Gdzie jesteś » Forum » Domowe » Rozpoznawanie roślin domowych

Pokaż wątki Pokaż posty

Rozpoznawanie roślin domowych

Urszulka 22:37, 24 wrz 2017


Dołączył: 21 kwi 2017
Posty: 77

Witajcie, przeczytałam wątek, ale takiej jak moja roślinki nie znalazłam. Może ktoś poznaje? Nie na liści tylko gałązki, łatwo się ukorzenia.
____________________
Ulla
andzia 02:23, 30 wrz 2017


Dołączył: 04 sty 2012
Posty: 198
Na pewno jakiś Rhipsalis
Urszulka 12:06, 02 paź 2017


Dołączył: 21 kwi 2017
Posty: 77
Wygląda na Rhipsalis cassutha, dzięki bardzo za pomoc, pozdrawiam
____________________
Ulla
Gawlinho 16:31, 07 paź 2017

Dołączył: 01 wrz 2015
Posty: 8
Poprosze o nazwe tego kwiata. Dziekuje.
Urszulka 20:16, 13 paź 2017


Dołączył: 21 kwi 2017
Posty: 77
Jeszcze jedna zagadka roślinna. Zauroczyła mnie.


Listki lekko ząbkowane, owłosione, ale najbardziej charakterystyczny jest intensywny zapach, coś w rodzaju miety-szalwi-anginki? Trudny do opisania. Koleżanka nazywa te roślinkę "szałwią hiszpańską" ale pod tą nazwą nie znalazłam nic podobnego do tej. Jest bardzo żywotna, rośnie bardzo szybko z kawałka gałązki włożonej do ziemi. Może ktoś rozpozna? Pozdrawiam
____________________
Ulla
MariuszG 23:13, 15 paź 2017

Dołączył: 11 wrz 2016
Posty: 538
Urszulko, mnie Twój opis najbardziej przypomina Oregano kubańskie (Plectranthus amboinicus). Są różne odmiany. Powiem Ci szczerze, że mimo iż sam je posiadam, to jego zapach mnie drażni .
____________________
Pozdrawiam Mariusz Stary ogród
Urszulka 08:11, 18 paź 2017


Dołączył: 21 kwi 2017
Posty: 77
Mariusz, dzięki za rozpoznanie, przyznaję że zapach może drażnić, na szczęście uwalnia się dopiero przy poruszeniu lub po dotknięciu liści, jeszcze raz dzięki za rozpoznanie. Mam jeszcze jedną botaniczną zagadkę, ale muszę u babci zdjęcie roślinki zrobić.
Pozdrawiam
____________________
Ulla
Urszulka 09:01, 08 lis 2017


Dołączył: 21 kwi 2017
Posty: 77


Witajcie dociekliwi Ogrodnicy, jeszcze jedna nieznana roślinka zgodnie z obietnicą ☺️.
Ta akurat mieszka u mojej babci, która ma ją odkąd pamiętam. Wygląda jak jakiś iglak i dlatego jest nazywana "choinką".
Ma gęsto usadzone krótkie igły na gałązkach koloru srebrno-zielono-niebieskiego jak widać na zdjęciach. Igiełki są dość sztywne i bardzo delikatnie kłujące. Starsze gałązki drewnieją, rozmnaża się przez ukorzenianie sadzonek.
Lubi ziemię żyzną i wilgotną, zawsze stoi przy oknie balkonowym, lubi światło.
Ważna cecha charakterystyczna nie znosi dotykania szczególnie przez inne rośliny. Wtedy po jakimś czasie usycha. Najbezpieczniej gdy stoi samotnie. Igły nie opadają i nawet suche mają nadal prawie taki sam kolor jak u żywej rośliny. Ten egzemplarz ma około 70 cm wysokości, ale może urosnąć dużo wyżej jeśli się mu pozwoli i posiada odpowiednio dużo miejsca w domu.
Kiedyś wydawała mi się bardzo trudna i wymagająca w uprawie. Chyba też nie słuchałam babci zbyt dokładnie, bo egzemplarz który od niej dostałam postawiłam z innymi roślinami. Dotykały go i oczywiście usechł.
Może ktoś rozpozna po tych cechach?☺️
Pozdrawiam
____________________
Ulla
Gardenarium 08:12, 10 lis 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
To może być cyprys (Cupressus), ale nie wiem, jaki. Iglak u nas nie zimujący, a w mieszkaniu raczej ma zbyt wysokie temp. może przysychać.

Lubi chłodny pokój, wtedy dobrze rośnie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Urszulka 08:42, 10 lis 2017


Dołączył: 21 kwi 2017
Posty: 77
Danusiu, dziękuję,też podejrzewałam że trzeba szukać w tym kierunku (cyprysy).
Zastanawiam się też skąd pochodzi ta roślina (babcia niestety nie pamięta już, chociaż wydaje mi się że kiedyś opowiadała że dostała ją od kuzynki). Było to na pewno ok 30 lat temu co najmniej, wybór roślin był wtedy nieco inny niż dzisiaj, z zagranicy przywieść też nie było przecież tak łatwo.
Może ktoś jeszcze się odezwie
Pozdrawiam
____________________
Ulla
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies