Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Lepsza przestrzeń koło domu

Pokaż wątki Pokaż posty

Lepsza przestrzeń koło domu

lukikrk94 18:20, 24 lis 2012

Dołączył: 24 lis 2012
Posty: 5
Witam! Mam na imie Łukasz, prosiłbym żebyście pomogli, naprowadzili mnie jak zrobić jakąś ładną przestrzeń koło domu.
A więc co byście poradzili:





Jedyne co mi się podoba koło domu to własnie ten bukszpan ;D





Czym moge przykryć ten blaszak? I może rdzewieć pod jakimiś pnączami czy czymś?

Sebek 18:37, 24 lis 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Witaj serdecznie. Działka jest duża, więc będzie co planować

Poczytaj sobie ten ciąg artykułów - na pewno przydadzą się pomocne

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/56-poradnik-jak-zaprojektowac-i-zalozyc-ogrod-cz-2-planowanie

Jak przeczytasz to wtedy musisz się zastanowić jaki styl ogrodu chcesz mieć, wybrać listę roślin i zastanowić się nad kosztami jakie chcesz ponieść na ogród - to bardzo ważne

Miłej lektury
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Ozz 20:07, 24 lis 2012


Dołączył: 20 cze 2012
Posty: 1908
Bukszpanowi na pewno przydałoby się kilku podobnych kolegów i jeden jakiś większy np. niewielkie drzewko pienne.

Pomyśl o urządzaniu ogrodu jak o meblowaniu mieszkania - inaczej meblujesz miejsce do jedzenia, odpoczynku, zabawy itd. W ogrodzie jest identycznie - z tym, że duże rośliny jak drzewa i krzewy to Twoje ściany i meble, a mniejsze to dodatki i dekoracje. Oczywiście poszczególne ,,meble" powinny do siebie pasować, a nie być każde z innej bajki - warto więc obrać sobie kilka gatunków i nimi operować.

Jak już zdecydujesz, gdzie chcesz mieć wyższe ściany, gdzie niższe i gdzie całą resztę, wtedy dobierasz odpowiednią roślinę do odpowiedniego miejsca - zwłaszcza należy się kierować ilością światła w danym miejscu. Gdzie jest pełne słońce sadzi się rośliny lubiące pełne oświetlenie, gdzie cień - rośliny cienioznośne.

Będzie dobrze!
____________________
Tutaj piszę bloga: ZielenDoKwadrat.pl A tutaj walczę z własnymi ogrodami :) MIKRO ogród 2.0 stary wątek tu: MIKRO ogród 1.0
lukikrk94 10:55, 25 lis 2012

Dołączył: 24 lis 2012
Posty: 5
Wielkie dzięki!
Jak już się zastanowie nad stylem to odezwę się gdyż kompletnie nie znam nazw roślin
Pozdrawiam
lukikrk94 12:13, 25 lis 2012

Dołączył: 24 lis 2012
Posty: 5
Na tym drugim zdjęciu co widoczne są otwory studzienek wpadłem na pomysł żeby bukszpana przesadzic troche wyżej (mam przerwe w szeregu bo coś podgryzło korzenie) i wsadzić tam wrzos, taki prostokąt od ogrodzenia do drugiej studzienki. Tylko co moge oprócz tych wrzosów tam dać bo same to chyba nie za ciekawie by wyglądały?
lukikrk94 13:44, 25 lis 2012

Dołączył: 24 lis 2012
Posty: 5
W sumie już się zastanowiłem. Celował bym głownie w iglaki. Ale nie wiem kompletnie co do czego i jak Więc licze na waszą pomoc. Podsyłajcie propozycje. Aha i jeszcze jak przykryć ten brzydki blaszak?
vienna24 20:05, 25 lis 2012

Dołączył: 09 lis 2012
Posty: 3
Blaszak choć z jednej strony (patrząc z okien aby go nie widać było) obsadź, to polecam - tujami Smaragd, są wąskie, nie będą psuły konstrukcji ani pokrojem ani korzeniami i tnij potem z góry jak przerosną budyneczek na linie prostą. Świerki serbskie - za wysokie. Za kilka lat z uciętymi przedownikami brzydkie będą. Mogą być też cisy ale 15 lat musiałbyś czekać aby zarosły.



Od ściany z prawej strony patrząc na zdjęcie w odstępie 30 cm możesz pionowo zamontować kratki drewniane,
na pustych rurkach wbitych w ziemię, wsadzasz metalowe pręty a do nich przyczepiasz albo na inny sposób. I puść na nie clematisy. Latem szczelnie zarosną aż po dach i będą kwitły. Powodzenia, może te pomysły jakoś pomogą zaplanować co tam będzie.
Gardenarium 20:53, 25 lis 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Żeby zaprojektować ogród, musisz najpierw narysować teren i nanieść dom, ścieżki, podjazd i ten budynek, oraz strony świata (północ).

Potem wytyczysz sobie przebieg rabat, uwzględniając wszystkie problemy, czyli co trzeba zasłonić a jakie widoki wyeksponować.

Teraz jedynie można doradzić że blaszak najlepiej zasłonić szczelnym ekranem. ja bym radziła iglaki, świerki serbskie, thuje Smaragd, lub inne tuje, ale do cięcia, żeby nie wyrosły byt nieporządnie.

Pod iglakami możesz posadzić bukietowe hortensje.

Spróbuj narysować plan ogrodu - schemat.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
lukikrk94 23:02, 25 lis 2012

Dołączył: 24 lis 2012
Posty: 5
Dzięki! Jak będę miał troszkę wolnego czasu spróbuje narysować. Może być taki zwykły w paincie?
Ozz 00:13, 26 lis 2012


Dołączył: 20 cze 2012
Posty: 1908
Najlepiej nawet na kartce w kratkę, lub papierze milimetrowym
____________________
Tutaj piszę bloga: ZielenDoKwadrat.pl A tutaj walczę z własnymi ogrodami :) MIKRO ogród 2.0 stary wątek tu: MIKRO ogród 1.0
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies