Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » POMOŻECIE ?

Pokaż wątki Pokaż posty

POMOŻECIE ?

juka 18:51, 17 cze 2012


Dołączył: 08 cze 2012
Posty: 17
Witam, założyłam swój wątek w "Naszych ogrodach" ale teraz już wiem że powinnam to zrobić tutaj. Moja przygoda z ogrodem dopiero się zaczyna, ale im dłużej spaceruję po Waszych ogrodach tym większy mam mętlik w głowie. Wrzucę na początek kilka fotek dla rozeznania w terenie.



Chciałabym zacząć od tej "łezki" (strona północna) - tutaj na pewno zimozielone podsypane kamykami, Tylko co i ile ? POMOCY



Równocześnie muszę zająć się tą ścianą (strona wschodnia) - na pewno pnącze tylko nie wiem czy milin czy hortensja (coś co samo pójdzie po murze) i nie będzie zbyt ekspansywne. A może dołem dać żurawki?



Dalej muszę zagospodarować ten ciąg od bramy do rogu. Tutaj chciałabym mieć: hortensje limeligt, bukszpany, kule na pniu, klon palmowy. Tylko jak to poukładać w całość.




Pokaże Wam jeszcze moje drzewo z drugiej strony domu (strona południowa). Na początku chciałam je wyciąć, ponieważ rośnie przed samym tarasem.Teraz już wiem że był to zły pomysł. Tylko muszę jakość ładnie zaaranżować teren wokół jabłoni. W tym roku posadziłam pod nią clematisa, ale to chyba też niezbyt trafiony pomysł. Może pójść tylko w hosty.



Co o tym wszystkim myślicie. Pomożecie ?
____________________
POMOŻECIE ?
kaisog1 20:32, 17 cze 2012


Dołączył: 14 lut 2011
Posty: 13108
Witaj

Fajny ogród

Co do łezki.... nie robiłabym ściółkowania żwirem - za dużo "ciężkiego", żwirek, kostka.... zostałabym przy korze.
Na mur budynku nie puszczałabym pnącza... Sadziłabym świerki serbskie. Mało masz drzew a tu będą się fajnie prezentować.
Świetnie, że nie wyciełaś tego drzewa. Niesamowity ma urok
____________________
Pozdrawiam Małgorzata Kubusiowo, Kubusiowo II, Mini Kubusiowo
beta 20:47, 17 cze 2012


Dołączył: 05 kwi 2012
Posty: 12953
Witam

bardzo ładna działeczka,

wygląda na niekończącą się

drzewo faktycznie klimaciarskie

Gosia ma rację -nie dawaj żwirku na tą łezkę, no i faktycznie ten budynek jakimiś iglakami, a może poprostu tuje?
____________________
beata - Dla odmiany czas na zmiany... ..."Świadomość, że wszystko co robię, mogłabym robić lepiej wcale mi nie przeszkadza..."
juka 21:34, 17 cze 2012


Dołączył: 08 cze 2012
Posty: 17
Witacie
problem z tą ścianą jest taki że ma być coś wąskiego bo musi zostać przejazd za dom (mąż umyślił sobie drugi garaż za domem). Po drugiej stronie mam posadzone szmaragdy, a po tej stronie co ta ściana tylko w okolicach tarasu jałowiec blu arrow .


A z tą "łezką" to macie rację, tylko podpowiedzcie mi jakie rośliny tam pasują, może coś na pniu, bukszpanowe kulki, trawy (podoba mi się niedźwiedzie futro, red baron). Tylko nie wiem jak to rozmieścić i jaki rodzaj kuli na pniu
____________________
POMOŻECIE ?
kaisog1 21:41, 17 cze 2012


Dołączył: 14 lut 2011
Posty: 13108
Imperata cylindrica raczej słońce także chyba w łezce odpada... Jak juz trawy to na stanowiska półcieniste jak Hakonechloa...
____________________
Pozdrawiam Małgorzata Kubusiowo, Kubusiowo II, Mini Kubusiowo
juka 21:48, 17 cze 2012


Dołączył: 08 cze 2012
Posty: 17
Działka rzeczywiście jest wąska, ale długa.
Tam gdzie widać słoneczniki zaczyna się mój ogród warzywny (tam wiem co mam robić , a później jeszcze sadek (tam rządzi mąż, chociaż ja wtrącam swoje trzy grosze) i jeszcze ciągnie się dalej pole. Jutro wrzucę foty.

____________________
POMOŻECIE ?
juka 00:18, 19 cze 2012


Dołączył: 08 cze 2012
Posty: 17
Postanowiłam wrzucić parę fotek z mojego ogródka warzywnego, tutaj czuję zdecydowanie pewniej niż przy projektowaniu ogrodu. Uwielbiam grzebanie w ziemi, więc trochę sobie tego nasiałam i nasadziłam.
Kwiecie do wazonu

Moja sałatka

Tutaj cukinia, którą uwielbiam

Ogóreczki oczywiście



Pomidorki i jeszcze raz sałatka


Słoneczniki, które mają przysłonić warzywka a przy okazji będzie co skubać

Pierwsza malinka
____________________
POMOŻECIE ?
Netka 22:44, 20 cze 2012


Dołączył: 06 mar 2012
Posty: 548
Witaj juka Ogród warzywny masz imponujący ! Podziwiam, to przecież tyle pracy ! I wogóle fajny klimat tam u Ciebie i czuć taki spokój i przestrzeń Ja z tych początkujących, także niewiele pomogę, ale też bym posadziła jakis szpalerek drzew przy ścianie tego budynku po prawej stronie. Może jednak zmieści się koło tego przejazdu ? pozdrawiam i będę zaglądać
____________________
Aneta - Mój ogród w cieniu drzew
Ozz 11:29, 21 cze 2012


Dołączył: 20 cze 2012
Posty: 1908
a może na tę pustą ścianę spróbować np. solidny trejaż i na tym actinidię (A. arguta, lub A. kolomikta)?

rośnie w miarę szybko, ale można ją okiełznać no i jak lubicie mieć co zjeść to owoce - pycha

widziałam gdzieś też sposób rozpinania na takich ścianach czy to wymienionej aktinidii, czy pigwowca lub gruszy - daje fajny dekoracyjny efekt, jak znajdę to podeślę.



zdjęcia pochodzą z:
http://www.growsonyou.com/photo/slideshow/22926-actinidia-chinese-gooseberry
i
http://cuisine.journaldesfemmes.com/magazine/reportage/potagerduroi/15.shtml
____________________
Tutaj piszę bloga: ZielenDoKwadrat.pl A tutaj walczę z własnymi ogrodami :) MIKRO ogród 2.0 stary wątek tu: MIKRO ogród 1.0
Ozz 11:43, 21 cze 2012


Dołączył: 20 cze 2012
Posty: 1908
z pigwowcem nie powinno być też problemu i znosi półcień:
http://www.sciencephoto.com/media/41620/enlarge


a tu wymagająca więcej zabawy grusza:

http://www.sciencephoto.com/media/72719/enlarge

http://usa.living4media.com/images/An-espalliered-pear-tree-Pyrus-in-blossom-against-the-red-brick-wall-that-encloses-the-garden-00712881


____________________
Tutaj piszę bloga: ZielenDoKwadrat.pl A tutaj walczę z własnymi ogrodami :) MIKRO ogród 2.0 stary wątek tu: MIKRO ogród 1.0
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies