Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Kiedy najlepiej wapnować trawnik? Wapnowanie trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Kiedy najlepiej wapnować trawnik? Wapnowanie trawnika

irenka 15:03, 23 mar 2015


Dołączył: 25 lis 2014
Posty: 6
Najważniejszym składnikiem mineralnym, którego trawnik potrzebuje wiosną i wczesnym latem jest azot – sprawia on, że darń jest zielona i silna. Najczęściej stosowany jest w postaci azofoski lub siarczanu amonu. Na rozwój systemu korzeniowego - pozwalającego na wcześniejsze koszenie trawy - dobrze wpływa fosfor. Ja stosuję nawóz barenbrug ale równie dobrze może to być każdy.
Gardenarium 12:00, 24 mar 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Siarczan amonu zakwasza.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Nordmania 11:50, 08 kwi 2015

Dołączył: 08 kwi 2015
Posty: 7
Polecam wapno z magnezem, idelane rozwiaanie na zakwaszoną glebę, oczywiście pod warunkiem że właśnie taki efekt chcesz uzyskać, u mnie znakomicie się sprawdziło.
waldek727 05:38, 09 kwi 2015


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
irenka napisał(a)
Najważniejszym składnikiem mineralnym, którego trawnik potrzebuje wiosną i wczesnym latem jest azot – sprawia on, że darń jest zielona i silna.

Najważniejszymi składnikami mineralnymi których trawnik potrzebuje wiosną są fosfor, potas i magnez a nie azot. Dopiero w następnej kolejności stosuje się nawozy ze zwiększoną dawką azotu i to najlepiej w formie zarówno amonowej jak i azotanowej. Przy pierwszym wiosennym nawożeniu warto jest też uzupełnić glebę mikroelementami.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
irenka 15:52, 09 kwi 2015


Dołączył: 25 lis 2014
Posty: 6
Tak czytałam w jednym z czasopism na temat pielęgnacji trawnika... dziękuję za poprawkę, będę uważać
waldek727 16:05, 09 kwi 2015


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Zauważ Irenko, że nawet nawóz który stosujesz wiosną zawiera natychmiast dostępne dla trawy formy fosforu, potasu i magnezu podczas gdy znaczna część azotu przygotowana jest w formie otoczkowanej co powoduje późniejszą jego aktywację niż tych trzech podstawowych składników.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
PiotrS 07:05, 14 cze 2017

Dołączył: 29 maj 2017
Posty: 5
Witam;
poradzcie mi co ja mogę zrobić teraz jak mam trawę na trawniku i okazuje się po zbadaniu, że ziemia ma Ph 5 -5,5 a w niektórych miejscach nawet 4,5 PH. Na dodatek mam ziemię ciężką i widać, że jej to nie służy. Wyczytałem kiedy należy przeprowadzać wapnowanie ale może są sposoby aby jakoś temu zaradzić w czasie wegetacji roślin. Każdy pomysł jest dla mnie ważny i nie chodzi koszty.
pozdr
Piotr
Gardenarium 12:46, 14 cze 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Posypać kompostem, przesianym i parowanym w parniku np. aby nie było nasion chwastów.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
sylcia 23:11, 06 lip 2017


Dołączył: 09 kwi 2015
Posty: 14
Witam
Niestety nie poczytałam wcześniej i za radą sprzedawcy posypałam dzisiaj trawnik dolomitem ( mam grzyby w trawniku)-nie wiem czemu tak się pospieszyłam, bo zwykle czytam kilka razy co powinnam zrobić-a teraz dopiero po fakcie sprawdziłam,że powinnam to zrobić dopiero jesienią.
Co prawda nie posypałam dużo- bo ok 5 kg na jakieś 150m2 trawnika- czy mogłam uszkodzić trawnik?ew. co mogę teraz zrobić?
i drugie pytanie-kiedy teraz mogę posypać nawozem Yara Mila Complex-minęły już 4 tyg od ostatniego nawożenia
Bardzo dziekuję za wszystkie odpowiedzi
____________________
Gardenarium 00:54, 13 lip 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie wiem, co możesz zrobić.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies