Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » W jakiej odległości sadzić?

Pokaż wątki Pokaż posty

W jakiej odległości sadzić?

Ariel 14:53, 15 mar 2020

Dołączył: 15 mar 2020
Posty: 3

SylwiaBe 20:52, 04 maj 2020


Dołączył: 14 kwi 2020
Posty: 842
Witam, posadziłam dziś 20 tuji Szmaragd, no prawie 20, bo 3 zostały na jutro, już nie dałam rady czy 80cm między roślinami będzie ok, jeśli chcę żeby sobie rosły jak kolumny, nie chcę z nich żywopłotu.
Mam ponad 15m rabatę do zaprojektowania i obsadzenia, ale o tym w innym wątku, który planuję niedługo założyć pozdrawiam ciepło
____________________
Sylwia Pszczółkowa przygoda
Karol99 09:18, 08 maj 2020


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Z czasem zaczną się stykać, zwłaszcza w dolnych partiach. Można ciąć i wtedy utrzymywać samodzielnie rosnące stożki lub kolumny.
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
SylwiaBe 10:46, 08 maj 2020


Dołączył: 14 kwi 2020
Posty: 842
Karol99 napisał(a)
Z czasem zaczną się stykać, zwłaszcza w dolnych partiach. Można ciąć i wtedy utrzymywać samodzielnie rosnące stożki lub kolumny.

Dziękuję Karolu
____________________
Sylwia Pszczółkowa przygoda
Ponury_Grzyb 10:57, 10 sie 2020

Dołączył: 23 lut 2020
Posty: 9
Drodzy,

Ja również planujuę odgrodzić się od sąsiadów rabatą z tuj. Będzie ich około 150.Tuje planuję posadzić w odległości co 60 lub 70cm. Po wykopaniu dołka będę mieszał ziemię rodzimą wraz z ziemią do iglaków i tak zasypywał dołki z tujami. Nie będę używał agro ani geowłókniny - planuję natomiast kupić dobrej jakości korę.
Proszę o informację jakiej grubości powinna stanowić warstwa kory?
W czym najlepiej zaszadzić tuje? Ziemia rodzima wymieszana z ziemią pod iglaki będzie ok? Czy może jakiś inny zestaw należy zastosować?

Ogólnie wszystkie informacje wyczytałem z wątku oprócz grubości warstwy ściółki.

Pozdrawiam,
Łukasz
Sonia_M 15:41, 12 sie 2020

Dołączył: 01 mar 2020
Posty: 73
Wystarczy 5-6 cm. Najlepiej dać korę przekompostowaną a na górę taką grubszą, żeby wiatr jej nie rozwiewał.
MarcinMPS 23:16, 17 lip 2021

Dołączył: 17 lip 2021
Posty: 3
Dzień dobry,

Chcemy posadzić tuje Szmaragd w bliskiej odległości od dużych drzew, których szkoda nam wycinać. Te drzewa to kilka sosen i dwie duże brzozy, wysokości tych drzew to ponad 20m, odległość tuj to 0,5m od niektórych sosen i 2-3m od dużych brzóz. Przypuszczamy, że te drzewa, zwłaszcza brzozy, będą zabierać wodę i składniki odżywcze tujom.

Czy odpowiednie nawożenie i nawadnianie Tui wystarczy, aby tuje rosły w takim sąsiedztwie drzew i utworzyły z czasem zwarty żywopłot o wysokości 3-4m? Czy jest jakiś sposób (jaki?) aby tuje rosły dobrze w takim sąsiedztwie?

Pozdrawiam,
Marcin
Monika83 10:10, 18 lip 2021


Dołączył: 27 sty 2019
Posty: 2887
MarcinMPS 0,5m od sosen to jest zdecydowanie za blisko, nie będą rosły, będą marniec.Ja miałam podobnie ale z drzewkami owocowymi po przedni właściciel wzdłuż ogrodzenia posadził wiśnie i musialam wybrać albo drzewka owocowe albo tuje, wszystkie wiśnie zlikwidowałam i posadziłam tuje.
____________________
Mazowsze - Ogród hortensjowo różanecznikowy **Wizytówka
MarcinMPS 20:51, 20 lip 2021

Dołączył: 17 lip 2021
Posty: 3
Dziękuję Monika83.

A mam jeszcze pytanie. Jeśli wytnę drzewa tak, żeby wysokie sosny były w odległości 4m od Tui, a wysoka Brzoza 4.5m od Tui, to czy Tuje będą rosły? I jakie są sposoby żeby je wspomóc? Może wkopać wgłąb przegrodę (na ile metrów)? Może podlewać przez kilka lat zanim się ukorzenią? Może coś innego? Czy może taka odległość jest wystarczająca, żeby rosły bezproblemowo?

Pozdrawiam,
Marcin
Monika83 10:49, 24 lip 2021


Dołączył: 27 sty 2019
Posty: 2887
MarcinMPS napisał(a)
Dziękuję Monika83.

A mam jeszcze pytanie. Jeśli wytnę drzewa tak, żeby wysokie sosny były w odległości 4m od Tui, a wysoka Brzoza 4.5m od Tui, to czy Tuje będą rosły? I jakie są sposoby żeby je wspomóc? Może wkopać wgłąb przegrodę (na ile metrów)? Może podlewać przez kilka lat zanim się ukorzenią? Może coś innego? Czy może taka odległość jest wystarczająca, żeby rosły bezproblemowo?

Pozdrawiam,
Marcin
.
W takiej odległości 4m od pasa tuji to u mnie rośnie sosna czarna i daglezja które nie przekraczają 2m wysokości bo są każdego roku przycinane. Dla upewnienia się i rozwiania wątpliwości napisz w wątku u ZbigniewG Działka prawie w Borach Tucholskich.
____________________
Mazowsze - Ogród hortensjowo różanecznikowy **Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies