Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Mały ogród czarnej Agi

Pokaż wątki Pokaż posty

Mały ogród czarnej Agi

Ozz 21:58, 27 cze 2012


Dołączył: 20 cze 2012
Posty: 1908
Ja bym w rogach (tam gdzie te czerwone mako-podobne kwiaty) posadziła np. po jednym niskim Lilaku Meyera 'Palibin' (nie rośnie strasznie duży, ładnie i długo kwitnie i pachnie, przebarwia się jesienią), następnie do końca rogu róże okrywowe np. The Fairy (Fairy Dance lub inna zależnie jakie kolory wolisz), między różami - białe tulipany/narcyzy by było ładnie wiosną, a za rogiem tarasu np. trzy karłowe krzewuszki o bordowych liściach ('Nana purpurea') i na końcu np. niewysoka stożkowa thuja.

Można się też teoretycznie pokusić o zrobienie przy samym tarasie jeszcze obwódki z niewysokiego kolumnowego cisa, którego trzeba będzie mocno ciąć (z przodu obwódka z bukszpanu, z tyłu - cis), a w środku wszystko inne, tylko nie wiem czy nie będzie za parę lat trochę ciasno.

Przed bukszpanami z przodu jest dobre miejsce na żurawki i jakieś cebulowe pomiędzy.

Jeśli chcesz sadzić serduszkę - to obok czegoś co ją latem zakryje, bo ona po kwitnieniu zamiera i zasycha do przyszłego roku.
____________________
Tutaj piszę bloga: ZielenDoKwadrat.pl A tutaj walczę z własnymi ogrodami :) MIKRO ogród 2.0 stary wątek tu: MIKRO ogród 1.0
czarna_aga 22:36, 27 cze 2012

Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 98
Witam
Dzięki Ozz za cenne rady
Podoba mi się pomysł z tym lilakiem tylko zastanawiam się czy nie zacienię sobie za bardzo tarasu, taras jest od strony wschodniej i słońce jest praktycznie na nim tylko do godzny 11, po czym zaczyna nachodzić cień. Podoba mi się równiez pomysł z różami okrywowymi. Też właśnie myślałam o tych żurawkach przed bukszpanami. Jak gęsto trzeba sadzić żurawki by dało to fajny efekt wizualny ?
____________________
MAŁY OGRÓD CZARNEJ AGI
Ozz 20:06, 28 cze 2012


Dołączył: 20 cze 2012
Posty: 1908
Ten lilak dorasta do 1m wysokości i szerokości także o zacienianiu nie ma mowy )

http://www.ogrodkroton.pl/towar.2594.lilak.miniaturowy.palibin-syringa.meyeri.palibin.html

Największy jaki widziałam miał chyba z 1,50 ale miał kilkanaście (jak nie więcej) lat, poza tym lekko go można formować w taką ,,półkulę" - też wygląda to super (ale najlepiej jak już przekwitnie)

gdzieś go nawet na ,,kijku" widziałam, choć wolę naturalną formę, o tu:
http://www.goodnewsgardening.com/info/shrubs/1073




____________________
Tutaj piszę bloga: ZielenDoKwadrat.pl A tutaj walczę z własnymi ogrodami :) MIKRO ogród 2.0 stary wątek tu: MIKRO ogród 1.0
czarna_aga 10:10, 13 lip 2012

Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 98
Hejka
Dawno mnie nie było Moje jedne dziecię miało ospę, poza tym masa pracy w pracy ;P no i przygotowania do urlopu. W międzyczasie podglądanie Waszych pięknych ogrodów i planowanie swojego

Ozz dzięki za porady, ten lilak palbin bardzo mi się podoba i musze jego zakupić. Aktualnie posadziłam 6 sadzonek hortensji -nie znam nazwy odmiany, wiem tylko tyle, że ma różowe kwiaty

Poza tym dziś odbieram przesyłkę z żurawkami, zamówiłam sobie z okazji urodzin żurawkę: Peach crisp, Golden Zebra i midnight bayou.

Wczoraj posadziłam też sobie sadzonki wrzosów różowych. Mam nadzieję, że przyjmą mi się i ładnie ukorzenią

Teraz będę miała przerwę w pracy ogrodowej, bo wyjeżdzam nad morze, szkoda, że pogoda sie psuje

Pozdrawiam
____________________
MAŁY OGRÓD CZARNEJ AGI
Ozz 11:28, 19 sie 2012


Dołączył: 20 cze 2012
Posty: 1908
Wrzuć zdjęcia jak już cosik wymyślisz
____________________
Tutaj piszę bloga: ZielenDoKwadrat.pl A tutaj walczę z własnymi ogrodami :) MIKRO ogród 2.0 stary wątek tu: MIKRO ogród 1.0
czarna_aga 10:47, 01 sie 2014

Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 98
Witam po dłuuuuugiej nieobecności

Mimo iż ogród tworzę już od 3 lat, to ciągle bym coś zmieniała i przesadzała.
Obecnie denerwuje mnie rabata w tzw przedogródku, jest ona duża i nie mam pomysłu jak ją ostatecznie zaprojektować i uporządkować. Bardzo gorąco liczę na podpowiedzi
Dla ułatwienia wklejam kilka zdjęć poglądowych.

Tu rabata od przodu, jest to miejsce by ścieżce do domu wiec reprezentacyjne.


Jednocześnie błagam o poradę co mam posadzić do gazonów, w kilku mam trawę Hakonechloa i jakieś przypadkowe roślinki, chciałabym coś może zimozielonego, myślałam też o tej trawie posadzonej zmianę z berberysem admiration lub inną odmianą. Normalnie już zgłupiałam

Tutaj jest bok tej rabaty



tak najbardziej zależy mi na doradzeniu donośnie tej części czerwonej gdzie rosną lilie, w półkolu z tawułek i berberysów na końcach oraz na części żółtej przed samymi iglakami, gdzie rosną trzy piwonie, które nie kwitną, więc chcę je stamtąd wykopać. myślałam może o berberysach red pillar lub innych kolumnowych lub pęcherznicy.

Co do lilii to chyba bym je musiała stąd zabrać, a to z tego powodu, że mam tam włókninę pod tymi zrębkami (wiem, że to grzech ogrodowy, ale wierzcie mi nie wychodziłam z odchwaszczania tej rabaty, dopóki rośliny nie rozrosną się nie dam rady bez niej) no i jak wiosną wyrastają nowe lilie z cebul przybyszowych to muszę wycinać tą włókninę, wiec musiałabym je przenieść np tutaj




To taki mój mały rozmnażalnik, mam tam pełno powtykanych roślinek, patyczków, sadzonej a jak podrosną to idą na docelowe miejsce

Dodam tylko, ze w to miejsce zamiast lilii musiałabym posadzić coś co wytrzyma słońce, bo to wystawa południowa no i o płytkim systemie korzeniowym, bo tam idą rury od oczyszczalni.

Myślałam czy może w miejsce lilii przesadzić ta magnolię, która jest w moim rozmrażalniku z prawej strony hortensji? Jest jeszcze mała, ale mam tam dosyć ciasno.


No więc takie mam dylematy
Bardzo liczę na pomoc i porady


A tu troszkę powklejam moje roślinki, moje horti, które sama rozmnożyłam






moja lilia



i liliowiec

____________________
MAŁY OGRÓD CZARNEJ AGI
czarna_aga 15:51, 05 sie 2014

Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 98
Jestem załamana, wczoraj przyszła u nas taka ulewa, ze dosłownie wszystkie zrębki kolorowe mam wymieszane i wypłukane na kostkę z tej właśnie dużej rabaty .... Nachodzi mnie myśl, by posiać tam trawę ....
Poradźcie coś drodzy ogrodnicy
____________________
MAŁY OGRÓD CZARNEJ AGI
czarna_aga 15:37, 25 mar 2015

Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 98
Długo mnie tutaj nie było .... ale ciągle coś sie dzieje
Wstawiam zdjęcie mojej zmienionej rabaty po ostatniej letniej ulewie.
Zmniejszyłam rabatę, przed nią posiałam trawę.
Teraz wygląda chwilo smutno, ale jak zaczną wypuszczać młode listki to ładnie się zazieleni.
Posadzone tam są trzy rh, 2 Anabelki, pęcherznica bordowa, magnolia, berberysy, tawuły japońskie, bukszpan i żurawki.


____________________
MAŁY OGRÓD CZARNEJ AGI
aptu 11:58, 03 kwi 2015

Dołączył: 01 lip 2013
Posty: 146
Witam, całkiem fajnie Ci to wychodzi i chyba nie wiele pomocy potrzebujesz bo sobie tak świetnie radzisz. Ja na początku drogi, nie ma co oglądać
____________________
Magda - U mnie, na wsi...
czarna_aga 13:58, 07 kwi 2015

Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 98
Dzięki aptu za odwiedziny ..... tutaj nie zagląda nikt z kulawą nogą
Dzięki również za miłe słowa, staram się jak umiem najlepiej, ale raz że nie do końca wszystko wiem, dwa każda roślina swoje kosztuje ....a trzy to cierpię na nieustanny brak czasu... w tygodniu praca, zajęcia dodatkowe dzieci i inne domowe obowiązki, a w weekendy jakoś ostatnio nam się dużo imprez rodzinny skumulowało i nie ma kiedy praktycznie iść do ogrodu. Uwielbiam patrzeć na zdjęcia ogrodów innych ludzi i czerpać pomysły, gorzej z ich realizacją Może w końcu kiedyś się uda.
____________________
MAŁY OGRÓD CZARNEJ AGI
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies