Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Mały ogród czarnej Agi

Pokaż wątki Pokaż posty

Mały ogród czarnej Agi

czarna_aga 11:39, 20 cze 2012

Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 98
Witam
Od jakiegoś czasu czytam z zaciekawieniem forum Ogrodowisko i podglądam wszytskie piękne ogrody. Nie ukrywam, że zazdroszę takich pięknych widoków i też zapragnęłam stworzyć swój piękny zakątek. Na początek mam gorącą prośbę do Was kochani o pomoc w zaplanowaniu rabaty przy tarasie. Taras mam z kostki brukowej, jest on równy z poziomem trawnika. Obecnie na rabacie zrobiona jest obwódka z bukszpanów. Poza tym mam posadzoną jedną trzmielinę Furtune'a Emerald Gold, którą też chcę dosadzić po drugiej stronie by zachować symetrię. Na prawej rabacie mam też Azalię japońską, a na obu rabatach są liliowce ( tak jak na załączonym rysunku). W mojej wizji widze po dwa Świerki Conica na lewej i prawej rabacie. Poza tym nie wiem co dalej, może hortensje ogrodowe. Nie wiem co dalej miałabym tam posadzić. Najchętniej byliny. Usytuowanie tarasu to wschód.

Będę wdzięczna za pomoc

____________________
MAŁY OGRÓD CZARNEJ AGI
Diana 14:45, 20 cze 2012


Dołączył: 03 sie 2011
Posty: 2047
witam Pokażesz jakieś zdjęcie ? Wszystkim łatwiej będzie wyobrazic sobie to wszystko
czarna_aga 22:08, 20 cze 2012

Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 98
Dopiero teraz mogłam zrobić foto rabat, co do których potrzebuję pomocy

To lewa rabata



Prawa rabata



Ps. czy ktoś mi podpowie jak nazywają się te czerwone wysokie kwiaty na rabacie przy tarasie ?
Poza tym we frontowej częsci ogrodu mam rabatę w kształcie trójkąta rónobocznego o wymiarach boków 7 metrów i podstawy 12 metrów.
Mam tam posadzone przy scieżce bukszpany, potem rozchodniki, wrzosy i później rozstrzelone bez ładu trzy piwonie, trzy rh, dwa kiścienie, wierzbe hakuro, iglak płożący i mały iglak (nie znam nazwy). Nasadzenia robiłam zeszłej jesieni w pośpiechu i nieprzemyślanie. Prosiłabym o pomoc w uporządkowaniu tego trojkąta również. Dodam, że w miejcu tym idzie drenaż od oczyszczalni więc nie moga rosną tam rośliny o głebokim systemie korzeniowym. Stanowisko słoneczne praktycznie cały dzień, wjazd mamy od poludnia.



No i nie wiem co zrobić z ta moją trawą, z uwagi na trójkę małych dzieci kupiliśmy trawę sportową, ale jest beznadziejna ...pełno pustych placków, mimo podlewania trawa jest zółta miejscami. Poza tym mimo równo posypanego nawozu sa miejsca gdzie rośnie szybko ijest ciemnozielona. Zresztą widać to na zdjęciach.

Mam nadzieję, że pomożecie mi doradzić jak poprawić wyląd mojego ogrodu.

Na koniec fotka mojej dziś rozkwitłej róży

____________________
MAŁY OGRÓD CZARNEJ AGI
czarna_aga 08:57, 21 cze 2012

Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 98
Witam z rana
Widzę, że moje rabaty załamały miłośników ogrodów i nikt nie jest w stanie już mi pomóc ... przykro, ale cóż..
Będę musiała sama podołać podpatrując Wasze ogrody

U nas pogoda dziś iście barowa .... pada cały czas ....wiem,że deszcz potrzebny, ale po południu mile widziałabym już słoneczko, bym mogła wyjść na ogród.


____________________
MAŁY OGRÓD CZARNEJ AGI
czarna_aga 17:49, 21 cze 2012

Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 98
Chyba nie moge liczyć na niczyja pomoc trochę mi przykro, ale trudno
____________________
MAŁY OGRÓD CZARNEJ AGI
Milka 17:55, 21 cze 2012


Dołączył: 23 sty 2012
Posty: 69457
Ja zaraz uciekam od kompa, ale obiecuje wrócic i doradzić;
na lewej rabacie daj róże, lawendę, bo bukszpan juz rośnie i bedzie super żywopłocik
pozdrawiam, nie załamuj się
____________________
Miłkowo - sezon 2022*** Miłkowo cz.I *** Wizytowka *** Miłkowo cz.II
Diana 18:12, 21 cze 2012


Dołączył: 03 sie 2011
Posty: 2047
spore są te twoje rabaty..........ciężko tak odrazu coś wymyślić A co się tobie podoba? zimozielone, jakieś kwiaty, drzewa....masz coś co bardzo chciałabys mieć
czarna_aga 21:49, 21 cze 2012

Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 98
Ah jak miło, że w końcu ktoś do mnie zajrzał
Irenko mówisz, że tylko na lewej rabacie ? Bo ja sobie myślałam raczej o zachowaniu symetii poprzez tzw lustrzane odbicie nasadzeń. BYc może się mylę Musze to przeanalizowac jeszcze.

Diana wiem, że spore te rabaty i stąd mam ciężki orzech do zgryzienia, ale wierzę, że przy Waszej pomocy uda mi się to ładnie zagospodarować.

Z roślin przy tarasie to myślałam o świerku conica po dwa na każej rabacie, podobają mi się też hortensje i azalie japońskie. Nie wiem co o tym sądzicie ?
Myslałam też o serduszce i róży, tylko nie wiem czy nie za duży misz masz będzie. Jeszcze jakieś niższe byliny, które zakryją puste przestrzenie, hosty, żurawki ?

Dziś na lewej rabacie posadziłam szczepki trzmieliny

Licze na podpowiedź.

Pozdrawiam
A.
____________________
MAŁY OGRÓD CZARNEJ AGI
Martajoanna1 22:17, 21 cze 2012

Dołączył: 26 kwi 2011
Posty: 39
Witaj, niestety dużo Ci nie pomogę, bo sama cały czas jestem na etapie podpatrywań i realizacji. Co do rabat przy tarasie, ja osobiście lubię symetryczne odbicia i sama staram się je zachować. Co do świerków conica to podobno są dość podatne na choroby. Sądzę, że z uwagi na fakt, że jest to blisko tarasu, fajnym pomysłem byłby łan lawendy wzdłuż całej rabaty. Ja osobiście zrobiłabym je żwirowe, Do tego można dać kule - ostatnio zainwestowałam w bukszpanowe, ale są też thuje, do tego w rogach można dać wtedy stożki lub kulki na pniu. Ni sadziłabym kulek równi tylko tak jakby w trójkąty. Ale mam nadzieję, że poradzą Ci mądrzejsi, chociaż sezon w pełni i każdy w ogrodzie co do drugiej rabaty, to mnie osobiście wydaje się za duża, ale w sumie pokazałaś tylko fragment, dobrze jest pokazać cały plan, bo nie projektuje się rabat pojedynczo, tylko wszystko musi być harmonijne, plan musi współgrać ze sobą, a trudno się wypowiedzieć, gdy zna się tylko wycinek.
____________________
czarna_aga 17:45, 27 cze 2012

Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 98
Dawno mnie nie było na forum.... wszystko przez ospę mojej córeczki. Nie mam kiedy dosłownie zasiąść do komputera by coś naklikać

Dzięi Martajoanna1 za cenne rady i wskazówki, Tez myslałam, żeby rabaty wysypać żwirkiem, jeśli kule to myslę o tuji Danica - podobają mi się bardzo. Może w rogach dam rzeczywiście po jakimś iglaku w kształcie stożka.

Może to dziwne, ale nie przepadam za lawenda wiec jej nie chce przy tarasie. Raczej bym myślała o wrzosach lub żurawkach.

Poza tym nie wiem co jeszcze, czy pasowałyby te azalie japońskie albo hortensje ogrodowe ?

Co do dużej trójkątnej rabaty to wiem, że jest spora, taka wyszła ..... Czy sądzicie, że powinnam ją zmniejszyć ? Mam tam już pare nasadzeń, trzy rh, trzy piwonie, wierzba Hakuro, dwa kiścienie, poza tym w lini równoległej do ściezki rosną rojniki , wrzosy i obwódka z bukszpanów. Może podpowiecie jakąć zmianę tej rabaty. Jest ona usytuowana od południa, więc jest tam bardzo dużo słońca.

Mam nadzieję, że znajdzie się jakaś dobra dusza, która podpowie coś ciekawego.
____________________
MAŁY OGRÓD CZARNEJ AGI
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies