Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród z czereśnią

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród z czereśnią

anna_g 20:11, 04 lip 2019


Dołączył: 09 sty 2013
Posty: 6321
Kochani, witam się z Wami ponownie, po trzech latach nieobecności na forum No może nie takiej całkowitej, bo jednak od czasu do czasu pewne wątki śledziłam.
Witam Cię Danusiu, cieszę się bardzo, że Ogrodowisko ciągle trwa (jakżeby mogło być inaczej) i się rozwija, i że mogę tu wrócić bo się za Wami stęskniłam.

Ale do rzeczy.
Zmieniłam ogród - w sumie ciągle nie jest mój, ale... ogród jest ogród
Działka ma ok. 10 arów, jest na niej dom, murowany budynek gospodarczy, wiata na samochód itp. Ogród ma ponad 35 lat - ale z ogrodami ogrodowiskowymi niewiele ma wspólnego. Pomalutku kroczek po kroczku chcę coś w nim działać. Niemniej moja "misja" ogrodowa jest taka by się tym ogrodem przede wszystkim cieszyć. Ponieważ już wiem jak wiele pracy wymagają piękne ogrody to chcę uważać by się "nie wkręcić" (to tak się da? ) i tak go pomalutku urządzać aby przede wszystkim sprawiał radość i aby był czas by przysiąść i cieszyć się jego istnieniem
Wiem, że bardzo wiele czasu zajmie mi stworzenie miejsca które by mi się marzyło - oczywiście w międzyczasie te marzenia się zmienią Ale w sumie uważam że czasem najfajniejszy jest proces tworzenia

I żeby nie przedłużać - kilka fotek.
____________________
Ania Ogrodoterapia - 2013-2015 *** Ogród z czereśnią 2019
anna_g 20:19, 04 lip 2019


Dołączył: 09 sty 2013
Posty: 6321
Ogród z czereśnią no nie mogłam inaczej.
Czereśnia zajmuje ponad połowę ogrodu w poprzek - nie jest wysoka bo ciągle cięta, jest szeroka. I od kilku lat bronię ją przed wycięciem.
Bo wiosną jest królową ogrodu - biała chmura kwitnących kwiatów jest przecudna. Potem ma pyszne białe czereśnie z rumieńcem. Chociaż nie lubię robić przetworów z owoców - kompoty z nich są świetne.
Jesienią - no cóż, trochę mniej się kochamy i mój entuzjazm zachowania jej przy życiu nieco spada, bo... codzienne grabienie tony liści niby jedno drzewo - skąd ono tego tyle ma. Zresztą liście opadają już teraz.
Ale głównym powodem dla którego ciągle bronię jej wycięcia jest to, że bez niej na ogrodzie nie byłoby wcale cienia. Patelnia i masakra. No więc grabię te liście przeklinając pod nosem
Z drugiej strony - drzewo jest już chore. Nie wiem ile jeszcze da radę. A co wtedy?? Nie mam pojęcia.
Czereśnia jest w ogrodzie od początku - ma 35 lat.
I choć nie wygląda jakoś spektakularnie - to jednak nazwa wątku od razu mi się narzuciła
____________________
Ania Ogrodoterapia - 2013-2015 *** Ogród z czereśnią 2019
anna_g 20:23, 04 lip 2019


Dołączył: 09 sty 2013
Posty: 6321
Dzisiaj wkleję jeszcze tylko fotki tego co w ogrodzie jest od początku.
Orzech - także 35 letni, 40-letni rododendron (bo przeniesiony jeszcze z poprzedniego ogrodu), 30 letni bukszpan (o mało nie zjedzony w zeszłym roku przez gąsienice ) i jałowiec.
To to co pozostało od początku - reszta to już mniej lub bardziej młodsze okazy, a niektóre całkiem młode sadzone już moją ręką. Ale o tym to nie dziś.

Orzech - nie wygląda na tyle lat prawda? Cięty co roku bardzo, bardzo dużo. Tworzy parasol, który już prawie nie przepuszcza deszczu

i ta trójca - rodek, buksik i jałowiec

____________________
Ania Ogrodoterapia - 2013-2015 *** Ogród z czereśnią 2019
anna_g 20:25, 04 lip 2019


Dołączył: 09 sty 2013
Posty: 6321
A teraz zapraszam jeszcze na przechadzkę po ogródku warzywnym

Pomidorki osobiście wyhodowałam z nasionek

____________________
Ania Ogrodoterapia - 2013-2015 *** Ogród z czereśnią 2019
anna_g 20:28, 04 lip 2019


Dołączył: 09 sty 2013
Posty: 6321
Dyniowo
Z tą dynią to było tak - w zeszłym roku kupiliśmy dynię. Dynia została zjedzona, a pestki wrzucone do kompostownika, kompost na grządki, pod drzewka, w różne miejsca. I wiosną okazało sie, że na ogródku wyrasta tysiąc małych dyń
Skoro już wyrosły - zostawiłam 3. Miałam 7 fajnych dyń, które starczyły na całą zimę (super są placuszki z dyni z serkiem ricotta). I akcja się powtórzyła teraz zostały 4 dynie - choć to zdecydowanie za dużo i mają za gęsto na tej grządce. No ale są.

jest już nawet jeden mały osobnik

____________________
Ania Ogrodoterapia - 2013-2015 *** Ogród z czereśnią 2019
anna_g 20:31, 04 lip 2019


Dołączył: 09 sty 2013
Posty: 6321
Jeszcze taka ciekawostka - w ogrodzie rosną dziewanny - tak się sieją z roku na rok. Zostają, bo czemu nie.
W tym roku jedna jest taka :


na koniec mały poczęstunek dla gości
____________________
Ania Ogrodoterapia - 2013-2015 *** Ogród z czereśnią 2019
Kasya 20:31, 04 lip 2019


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 41551
Bardzo się cieszę ze znowu jesteś
A teraz ide czytać
Ale juz widzę ze masz extra pomidorki te pierwsze to jakie ?
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
Adela 20:35, 04 lip 2019


Dołączył: 13 sie 2013
Posty: 2767
anna_g napisał(a)
Ogród z czereśnią no nie mogłam inaczej.
Ale głównym powodem dla którego ciągle bronię jej wycięcia jest to, że bez niej na ogrodzie nie byłoby wcale cienia. Patelnia i masakra.


No i właśnie dlatego warto ją zostawić Mam patelnię, to wiem jak brakuje przyjemnego cienia w te upały.

Witaj Nieznajoma - Znajomo sąsiadko
Pozdrawiam i życzę suksesów twórczych
____________________
Ela - Moja ostoja
anna_g 20:51, 04 lip 2019


Dołączył: 09 sty 2013
Posty: 6321
Oooo! Ale się cieszę, że już ktoś do mnie zawitał
Bardzo serdecznie Was witam i zapraszam w skromne progi.

Kasya - też sie cieszę, że jestem. Mam nadzieję, że będziesz zaglądać. Te pierwsze to paprykowe - nie znam dokładnie odmiany bo to były pestki z pomidorka zostawione i wysiane.

Witaj Adela Twój wątek nie jest mi taki nieznany Zapraszam serdecznie, zaglądaj Sąsiadko
____________________
Ania Ogrodoterapia - 2013-2015 *** Ogród z czereśnią 2019
Basilikum 21:16, 04 lip 2019


Dołączył: 14 cze 2015
Posty: 21729
Witaj Aniu fajnie zaczelas
oj bedzie sie u Ciebie dzialo wiec dodaje do ulubionych watkow mam nadzieje,ze nadaze
Czeresnie tez mam i to dosc duza ale cienia mi brak oj brak, w niedziele bardzo to odczulam i tak rozmyslam o jakims drzewku.
A z czeresni wlasnie wczoraj zrobilam konfiture
____________________
IzaBela Pod Bialo-Niebieska Chmurka***cz.I*** Wizytowka "Nie moge na dluzej zostac" -wyszeptala Chwila Szczescia - "ale wloze w Twoje serce wspomnienia"
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies