Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Ogród - podmokły, gliniasty teren

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród - podmokły, gliniasty teren

Gardenarium 20:02, 22 mar 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Olga_321 napisał(a)


- jak głęboko powinniśmy go umieszczać? Na samym dnie wykopu (ok. 50 cm)?

- Czy istnieją jakieś środki bio, które moglibyśmy zastosować aby zadziałać na tą nieprzepuszczalną glebę, coś co pozwoli nam ją użyźnic np. jakieś nawozy?

- Jakie rośliny sprawdzą nam się najlepiej w takich warunkach?

Dziękuję za wszystkie porady i pozdrawiam ciepło





Napisałaś "go umieszczać" - pytanie brzmi- kogo?

- aby uzdrowić glebę wysiej nawóz zielony - łubin żółty, on się głęboko korzeni, spulchnia, poprawia jakość gleby, stosuj też materię organiczną, która rozluźni zbitą strukturę gleby . Żadne nawozy tego nie załatwią, musisz spowodować, że w glebie zaczną żyć mikroorganizmy glebowe, powstanie próchnica.



http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/295-jak-poprawic-zdrowotnosc-gleby-w-ogrodzie

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/300-przygotowanie-gleby-pod-ogrod

Na zbitej glebie nie sprawdzą się żadne rośliny,bo każdej roślinie będzie ciężko. Derenie białe? jakieś zwykłe krzaczory. Pamiętajmy, że bez właściwego przygotowania gleby nic nam nie urośnie lub będzie chorowało i słabo rosło. Tego etapu nie da się po prostu przeskoczyć

Nie zaczynaj od sadzenia, a od uzdrawiania i zabiegów agrotechnicznych.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 19:36, 28 kwi 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Gohs napisał(a)
Dzień dobry,

Jestem świeżo upieczoną posiadaczką działki, na której planuję zbudować dom i założyć ogród. Z budową problemu nie będzie bo sama jestem inżynierem, ale wiedzy ogrodniczej jeszcze mi brak, stąd mój post
Zleciłam wykonanie badań geologicznych i z pierwszej opisowej analizy wynika, że mamy do czynienia z warstwą 30cm hummusu a pod spodem 4 metry gliny, najprawdopodobniej twardoplastycznej... Do tego dochodzi wysoki poziom wody gruntowej i brak możliwości odprowadzenia wody do kanalizacji. Pytanie: jak skutecznie odwodnić teren ogrodu i przede wszystkim gdzie tą wodę odprowadzić?
Działka jest szeroka na 20m i długa na 55m. Tylna granica działki jest podniesiona o około metr w stosunku do jej frontu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gohs 20:27, 28 kwi 2016

Dołączył: 28 kwi 2016
Posty: 5
Ok, dziękuję za edycję Dodam jeszcze, że jesteśmy już po zaoraniu działki pługiem, stan taki jak na zdjęciu. Następny etap to glebogryzarka i wyrównanie. Pytanie, czy to już jest wystarczające spulchnienie, czy nadal wypadałoby zebrać hummus i wymieszać niższą warstwę z np. piaskiem? I jeśli tak to po całości czy tylko w miejscach planowanych rabat?
I nadal pozostaje kwestia dokąd odprowadzić wodę z ewentualnego drenażu. Wydaje mi się, że jedynym rozwiązaniem jest zbiornik retencyjny, ale jaki powinien być duży?
Gardenarium 06:01, 07 maj 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
adam_juraszek napisał(a)
Witam posiadam niwelacje stopniową gdzie jest glina oraz kamieniste podłoże. Chce tam zasadzic tuje oraz jakieś krzewy owocowe tj. Porzeczka agrest czarna porzeczka , amerykańska porzeczka, może coś innego co radzicie?


Im gorsze warunki dla roślin, tym gorzej będą rosły, jednak tuje to dość mocne rośliny i pewnie urosną każde Brabant, Smaragd czy Aureospicata. Co do krzewów owocowych to bym się skupiłą na odpowiednim przygotowaniu gleby, usunięciu kamieni, podsypaniu kompostu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
herbi 23:00, 11 kwi 2018

Dołączył: 15 lip 2014
Posty: 15
Witam serdecznie

Dotychczas byłam raczej biernym podglądaczem, niestety dopadł mnie problem, którego sama nie jestem w stanie rozwiązać.
Podobnie jak u przedmówców, mój teren jest podmokły, gliniasty, lata temu dziadek uprawiał tam ziemniaki. Później, przez wiele lat nikt tam nic nie robił, działka zarosła dziczkami, stare ogrodzenie się rozpadło, zamieszkały tam więc sarny i okresowo pojawiały się dziki. Trzy lata temu, las dziczek został wycięty (niestety korzenie zostały w ziemi), z grubsza uprzątnięty i dopiero teraz ruszamy z dalszą pracą.
W planie: równanie terenu po dzikach i jego czyszczenie (jak pisałam było kartoflisko, po śmierci dziadka babcia "równała" teren wrzucając w dziury co było pod ręką, od dachówek po śmieci, spod ziemi ciągle więc coś wyłazi), karczowanie korzeni i usunięcie zbędnych drzewek no i ogrodzenie, później żywopłot.
Z racji gliny myślimy też o odwodnieniu, teren jest pagórkowaty, spadek w stronę zabudowań.
I teraz pytanie, wystarczy zaplanowany drenaż - na załączonym rysunku kolor czerwony czy zrobić też tam, gdzie linie są zielone? Na żółto zaznaczyłam działające odcinki drenażu, do których nowy teren zostanie przyłączony.

Teren ma być po części sadem z nowymi nasadzeniami i trawnikiem, z czasem pewnie dojdą i rabaty.

Za wszelkie rady z góry dziękuję
____________________
pawel_snopek 15:41, 16 lut 2020


Dołączył: 14 paź 2012
Posty: 4509
Sadzenie roślin na bardzo podmokłym terenie jest problemem ale są też metody które pozwalają na utrzymanie pięknych rabat z kwiatami oraz drzew i krzewów.
Oczywiście jeżeli można zrobić odwodnienie to radzę to zrobić wyjdzie tylko na plus. Wszystkie rośliny które sadzimy na ciężkiej podmokłej glebie powinny być posadzone w mieszankę ziemi kompostowej z piaskiem on pozwoli na lepszy drenaż pod korzeniami.
Osobiście mam część ogrodu na bagnie i jest to bagno przez duże B z racji że jak się podskoczy na nim to wszystko się trzęsie. Zawsze jak wytyczę sobie rabatę to ściągam wierzchnią warstwę ziemi wraz z zielskiem oraz innymi dobrami następnie zasypuję rabatę piaskiem a potem przekopuję wszystko. Jak już wszystko mam przekopane to jeszcze raz zasypuję piaskiem i wszystko mieszam grabiami tylko w górnej warstwie, ja na dodatek mam sporo trzciny więc to jest MORDOR normalnie. Jeżeli woda jest na powierzchni to absolutnie trzeba zrobić wszystko aby ta woda zniknęła nie ma innej opcji.
Ja mam dopiero mój ogród na bagnie od 3 lat więc ciągle się uczę.
Jedynie czego nie można posadzić na takim terenie to roślin sucholubnych. Świetnie rosną byliny typu Astible, Hosty, Języczki, Monardy, Odętka, Przetacznikowce oraz przetaczniki jest ich jeszcze sporo
Taka moja potrzeba podzielenia się z wami moimi spostrzeżeniami
____________________
Paweł - Ogród pod górą
Gardenarium 22:08, 18 lut 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Bardzo cenne doświadczenia, dziękuję.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies