Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pomysł na ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Pomysł na ogród

Skula 15:42, 22 wrz 2018


Dołączył: 01 mar 2013
Posty: 3471
Toszka napisał(a)
Krzysiu, kupę lat

Busz ci się robi

Witaj Iwonko!
Czasu ostatnio bardzo mało... Ale pamiętam o Tobie i o Was.
W tym roku sezon letni bardzo długi i jak pewnie pamiętacie pływam zajadle na surfingu i kitesurfingu. Wiaty i pogoda była łaskawa i ponad 50 dni byliśmy nad morzem
____________________
Skula Pomysł na ogród
Skula 15:45, 22 wrz 2018


Dołączył: 01 mar 2013
Posty: 3471
Kasya napisał(a)
Jak zwykle porzadeczek
Klematis obłędny
Szkoda ze tak rzadko fotki pokazujesz...


Kasya - Ciebie też serdecznie witam
Postaram się częściej tu do Was zaglądać
____________________
Skula Pomysł na ogród
Skula 15:53, 22 wrz 2018


Dołączył: 01 mar 2013
Posty: 3471
Wyjazdy, wyjazdami ale dom jest nadal moim wielkim hobby. Wczoraj robiłem swój pierwszy ser - od początku do końca

I już mi Rodzinka zapowiedziała, że więcej nie kupią sera tylko będę go miał robić.
Dziś wiedzę sery i też wczoraj zrobioną kielbaskę
____________________
Skula Pomysł na ogród
Kasya 16:26, 22 wrz 2018


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 41731
No tej wędzarni to ci strasznie zazdroszczę
Aż ślinka cieknie jak patrze
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
asica 17:49, 22 wrz 2018


Dołączył: 19 cze 2011
Posty: 3824
Apetycznie wszystko wygląda. Skula podzielisz się przepisem na serek? Miło, że się pokazałeś na ogrodowisku.
____________________
Asia Wizytówka ; Pokażę nasz ogród ; Wydzielenie warzywniaka; Wizytówka- warzywniak
Skula 18:32, 23 wrz 2018


Dołączył: 01 mar 2013
Posty: 3471
asica napisał(a)
Apetycznie wszystko wygląda. Skula podzielisz się przepisem na serek? Miło, że się it pokazałeś na ogrodowisku.

Witam serdecznie
W serze najważniejsze jest mleko. Najlepsze jest to od krowy, ale ostatecznie może być też takie ze sklepu. Warunek żeby nie było uht i pasteryzowane w wysokiej temperaturze. Może być pasteryzowane do 74 stopni.
Trzeba przy robieniu sera zaopatrzyć się w kilka niezbędnych rzeczy : kultury startowe bakterii, chlorek wapnia - niezbędny przy mleku ze sklepu - jest ono przez procesy pasteryzacji, podpuszczkę, termometr bo bardzo ważna jest tu odpowiednia temperatura.
Jeśli mamy już mleko wlewamy je do garnka, włączamy grzanie i dodajemy chlorek wapnia i kultury bakterii. Temperatura niezbędna to zakres 32 - 34 stopni. Po jej osiągnięciu dodajemy podpuszczkę. Dobrze mieszamy i wyłączamy grzanie pozostawiamy tak nasze mleko na ponad godzinę. W tym czasie zrobi się tak zwany skrzep. Po tym czasie nożem tniemy skrzep na paski centymetrowe- wzdłuż, w poprzek i po skosie. Zaczynamy mieszać delikatnie i znów podgrzewamy do naszej temperatury. Ze skrzepu zaczyna się wydzielać serwatka i powstaje ziarno serowe. Po kilku minutach można zacząć je wybierać sitkiem i ja przekładam do małego durszkaka, gdzie zaczyna się formowanie sera.


Po przełożeniu wszystkiego nasz ser musi ocieknac I co godzinę trzeba go odwrócić. Po paru razach jest już dosyć twardy. Zaleca się żeby polezal i poodciekal przez 12 godz. Po tym czasie trzeba nasz ser wymoczyc w solance - 1kg soli - sól niejodowana, po ok godzinie wyjmujemy ser można go teraz natrzeć przyprawami wg uznania - papryka wedzoną, ziołami, czarnuszką.
Pozostawiona w garnku serwatkę podgrzewamy do 92 stopni i dodajemy szklaneczkę octu jabklowego, zaczyna się wtrącać troszkę serka ricotta, który trzeba przecedzić przez chustę serowarska. Ten etap można pominąć, ale mi zawsze szkoda tych kilku łyżek pysznego serka.
W razie czego służę adresem sklepu internetowego gdzie wszystko można kupić. Ja wiem jedno.... I moja rodzina też więcej sera nie kupimy w sklepie. Smacznego!
____________________
Skula Pomysł na ogród
Skula 18:34, 23 wrz 2018


Dołączył: 01 mar 2013
Posty: 3471
Kasya napisał(a)
No tej wędzarni to ci strasznie zazdroszczę
Aż ślinka cieknie jak patrze

Jak widzisz ciągle I stale jest eksploatowana
____________________
Skula Pomysł na ogród
asica 21:12, 29 wrz 2018


Dołączył: 19 cze 2011
Posty: 3824
Zdarzyło mi się robić twaróg z mleka, ale kończyłam na etapie odsączania. Nie moczyłam w solance. Chyba będę mogła zorganizować mleko wiejskie . Popróbuję. Dzięki za, jak zawsze, szczegółową instrukcję.
____________________
Asia Wizytówka ; Pokażę nasz ogród ; Wydzielenie warzywniaka; Wizytówka- warzywniak
Skula 07:02, 05 paź 2018


Dołączył: 01 mar 2013
Posty: 3471
A w Zaborowie Jesień pełną gębą!



____________________
Skula Pomysł na ogród
Toszka 10:36, 05 paź 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Grzybami u ciebie już mi nie zaimponujesz Nuuuudy Panie, nudy

Trawy pokazuj!
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies