Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Kiedy najlepiej wapnować trawnik? Wapnowanie trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Kiedy najlepiej wapnować trawnik? Wapnowanie trawnika

Wiktoria 09:16, 15 sty 2013

Dołączył: 15 sty 2013
Posty: 6
Chcę rozsiac wapno na moim trawniku i zastanawiam się kiedy najlepiej?
____________________
Gardenarium 09:47, 15 sty 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Najpierw trzeba zbadać pH gleby, bo wapnowanie przeprowadzamy tylko w przypadku konieczności, czyli jeśli odczyn gleby jest zbyt kwaśny.

Trawnik najlepiej rośnie gdy odczyn jest lekko kwaśny (od 6 do 7).

Najlepsza pora wapnowania wtedy gdy trawnik nie rośnie czyli koniec lutego - marzec gdy śniegu nie ma już.

Dolomit lub kreda nawozowa są najlepsze dla trawnika.

Jednak najpierw zbadaj odczyn gleby, bo możesz zaszkodzić trawnikowi tym wapnowaniem.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
yeterelinka 14:09, 15 sty 2013


Dołączył: 03 lip 2012
Posty: 106
Pani Danusia ma racje. Nigdy nie daliśmy trawie wapna.Stosujemy inne nawozy na trawę w okresie letnim i na zimę a trawa wygląda tak


Jest soczysto- zielona i co prawda mamy więcej koszenia przez nawóz.Latem nie jest podlewana.Chyba,że temperatura jest ok 30 C i utrzymuje się dłuższy czas
____________________
Ogrodowy bałagan
Gardenarium 16:11, 15 sty 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Wiktoria napisz dlaczego chcesz akurat wapnować? A może trawnikowi co innego jest potrzebne.
Napisz co Cię niepokoi w wyglądzie trawnika?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
gruba_dynia 09:49, 06 sie 2013


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 493
Przyłączam się do pytania. Też chcę wapnować trawnik. Pan w sklepie z nawozami poradził mi zrobić to przed zimą, czy słusznie?
Chcę to zrobic dlatego że, w trawniku rośnie mech (nawet w miejscach bardzo słonecznych) oraz szczaw. Na mojej działce oraz na otaczajacych łakach rośnie baaardzo dużo szczawiu oraz dużo samosiejek sosny. Przyznaję że nie badałam ph gleby, ale przeczytałam że takie rośliny rosna na glebach kwaśnych.
Co do trawnika... w niektórych miejscach jest dość ładny w innych słaby. Mimo podlewania i nawozenia przysycha, rosnie wolno wręcz stoi w miejscu, żdźbła są blade i wiotkie. Generalnie mam trawnik nasłoneczniony, rosnący na słabej glebie mieszanka piasku, gliny, żwiru.
____________________
grubej_dyni zmagania z naturą
Gardenarium 21:08, 06 sie 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Jeśli są wskazania na wapnowanie to jesienią.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
CebuleKwiatowe 17:07, 09 sie 2013

Dołączył: 23 kwi 2013
Posty: 93
Zdecydowanie tak,jeżeli już koniecznie chcemy wpanować to na przełomie lata i jesieni z naciskiem na październik. Najpierw jednak jak słusznie pisza Użytkownicy powyżej- piwinien nastąpić odczyn ph gleby czy faktycznie jest to wskazane.
____________________
Margoth 21:51, 02 mar 2014

Dołączył: 12 cze 2011
Posty: 149
Danusiu, podpowiedz, proszę, jeszcze raz: kiedy wapnować trawnik? W lutym, jak napisałaś w pierwszym poście, czy jesienią, jak napisałaś w kolejnym? Pogubiłam się
____________________
Ogród Margoth
Gardenarium 07:53, 03 mar 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Sama nie wiem kiedy najlepiej. Jeden i drugi może być, ale ja swój wapnowałam jesienią, bo mam mech. Jeśli wapnujesz teraz, to nie stosuj razem z wapnem innego nawozu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
11:17, 08 mar 2014
Należy też dodać najważniejszą rzecz, otóż wapnowanie wapnowaniem ale później by kuku się nie zrobiło należy pamiętać o zasadach mieszania nawozów. Bo nie wszystkie nazwijmy je nawozy wiosenne można mieszać z wapnem w niedługim odstępie.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies