię za świerkami ale jak mają to małe, najwięszy to Conica ok 1m
Jakna FIGURĘ to mało prawda?
____________________
Agata....Na początku jest chaos ............... Projekty
kasiula79 21:24, 25 kwi 2012


Dołączył: 30 mar 2012
Posty: 1237
Linka batrdzo podoba mi sie pomysł Ewalm na rabatę przed oknem. Ja specem w projektowaniu nie jestem, ale faktycznie fajnie nawiąże (te stożki) z Conikami.
P.S podsunęłas mi pomysł na założenie wątku projektowego...
____________________
Kasia - Marzenie o...######Rabata pod oknami
Linka 22:52, 25 kwi 2012


Dołączył: 08 kwi 2011
Posty: 910
A ja wracam pod te okna

dziś ustaliłam, że nie dostane w pobliżu ładnego i dużego świerka , jeśli są te odmiany to raczej małe

Pozostaje mi Conica, nawet mam na oku kilka większych egzemplarzy a u siebie mam nawet taki ok 1,6 m i mogłabym go przesadzić pod okna.
Buk zostaje, tym bardziej że małżowi podpasował
Takie cosie moge przygarnąć, nie wyglądają lae mają ponad metr wysokości




Tak wstępnie kombinuję 3 sztuki



Tylko co dalej ?????????????
Rabata będzie miec 7 m długości, nie wiem co dac niżej i w lewo od buka, czy jeszcze coś np świerk gniazdkowy, kulka, czy trawy? i jakie kolory
____________________
Agata....Na początku jest chaos ............... Projekty
Linka 22:53, 25 kwi 2012


Dołączył: 08 kwi 2011
Posty: 910
Ewcia gdybys zaglądała to może podpowiesz rozmieszczenie rabaty?
____________________
Agata....Na początku jest chaos ............... Projekty
Linka 23:11, 25 kwi 2012


Dołączył: 08 kwi 2011
Posty: 910
A jeszcze mam jeden głupi pomysł,
mam mozliwość przesadzenia konkretnej figury - jajowatej bukszpanowej, no zdecydowanie rzucałaby się w oczy ale czy pasuje?? i podstawowe pytanie czy przeżyje przasadzanie


Natomiast wariantu z kulą nie potrafie pociągnąc już zupełnie

ale czy to by nawiązywało do czegoś oprócz tych kulek
____________________
Agata....Na początku jest chaos ............... Projekty
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies