Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Wrzosowisko

Pokaż wątki Pokaż posty

Wrzosowisko

Gardenarium 15:48, 09 lut 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Agnieszko u Ciebie też widać przewagę wrzośców nad wrzosami. Tak nie brązowieją i właściwie nie trzeba ich aż tak przycinać jak wrzosy. Dla mnie są takie bardziej soczyste i żywotne, dlatego posadziłam je też w swoim ogrodzie. Lubię je, a w nich mam krokusy.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
agnieszka_ba... 16:20, 09 lut 2011


Dołączył: 13 paź 2010
Posty: 171
Pewnie masz rację - nie liczyłam nigdy . A lubię i jedne i drugie niezmiernie, więc nie będę się przejmować koniecznością sadzenia jednych i drugich
____________________
Obym w końcu mogła zająć się ogrodem .... Zmiany zmiany zmian
Agnieszka 09:49, 09 mar 2011


Dołączył: 01 sty 2011
Posty: 934
A jeśli ktoś już posiada namiastkę wrzosowiska, ale wsadził to bez solidnego przygotowania? Mam na myśli sytuację, kiedy nakupowałam po 5 szt. różnych wrzosów i wrzośców, co okazało się ilością zbyt małą na dany obszar. Efekt jest taki, że rośliny "szukają się" wzajemnie, a gołe placki ziemi porosły chwasty. Wygląda to żałośnie. Co zatem teraz można zrobić, aby "ogarnąć" wizualnie to miejsce, aby miało ręce i nogi.

Tak był teren przygotowany do posadzenia wrzosów i wrzośców.
x
Nadmiar sosenek żółtych zostanie usunięty wiosną. Zostaną tylko te trzy czarne w środkowej linii (miał być pierwotnie zagajniczek z maślakami ))

Teraz wygląda to tak:
x
____________________
Agnieszkowy ogródek
Agnieszka 09:52, 09 mar 2011


Dołączył: 01 sty 2011
Posty: 934
Zastanawiałam się czy może obsadzić szczelnie ten rozrzucony nieład jednym gatunkiem wrzosa i jednym wrzośca. Ale pytanie jak: na pół? Czy może ograniczyć się do zupełnie jednego i wtedy zrobić dywanik, a resztę tych porozrzucanych zostawić jak są? Może dosadzić jakieś trawy czy inne dodatki? Są tam posadzone jakieś polne szare kostrzewy, wykopane z łąki obok, ale pokładają się i nie mają ładnego wyglądu. Pod sosenkami rośnie mech i jagody z lasu (była nawet jedna jagódka ))
____________________
Agnieszkowy ogródek
monteverde 12:10, 09 mar 2011


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
czytałaś cały wątek? tam jest pokazane)
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
Agnieszka 13:32, 09 mar 2011


Dołączył: 01 sty 2011
Posty: 934
Pewnie, że czytałam! Inaczej bym nie pytała. Ale dla mojego ciemnego umysłu to nie wystarczy. Potrzeba mi wsparcia bardziej konkretnie Wiem na czym polega wrzosowisko i jakie rośliny tam mogą się znaleźć, ale jak to ładnie skomponować? Co wybrać?
____________________
Agnieszkowy ogródek
monteverde 13:37, 09 mar 2011


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
Danusia kiedyś pokazywała zdjęcie wrzosowiska , gdzie były chyba 3 kolory w taką falę gęsto rozrośnięte)
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
Agnieszka 13:41, 09 mar 2011


Dołączył: 01 sty 2011
Posty: 934
Tak, tylko widzisz Aniu, tu sytuacja jest trudniejsza, bo teren jest już obsadzony wrzosami i wrzoścami. Pytanie jak to zaaranżować z tym co jest? Taka fala będzie ładna w czystej formie. A tu są jednak różne odmiany, kolory, pokroje. Tu tkwi problem.

Oczywiście jeśli nie da się inaczej, to wykopię te najsłabsze, zostawię ze 3 odmiany najładniejsze i wtedy dokupię więcej w tej samej odmianie. Może to być jednak trudne, bo nie mam nazw tych roślin. Nazwy były umieszczone na opakowaniach, a te już dawno w koszu Wtedy musiałabym zgadywać, improwizować i na oko dopasowywać. Dlatego szukam innego rozwiązania.
____________________
Agnieszkowy ogródek
monteverde 13:45, 09 mar 2011


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
a nie możesz poprzesadzać gatunkowo?
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
Agnieszka 13:48, 09 mar 2011


Dołączył: 01 sty 2011
Posty: 934
monteverde napisał(a)
a nie możesz poprzesadzać gatunkowo?

Mogę, ale robiłabym to "na oko". Najczęściej sadziłam je niedaleko od siebie. Poza tym nie rozwiązuje mi to problemu: co dalej z tym zrobić? Dosadzić więcej wrzosów i wrzośców? W ilu odmianach: jednej czy dwóch? Czy dodawać jakieś rośliny? Trawy, iglaki płożące, jakieś kosodrzewiny? Czy jagodziny mogą zostać? Itd. Pytań mam jeszcze trochę w zanadrzu
____________________
Agnieszkowy ogródek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies