Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Małe rośliny czy duże

Pokaż wątki Pokaż posty

Małe rośliny czy duże

moni 20:46, 02 maj 2012


Dołączył: 06 paź 2011
Posty: 834
Mam dylemat, jakie typy roślin kupować czy takie malutkie jeszcze nie rozwinięte czy juz te spore w dużych donicach.
____________________
Mona
Sebek 21:32, 02 maj 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Moni - to tylko i wyłącznie zależy od budżetu - jeśli masz ten budżet co kiedyś napisałaś na początku ile chcesz przeznaczyć na ogród - czyli 60000 złotych to kupuj duże.
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
moni 21:38, 02 maj 2012


Dołączył: 06 paź 2011
Posty: 834
Wiesz sporo się zmieniło budżet też już jest bardziej realny teraz to ma być 5000 zł do góra 16000 zł. ustalony wspólnie z rodziną muszę liczyć się z ich zdaniem i musiałam o 5 razy zmniejszyć ale to i lepiej.
____________________
Mona
Sebek 23:05, 02 maj 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Powiem tak - jakbym zakładał ogród od nowa - to szkielet - czyli żywopłoty, drzewa sadziłbym już duże - przynajmniej na metr, aby nie czekać wieki, żeby sąsiedzi nie zerkali. Krzewy posadź nie ogromne, ale niech mają te kilka pędów, żeby było je widać. Zaś byliny możesz małe, bo one szybko rosną.

Jakbyś wgrała projekt to byłoby nam łatwiej zdecydować co sadzić jakiej wielkości. To też na pewno zależy od rodzaju wykorzystanych roślin, bo niektóre to mogą być rarytasy za kilkaset złotych, a niektóre na targu możesz na 2-3 złote kupić
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
moni 09:21, 03 maj 2012


Dołączył: 06 paź 2011
Posty: 834
Co do dużych roślin i żywopłotów to ja już mam jeden wielki z 20 letnich świerków pospolitych od strony mojej ciotki która jest moją sąsiadką a reszta krzewy na rabaty byliny itp będę kupować małe lub średniej wielkości.
____________________
Mona
Gardenarium 12:37, 03 maj 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Iglak średnio kosztuje od 10 zł do 30 zł taki mały, byliny są po 2,50 - 4 zł, trawy miskanty po około 12-20 zł. Drzewa na pniu są po 150 - 300 zł.

Łatwo obliczyć czy możesz sobie pozwolić na małe czy na duże jest zrobienie symulacji cenowej.

Robisz to tak - piszesz listę roślin z podaniem ich ilości i "symulujesz" kupowanie, czy przewidujesz po ile są i ile na nie potrzeba.

I już wiesz, czy posadzisz małe czy duże.

Pewnie że lepiej sadzić duże, uprawiane w szkółce w pojemniku mają 100% korzeni i ich przyjęcie się jest pewne. Pod warunkiem, że prawidłowo je wsadzisz i będziesz o nie dbała, podlewała itd.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
moni 13:08, 03 maj 2012


Dołączył: 06 paź 2011
Posty: 834
To prawda duże egzemplarze bardzo ułatwiają sprawę choć są 2 razy grosze niż te mniejsze z drugiej jednak strony jak się posadzi duże gotowe to już nie ma takich emocji dreszczyka w oczekiwaniu jak to będzie wyglądać a ja lubię żyć w małej niepewności.
____________________
Mona
Gardenarium 07:07, 04 maj 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Ja z kolei lubię mieć efekt od razu, bo okazałe drzewa i krzewy dają już ogród prawie taki, jaki powinien być. Poza tym małe i tanie drzewa nie będą miały wyprowadzonego pnia i często pozostaną nie uformowane, tzn. np. mają patyczek i nie wiadomo jak je wyprowadzić żeby miały pień nad płotem.

Popieram duże, przynajmniej te rośliny, które mają grać w ogrodzie główną rolę.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
moni 20:12, 04 maj 2012


Dołączył: 06 paź 2011
Posty: 834
no
____________________
Mona
Sharlee 16:10, 16 maj 2012


Dołączył: 07 lis 2011
Posty: 138
Z moich 37 dużych drzew (3m+) które posadzilam przed zima (swierki serbskie, srebrne, jodly, sosny) padły dwie jodly kaukaska i szlachetna. Na szczęście w ramach gwarancji zostaną wymienione na nowe, ale już zdecyduje sie na niezniszczalne i piękne serby.
____________________
Kobiet nie trzeba rozumieć, trzeba je kochać!
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies