Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Prośba o pomoc przy zaprojektowaniu rabaty

Pokaż wątki Pokaż posty

Prośba o pomoc przy zaprojektowaniu rabaty

alevandra 09:04, 05 cze 2012

Dołączył: 07 cze 2011
Posty: 5
Witam, bardzo bym prosiła forumowiczów o pomoc. Mam problem co posadzić przy ok 80 cm rabacie przy płocie (na zdjęciu). Na razie posiałam tam słoneczniki. Chciałabym się troszkę osłonić od sąsiada. Płot niestety daje cień. Słońce tam jest tylko przez kilka godzin.



Nie wiem też co dosadzić do tuji na małych rabatkach pokazanych również na zdjęciach. Rabaty są z przodu domu. Na jednej posadziłam już trzmielina - jednak i tak wydaje mi sie tam jakoś pusto? Słońce tam świeci od rana do ok 15:00.



Bardzo liczę na jakieś sugestie.
ewfcia 09:07, 05 cze 2012

Dołączył: 20 maj 2011
Posty: 113
Witaj alevandra
A nie myślałaś o posadzeniu obok tych tuj jakiś kulek bukszpanowych? Nadają elegancji i co ważne na froncie są zimozielone więc są ozdobą cały rok.
____________________
Problemy już na wstępie czyli brak konkretnego pomysłu* Marzenia Ewy o rajskim ogrodzie
alevandra 09:11, 05 cze 2012

Dołączył: 07 cze 2011
Posty: 5
Już poprawione
ewfcia 09:15, 05 cze 2012

Dołączył: 20 maj 2011
Posty: 113
Przydałyby się też jakieś rysunki tych rabat z ich wymiarami będzie łatwiej pomóc.
____________________
Problemy już na wstępie czyli brak konkretnego pomysłu* Marzenia Ewy o rajskim ogrodzie
Sebek 10:55, 05 cze 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Witaj. W tych rogach wg mnie aż się proszą o miejsce hortensje bukietowe jak limelight

Tamtą rabatkę najlepiej by było poszerzyć, aby uzyskać ładne nasadzenia. Jak nie to trudno będzie...
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Gardenarium 13:00, 05 cze 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
alevandra napisał(a)




.


Na tej pierwszej posadziłabym dwie kulki z bukszpanu lub cisa, najlepiej żeby jedna była żółta, no i powinny być innej wielkości. Z przodu lub po całej powierzchni żurawki Citronelle, albo jakieś fajne, niewysokie trawki, albo runianka (Pachysandra).

Na drugiej ujednoliciłabym nasadzenia, zabrałabym tuję, posadziłabym małe drzewko na pniu np. miłorząb Mariken, Pendula albo śliwę wiśniową, pod nią hortensję LImelight- zamiast dwóch tylko jedna odmiana trzmieliny jako wypełnienie powierzchni z przodu, Trzmielinę dociąć ładnie aby nie wyłaziła poza obrys kostki. Taka fajna poducha powstanie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
alevandra 23:26, 05 cze 2012

Dołączył: 07 cze 2011
Posty: 5
Dziękuję za rady. Skorzystam z propozycji Gardenarium

Mam jeszcze problem z tym kawałkiem przy płocie.



Ma on długość około 9 m i ok 80 cm szerokości.
Myślałam by posadzić tam jakieś krzewy (podoba mi się perukowiec royal purple i trzmielina oskrzydlona) i jakąś bylinę zadarniającą -mam dość plewienia tam chwastów.
Jest tam troszkę za mało miejsca, może w przyszłości uda się ten odcinek poszerzyć, na razie raczej nie.
Za wszelkie porady będę wdzięczna.
EwaG 06:41, 06 cze 2012


Dołączył: 18 maj 2011
Posty: 1089
Jeżeli pod płotem jest cień, to można dać na całości runiankę japońską lub cis w odm. płożącej i jakieś delikatne krzewy (perukowiec na 80 cm to Ci się nie zmieści - będzie wychodził na trawnik). A nie myślałaś o lilaku-bzie? Są odmiany szczepione na pniu. Albo innych kulistych formach sczepionych posadzonych regularnie i podsadzonych jednolitym dywanem z roślin (nadaje się też do tego róznież trzmielina, która już masz w ogrodzie).
____________________
Ewa ; Ogród Ewy G. ; blog http://www.ogrodyewy.pl/
alevandra 09:14, 06 cze 2012

Dołączył: 07 cze 2011
Posty: 5
Tak właśnie sie obawiałam, że perukowiec za duży.
Wolałabym tam jednak jakieś liściaste krzewy, a czy trzmielina oskrzydlona by była odpowiadnia?

Jak gęsto powinnam posadzić runiankę japońską?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies