Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » W jakiej odległości sadzić?

Pokaż wątki Pokaż posty

W jakiej odległości sadzić?

osin1112 08:30, 14 wrz 2018

Dołączył: 13 wrz 2018
Posty: 2
Płaszczyzna żywopłoty jest osią północ Polonię także żywopłot będzie cały czas nasloneczniony a ogrodzenie jest ażurowe więc ich nie zaslania
Toszka 10:07, 14 wrz 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Osin, jesli masz tylko możliwość to zwróć Jałowce i zamień na tuje. Po 7-8 latach jałowce na wysokości oczu będą wyglądać jak brązowe ohydztwo. Jesli nie wierzysz zapraszam do mnie...pomimo wykształcenia ogrodniczego chciałam być mądrzejsza w myśl "ja nie dam rady?"...i poległam...teraz muszę wymienić kilkunastoletni szpaler i nie wiem na co Jak pomyślę o pokłutych rękach to mnie ciarki przechodzą

Jeszcze jedna uwaga - jałowce wymagają suchej, piaszczystej gleby. Przy zbyt wilgotnej momentalnie łapią grzyba.
Natomiast tuje wymagają wilgoci i wody.
Łączenie w szpalerze tych gatunków jest gwarancją rychłej wymiany sekwencji z jałowca.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Gardenarium 11:06, 16 wrz 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
osin1112 napisał(a)
Płaszczyzna żywopłoty jest osią północ Polonię także żywopłot będzie cały czas nasloneczniony a ogrodzenie jest ażurowe więc ich nie zaslania


Nic z tego nie rozumiem, brak znaków przestankowych i literówki powodują, że zdanie jest niezrozumiałe, albo zrozumiałe tylko dla ciebie. Ja w każdym razie tego zdania nie rozumiem. Jeśli o coś pytasz, pisz proszę po polsku i zrozumiale dla osoby, która ma się zająć problemem. Ale zapewne sobie tak zaplanowałeś więc rób jak uważasz.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Lerskaa 19:24, 10 mar 2019


Dołączył: 21 cze 2015
Posty: 4
Pani Danusiu, mam taką kwestię do rozstrzygnięcia:
1. Posadziłam 4 tuje 150 cm dwa dni temu w torfie odkwaszonym i rodzimej ziemi (przeciętna ogrodowa). Czy trzeba je przesadzić w kwaśną? Pan, który mi je sprzedawał i je hoduje powiedział, że w glebie obojętnej lepiej rosną.
2. Czy można posadzić tuję smaragd w odstępach 55cm (od pnia do pnia), żeby w przyszłości zasłoniły okna sąsiada zaglądające do ogrodu? Czy to nie za gęsto? Tak poradził mi ogrodnik.
3. Jaki związek ma gęstość sadzenia z wysokością, jaką tuja osiągnie w przyszłości. Czy to nie jest tak, że nasadzenia gęste 50-60 cm to maksymalna wysokość w przyszłości 3m, a luźniejsze posadzenie tui, np. co 80cm to powiedzmy 5m wysokości?
Bardzo proszę o pomoc.
Gardenarium 12:32, 23 kwi 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Torf nie służy do użyźniania gleby, zamień na kompost.

Będą rosły w niekwaśnej, aby była zyzna i zapewnione nawadnianie.

2. Za gęsto, nawet ja tak nie sadzę. Robię to min. co 60 cm.

3. Taki ma związek, że konkuruje o wodę i składniki pokarmowe bardziej, czyli gozrej może rosnąć, ale niekoniecznie jeśli wokół ma dobrze podsypane.
A ty dałaś torf, uznaję to za źle podsypane Za mało pożywienia.

Ostatnia przeliczanka - bez sensu żadnego, tak się nie przelicza. Zapewnij dobre warunki, nie dawaj szmaty a się odwdzięczy. Podlewaj.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ewaem 15:05, 14 sie 2019

Dołączył: 14 sie 2019
Posty: 3
Witam, proszę o pomoc, co mogę zrobić żeby poprawić wygląd frontowego ogrodzenia? W tej chwili posadzone są żywotniki europe gold w odległości 1,20 od siebie i 0,50 od ogrodzenia. Długość ogrodzenia w jednej linii o furtki to 23 m. Czy przesadzić je, żeby były gęściej? Czy może przełamać taki jednolity żywopłot jakimiś innymi roślinami? Bardzo proszę o pomysły, bo ja już zaczynam tracić nadzieję na ładny widok przed domem .
Gardenarium 23:03, 22 sie 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Aby uzyskać od razu jednolity, gęsty, nieprześwitujący żywopłot, należy sadzić rośliny żywopłotowe dość gęsto, tak aby od razu się stykały i formować je aby przynajmniej w poziomie było równo.

Wszystko zależy od tego czy ma to być żywopłot formowany, czy nieformalny, czyli swobodnie rosnący.

Nawet przy swobodnie rosnącym zalecam, aby go ciąć przynajmniej co 2 lata, a równanie poziome wierzchołków wykonywać co roku.

Wtedy wszystko wygląda na zamierzone i zadbane.

Co ja bym zrobiła w tej sytuacji?

Na pewno bym kupiła takie same żywotniki i zagęściła je, czyli posadziła pomiędzy te już wsadzone.

Jeśli dosadzone tuje będą dużo niższe, należy poczekać, niech dorosną do tych istniejących i potem docinać. Starać się jednak kupić podobnej wysokości.

Drugi krok:

wytyczenie rabaty dla roślin przed żywopłotem - należy wyciąć trawnik szeroko i posadzić rośliny ogrodowe w kompozycjach kolorystycznych, zielonych, bordowych, fioletowych. Żółtych unikać albowiem ta żółtym tle nie będzie ich widać.

Obecnie nie wygląda to dobrze.

Pytasz czy przełamać, ale co przełamać? W żadnym wypadku nie mieszać żywopłotu bo powstanie kakofonia nieprzyjemna w odbiorze i uniemożliwiająca komponowanie rabat przed żywopłotem.

Należy przełamać żółć żywopłotu, ale nasadzaniami przed żywopłotem. Ale to sprawa na całkiem inny post i nie w tym dziale, albo projekt ogrodu jako całość, bo nie wiem jak ogród wygląda.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ewaem 23:16, 22 sie 2019

Dołączył: 14 sie 2019
Posty: 3
Bardzo dziękuję za odpowiedź!
Gardenarium 23:34, 22 sie 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Mam nadzieję, że była satysfakcjonująca, wyczerpująca i pomocna? Starałam się dokładnie wyjaśnić, ale pytanie w ciemno, bez widzenia ogrodu nie pozwala na rady cokolwiek więcej
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Ariel 14:52, 15 mar 2020

Dołączył: 15 mar 2020
Posty: 3
Dzień dobry, mam podobne pytanie - jak gęsto powinny być posadzone tuje na żywopłot.
Poglądowo załączam zdjęcie. Szerokość płotu to 7metrow i na tej długości jest aktualnie 10 drzewek. Co daje średnio trochę powyżej 70 cm(od pnia do pnia). Zastanawiam się (zgodnie z wcześniejszymi wpisami) czy powinienem zagęścić drzewka aby szybciej uzyskać pożądany efekt gęstego żywopłotu.
Dodam ze ze względu iż jest to maleńki ogródek w bloku jego wysokość chciałbym zachować na około 2m.
Jeżeli zalecane byLoby ich zagęszczenie to czy nie będzie to związane z naruszeniem korzeni(drzewka są tu 3sezon)¿
Rosną bardzo ładnie - sadzone miały około 120cm.
Z góry ślicznie dziękuje za podpowiedzi.
Pozdrawiam, Ariel.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies