Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Laika pytanie o rabatę korą pokrytą

Pokaż wątki Pokaż posty

Laika pytanie o rabatę korą pokrytą

gruba_dynia 11:22, 17 paź 2012


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 493
Macie takie piękne rabaty wysypane korą. A teraz czytam że posypać kompostem, przekopać z obornikiem itd. I co z tą korą? Zdjąć? Raczej nierealne na dużych rabatach i obficie zamieszkałych przez rośliny. A te wszystkie liście i igły spadające z roślin?
____________________
grubej_dyni zmagania z naturą
MarekW 11:30, 17 paź 2012


Dołączył: 05 lut 2011
Posty: 2338
Kompost i obornik przekopać na nowej rabacie, a jak już jest i rosną roślinki to ja zwykle rozgarniam korę przy roślince, podsypuję kompost wokół i lekko zruszam ziemię. Sama kora też z czasem się rozkłada, a czasem trzeba ją rozgarnąć aby coś nowego wsadzić. Igły to chyba niewielki problem bo świeżą korą można je przysypać, a liście niestety trzeba zbierać.
____________________
Marek - Ogród średniowieczny i nie tylko
Gardenarium 11:34, 17 paź 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
We wszystkich ogrodach które robię sypiemy korę jako ściółkę.

Obornik, kompost czy próchnica służą poprawie zdrowotności gleby, jej użyźnianiu i najlepiej stosować ja na różankach, rabatach bylinowych. Wśród krzewów zdaje egzamin kora.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
KasiaBawaria 08:37, 30 maj 2017


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
A co z rabatami bylinowymi? Czytalam, ze kora ma zly wplyw na wiekszosc bylin-zawiera garbniki i zakwasza ziemie. Hamuje rozwoj chwastow nie tylko poprzez prrzykrycie ziemi ale takze poprzez wytwarzane podczas rozkladu substancje, ktore dzialaja jak naualny preparat chwastobojczy. Czym w takim razie sciolkowac rabaty, lub tylko miejsca w ktorych rosna byliny?Niektorym, tzw. lesnym to sluzy. Wiadomo ze preriowe byliny tego nie znosza. Co pomiedzy nimi, jezeli nie chce sie zwiru?Ktory i tak niewiele pomaga na chwasty?
____________________
Zapraszam na kawe
adkawi 20:40, 31 maj 2017


Dołączył: 13 wrz 2015
Posty: 524
Kasiu jeśli masz problem ze ściółką to fajnie jest posadzić byliny zadarniające,które będą się nawzajem uzupełniały,oczywiście jeśli Ci się takie coś podoba.Wtedy nie potrzebujesz niczym wykładać, a i z chwastami masz problem z głowy.Ja mam taką rabatę podwyższona ,jest wyłożona kamykami ale bylinki się tak pięknie rozrosły ze nawet ich nie widać .
____________________
Adrianna
KasiaBawaria 07:27, 01 cze 2017


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Musialabym wszystko zadarnic. Mam cala jedna strone ogodka wzdluz plotu z rabata. Zywoplot i prrzed nim rabata. Rozne rosliny juz tam rosna. Jak posadze zadarniajace to mi z czasem 'ususza' te ktore juz tam rosna.
____________________
Zapraszam na kawe
Gardenarium 21:33, 02 cze 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
KasiaBawaria napisał(a)
A co z rabatami bylinowymi? Czytalam, ze kora ma zly wplyw na wiekszosc bylin-zawiera garbniki i zakwasza ziemie. Hamuje rozwoj chwastow nie tylko poprzez prrzykrycie ziemi ale takze poprzez wytwarzane podczas rozkladu substancje, ktore dzialaja jak naualny preparat chwastobojczy. Czym w takim razie sciolkowac rabaty, lub tylko miejsca w ktorych rosna byliny?Niektorym, tzw. lesnym to sluzy. Wiadomo ze preriowe byliny tego nie znosza. Co pomiedzy nimi, jezeli nie chce sie zwiru?Ktory i tak niewiele pomaga na chwasty?


Ale przecież w powyższym poście napisałam co z bylinami cytuję

Obornik, kompost czy próchnica służą poprawie zdrowotności gleby, jej użyźnianiu i najlepiej stosować ja na różankach, rabatach bylinowych.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies