Gdzie jesteś » Forum » Natura » Pneumatofory

Pokaż wątki Pokaż posty

Pneumatofory

Gardenarium 19:56, 23 sty 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Korzenie oddechowe, pneumatofory – typ nadziemnych korzeni, doprowadzających powietrze do systemu korzeniowego rośliny. Są to wyrastające pionowo w górę odgałęzienia korzeni podziemnych równoległych do powierzchni gruntu.

Mogą osiągać wysokość nawet 1,5 metra. Wykazują one dobrze rozwinięty miękisz powietrzny (aerenchymę), którego cechą charakterystyczną jest silny rozwój przestworów komórkowych tworzących ciągły system kanałów powietrznych gromadzących tlen i dwutlenek węgla, potrzebne do procesów oddychania i asymilacji.

cytat Wikipedia







____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Emilianoparm... 20:38, 23 sty 2011


Dołączył: 28 wrz 2010
Posty: 824
Poczdam - Sanssouci
aleja cypryśników błotnych z pneumatoforami


ostatnie zdjęcie tylko dla osób powyżej 18 roku życia człowiek młody był i głupi....choć w zasadzie to tylko młodość uleciała reszta bez zmian
____________________
Mój ogród.....czyli bardzo wredny kawałek planety;)
Emilianoparm... 20:48, 23 sty 2011


Dołączył: 28 wrz 2010
Posty: 824
Przelewice



____________________
Mój ogród.....czyli bardzo wredny kawałek planety;)
Emilianoparm... 20:54, 23 sty 2011


Dołączył: 28 wrz 2010
Posty: 824
W Ogrodzie Botanicznym we Wrocku też kilka się znajdzie

____________________
Mój ogród.....czyli bardzo wredny kawałek planety;)
Emilianoparm... 21:01, 23 sty 2011


Dołączył: 28 wrz 2010
Posty: 824
i w Berlińskim Botanicznym również
____________________
Mój ogród.....czyli bardzo wredny kawałek planety;)
marzena 23:18, 23 sty 2011


Dołączył: 29 gru 2010
Posty: 5909
W ogrodzie botanicznym w Krakowie tez rośnie cyprysnik błotny na wysepce z widocznymi pneumaforami - ciekawie to wyglada, ale zdjęc nie mam ...
____________________
marzena O....!
zbigniew_gazda 09:36, 24 sty 2011


Dołączył: 02 paź 2010
Posty: 11151
Dzięki Danusiu i Emilu za zdjęcia i opis. Czego to się człowiek na stare lata nie dowiaduje. Czyli pneumatofory mają niektóre drzewa .A ich namiastka występuje w korzeniach powietrznych storczyków.
____________________
Zbyszek - *** Nasz przydomowy ogródek *** Wizytówka ***
Emilianoparm... 09:53, 24 sty 2011


Dołączył: 28 wrz 2010
Posty: 824
W zasadzie to nie do końca. U Epifitów (w tym także storczyków), które wykształcają korzenie powietrzne jest troszkę inaczej. Korzenie powietrzne są pokryte specjalną, gąbczastą warstwą zwaną welamenem, mającym zdolność zatrzymywania wilgoci chroniąc roślinę przed wyschnięciem.
____________________
Mój ogród.....czyli bardzo wredny kawałek planety;)
Gardenarium 20:36, 28 sty 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Emil po magistersku wyjaśnił pytanie.
Pneumatofory przypominają mi takie śmieszne ludziki.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies