Strona główna Archiwum Forum Mapa ogrodów O nas Kontakt

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród do poprawki :)

Linka
Dsc04024

Dodany 22:39, 23 kwi 2012
Witam i ja w wątku projektowym. Ponad rok prowadzę wątek ogrodowy jednak teraz kiedy zmuszona jestem do odnowy trawnika postanowiłam przy tej okazji skorygować rabaty a sama im więcej kombinuję, tym gorzej mi to wychodzi. Dlatego liczę na Waszą pomoc i wsparcie
Załączę poniżej plan działki z istniejącymi liniami i szkieletem ogrodu i pokaże kilka zdjęć z ostatnich zmian ( pewno nie do końca udanych ).

Najbardziej mi zależy na zrobieniu rabaty frontowej pod oknami oraz planuję zrobić utwardzony plac na meble ogrodowe w przybliżonych wymiarach 3 x 3,5m i nijak nie umiem go umiejscowić na działce a tym bardziej połączyć z łukami i falami rabat. Placyk ten chciałam umieścić w lewej , górnej części działki.
Poniżej plan 1:100 tej części z tarasem

Dodany 23:00, 23 kwi 2012
Jeśli chodzi o rabate pod oknami to ma ona wystawę południową i słońce utrzymuje sie tam przez więkssza częśc dnia, mimo że rabata na wzniesieniu to osłoniona od wiatru. W tej chcwili rośnie tam buk czarwony podsadzony berberysem dwóch odmian ( niestety niekorzystne dla niego stanowisko - liście ulegają poparzeniu słońcem - odmianaa Aurea, natomiast Tiny Gold lepiej znosi to miejsce). zastanawiam się tylko czy zostawić buka ? Początkowo planowalam posadzić tam hortensje , oczywiście ogrodowiskowe Limelight tylko nie wiem czy dadza radę?. Pod uwage brałam także trawy (Miskanty, Hakonechloa i Ophipogon) w towarzystwie jakichs figur bukszpanowych.
Najwazniejsze jednak że nie wiem jaki kształt ma mieć ta rabata

Dodany 23:08, 23 kwi 2012
Natomiast rabata naprzeciw tarasu została zrobiona w półkolu otoczonym bukszpanowymi kulkami i wypenionaa różami które na przeciągu wymarzają co roku, w centrum rabaty rośnie Catalpa, której nie planuję przesadzać i musi ona zostać, natomiast róze i kulki sa do przesadzenia.

Dodany 23:13, 23 kwi 2012

Dodany 23:20, 23 kwi 2012
Kilka zdjeć z wiosny
widok z tarasu
wrzosowisko pod brzozą

Dodany 08:26, 24 kwi 2012
Ta rabatka z bukiem wydaje się malutka do całej powierzchni ogrodu. Ja bym ją pociągnęła aż do końca chodnika a zamiast buka dała bardziej masywną "figurę".
Linka
Dsc04024

Dodany 08:46, 24 kwi 2012
Gardenarium napisał(a)
Ta rabatka z bukiem wydaje się malutka do całej powierzchni ogrodu. Ja bym ją pociągnęła aż do końca chodnika a zamiast buka dała bardziej masywną "figurę".

Danuś , mam pytanie - mam możliwośc przesadzenia do siebie dużych kul bukszpanowych , no może bardziej jaja niż kule rosną u mojego wujka i mają ok. 1, 5 m wysokosci . Tak sobie myślę czy mogę je teraz przenoscić jeśli wogóle ? I czy mogłyby być na rabacie pod oknem otoczone mniejszymi, drobnymi kulkami?
A Daniusiu odnośnie kształtu tej rabaty? Tak wąsko? czy bardziej ją wykulkować w łuk? Od schodów do tarasu jest ok 5 m a taras ma 2,5 m czyli razem by wyszło 7 m dokońca chodnika

Dodany 10:51, 24 kwi 2012
a nie myslałas Linko, żeby na tej rabacie pod oknami nawiązać trochę do tej rabaty świerkowej miedzy ścieżką a podjazdem. Zajrzałam do watku głównego trochę, no i wiem, nie lubisz jej, tej świerkowej, ale za to mąż ja lubi a to tez jest argument.
Bo teraz rabata ze świerczkami jest taka oderwana od reszty ogrodu, żwirowa i stonowana, a reszta kolorowa, liściasta, kulkowa. To może pod oknami też zrobić żwirową, tylko dłuższą, jak Danusia napisała - do końca tarasu? Ze stożkami , ale tez świerkowymi, i trawami i może z bukiem, ale przesunietym w lewo?
Męża nie dałoby się namówić na dodanie traw między świerkami? Może chociaż kostrzewy troszkę?

Dodany 10:56, 24 kwi 2012
Hej Ewcia! Mąż to nie problem urobi się
No widzisz takiego świeżego spojrzenia mi potrzeba, nie zastanawiałam się nad tymi świerkami,dawno chciałam je podsadzić czymś tylko ktoś mnie zbił z tego pomysłu

Dodany 11:05, 24 kwi 2012
Już Cię kocham za ten rysunek - podoba mi się to ustawienie... tylko ten buk to raczej musi byc nowy i sporo większy na tej rynnie bo mój to raczej w górę nie pociągnie
Zdecydowanie widze teraz że muszą to być duże bryły zimozielone , tylko co? świerki? żeby nawiązać do podjazu?
A jaki byłby Twój pomysł na te kule bukszpanowe ? Jak czytałas drugi wątek to tam była jeszcze moja spekulacja bonsai ale marnym - z jałowca