Gdzie jesteś » Forum » Pnącza » Kolczurka klapowana (Echinocystis lobata)

Pokaż wątki Pokaż posty

Kolczurka klapowana (Echinocystis lobata)

Kaffar 13:54, 14 sie 2012

Dołączył: 14 sie 2012
Posty: 1
Witajcie.
Znalazłem ostatnio ciekawą roślinę która rośnie na płotach/słupach i czy może.
Wydaje mi się że jest to jakieś pnącze, lecz nie jestem pewien.
Podczas kwitnięcia ma białe kwiaty...
Rosną na słupie wysokości od 3 do 7 metrów.
Wiecie co to za roślinka ?

Link do zdjęcia
tengel27 17:05, 14 sie 2012


Dołączył: 25 lip 2012
Posty: 821
Postawiłbym na kolczurkę klapowaną (Echinocystis lobata). Jest to pnącze jednoroczne. Jej owoce przypominają kolczaste owoce kasztanów.
____________________
Mój zielony chaos oraz Moje kaktusy
Gardenarium 17:34, 14 sie 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Dzięki za szybkie rozpoznanie, ale ja nie polecam tej rośliny właśnie ze względu na to, że jest jednoroczna i jest to gatunek inwazyjny, czyli potem trudno się go pozbyć. Bardzo łatwo się rozsiewa i włazi na inne rośliny.. Bardziej rośnie nawet "na dziko" po różnych rumowiskach niż w ogrodach.

Nawet wprowadzanie jej do ogrodów i rozprzestrzenianie jest prawnie zabronione

Poczytaj tutaj stan prawny http://pl.wikipedia.org/wiki/Kolczurka_klapowana

Polecam szlachetne pnącza typu Clematis lub inne.

Obrazki dla tej rośliny
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
tengel27 17:42, 14 sie 2012


Dołączył: 25 lip 2012
Posty: 821
Danusiu, zgadzam się z Tobą. Zresztą jak dla mnie jest ona raczej mało atrakcyjna.
____________________
Mój zielony chaos oraz Moje kaktusy
Gardenarium 17:44, 14 sie 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Chyba szybko dostaje mączniaka jak zresztą chmiel, którego też nie polecam.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
anna_g 09:39, 29 maj 2013


Dołączył: 09 sty 2013
Posty: 6321
Dziękuję za nazwę Miałam to w ogrodzie ale udało mi się przekonać innych coby to usunąć. Ładnie pachnie latem ale to wszystko. Szybko schnie, a pozbyć się jej... masakra... w tym roku wyrwaliśmy chyba no nie wiem z 200 siewek, albo więcej... Zdedydowanie nie wpuszczać do ogrodu
____________________
Ania Ogrodoterapia - 2013-2015 *** Ogród z czereśnią 2019
AkapulkoBial... 21:42, 25 lip 2013


Dołączył: 14 lip 2013
Posty: 185
tengel27 napisał(a)
Postawiłbym na kolczurkę klapowaną (Echinocystis lobata). Jest to pnącze jednoroczne. Jej owoce przypominają kolczaste owoce kasztanów.



Ta roślina to jest kolczurka, rzeczywiście jej pnącza sięgają nawet do 30metrow wysokości, jest rośliną bardzo szybko pnącą i jednoroczną, w szyszeczkach ma 4 ziarenka czarne pestki jak u dyni. Roślina jest chronioną rośliną, ale zasiewa się sama na łąkach i w lasach ma piękne zielone liście, i sprężynki którymi oplata wszystkie rośliny, kiedy się pnie wyżej i wyżej. Jej pestki są halucynogenne. Nie wolno ich spożywać. Ja mam oplecioną altankę tą rośliną, w ciągu kilku miesięcy zarosła cała altanka na zielono, jesienią będę musiała usunąć wszystkie pędy tej rośliny, gdyż chwyciła co się dało do/okoła nawet na jabłonkę powędrowała. jest zaborczą rośliną. U mnie z 5 ziarenek zarosła całą altankę. Dlaczego właśnie ją posadziłam, dlatego że kiedy zrobiłam prowizoryczną altankę, żywopłot był jeszcze malutki, a teraz już mi się rozrósł i mogę na jesień tą roślinę usunąć. Będzie co prawda trochę pracy z rozplątaniem jej, ale trudno, trzeba nad tym popracować. Pozdrawiam ja tą roślinkę nawet bardzo lubię.
____________________
Ranczo Akapulko
Gardenarium 20:02, 27 lip 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie wiem skąd te informacje że jest chronioną rośliną skoro jej sadzenie w Polsce jest prawnie zabronione i grozi nawet grzywna że ją masz w ogrodzie Czym prędzej usuwaj.

cyt: Kolczurka klapowana uznawany jest w Polsce za gatunek inwazyjny, groźny dla rodzimej przyrody. Jego wprowadzanie do środowiska lub przemieszczanie w środowisku przyrodniczym jest zabronione przez Ustawe o ochronie przyrody z 2004 roku. Od 2012 roku także jego import, posiadanie, prowadzenie hodowli, rozmnażanie i sprzedaż wymagają specjalnego pozwolenia Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Nieprzestrzeganie wymienionych ograniczeń według ustawy o ochronie przyrody jest wykroczeniem podlegającym karze aresztu lub grzywny pieniężnej

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kolczurka_klapowana
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
adkawi 14:39, 14 wrz 2015


Dołączył: 13 wrz 2015
Posty: 524
Ojejku wyłazi to to na moją strone przez siatkę od sąsiada strony ..razem z winogronem !! ;-/
____________________
Adrianna
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies