Gdzie jesteś » Forum » Nawadnianie » Linia kroplująca czy taśma kroplująca-różnica

Pokaż wątki Pokaż posty

Linia kroplująca czy taśma kroplująca-różnica

PiterSas 18:31, 13 kwi 2020

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
jerzyski2 napisał(a)
Witam, próbowałem cokolwiek znaleźć na różnych forach odnośnie moich wątpliwości co do właściwego nawadniania moich sadzonek, ale jak dotąd nic takiego nie znalazłem.
Moje pytanie dotyczy właściwego dobrania-dopasowania linii kroplującej i odległości między poszczególnymi emiterami(dyszami)
Chodzi mi o to, że jeżeli moje sadzonki(tuja szmaragd ok 100cm wysokości)są posadzone w odległościach co 55cm to jaki rozstaw emiterów byłby dla takiej opcji najbardziej optymalny. Wiadomo że nie ma na rynku emiterów w takim rozstawie, ale co było by najlepsze w moim przypadku?
Byłbym wdzięczny za każdą podpowiedź

Pozdrawiam
Jerzy

Hej.
Każda linia kroplujące będzie OK. Pamiętaj że korzenie nie rosną tylko pod pędem głównym...
jerzyski2 19:40, 13 kwi 2020

Dołączył: 13 kwi 2020
Posty: 5
Dzięki bardzo za podpowiedz. A może jeszcze jedno pytanko! Emitery na linii kroplujacej w jakiej pozycji powinny się znaleźć docelowo?

Pozdrawiam
PiterSas 09:06, 14 kwi 2020

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
jerzyski2 napisał(a)
Dzięki bardzo za podpowiedz. A może jeszcze jedno pytanko! Emitery na linii kroplujacej w jakiej pozycji powinny się znaleźć docelowo?

Pozdrawiam

wąż jak rozkładasz to emitery masz na boku, ale to nie ma znaczenia czy będą na boku czy pod spodem itp. (wąż ma tendencję do lekkiego obracania jak robisz z niego kształt nieregularny) ważne aby woda kapała
marcin_pacyna 10:19, 14 kwi 2020

Dołączył: 29 mar 2015
Posty: 131
To ja dorzucę kilka słów od siebie. Kilka lat temu zainstalowałem trzy systemy: do trawnika jeden (ten pomijam) oraz dwa do roślin: linię kroplującą oraz indywidualne kroplowniki. Gdybym mógł, to zamieniłbym dzisiaj te kroplowniki na linię kroplującą. Jest ona praktyczniejsza, z tym że zrobiłem, jak zrobiłem z uwagi, że mam miejsca, w których między jedną a drugą rośliną jest kilka metrów przerwy - linia wtedy nawadniałaby ziemię, stąd kroplowniki. Tam jednak, gdzie mogłem, dałem linię.
Nie przejmuj się pozycją, jest tak, jak pisze PiterSas. Nie instaluj jej za blisko pnia- rób większe zakręty (przyjmując, że rośliny urosną). Dla mnie najtrudniejsze było potem ustalenie, jak długo ma to działać. Robiłem to metodą prób i błędów, zmieniając ustawienia w trakcie roku (inaczej nawadniasz w lipcu, kiedy 2 tygodnie nie pada, a inaczej we wrześniu. Powodzenia.
jerzyski2 13:49, 14 kwi 2020

Dołączył: 13 kwi 2020
Posty: 5
Naprawdę wielkie dzięki za cierpliwość do mnie i pomoc!
Pozdrawiam
jerzyski2 19:08, 28 kwi 2020

Dołączył: 13 kwi 2020
Posty: 5
Witam ponownie, kilka dni temu zabrałem się za zamówienie linii kroplujacej na naszym wspaniałym al.g..o. Niestety, po kilku dniach, entuzjazm opadł i ręce opadły!!!
Konkretnie chodziło mi o następujący asortyment:
Linia kroplująca z kompensacją 16 - 100m(33cm /minimum 2l/h)
trójnik 16/16/16/ skręcany QJ
Rura zasilająca 16 wpięta miedzy trójnik 16/16/16 a złącze 16 QJ (filtr)
Łącznik Qj 16- 3/4 GW
Reduktor 3/4 GZ/GW
Filtr siatkowy do linii 3/4
szybkozłącze 3/4 - 1/2 lub 3/4
zaślepki do w/w linii
szpilki do mocowania linii
plus dodatkowo:
Agrotkanina 08x100m
Szpilki do mocowania agrotkaniny
Niestety, nigdzie u nikogo na wspomnianym portalu nie można dokonać zakupu całości w/w systemu. Próbowałem także u dwóch sprzedawców, ale jak się okazuje, to nawet u trzech - czterech, nie skompletuję wspomnianej całości!
Czy ma ktoś może namiar na jakąś hurtownie - sklep w którym można byłoby zrealizować zakup całości w/w asortymentu?
w załączeniu obraz przedstawiający całość linii kroplujacej

Pozdrawiam
Jerzy
jerzyski2 14:19, 10 maj 2020

Dołączył: 13 kwi 2020
Posty: 5
Witam ponownie.
Czy miał może ktoś już do czynienia z linią kroplującą "solid" po dwa kroplowniki na emiter? Jest taka w sprzedaży i taką zamówiłem! Niestety sprzedawca wysłał mi linię trochę inną (Rivulis hydrobloom) z jednym kroplownikiem na emiter. Rozstaw kroplowników jest ten sam co 33 cm.
I teraz nie wiem czy jest sens robić raban, zwracać i żądać wymiany? Czy po porostu założyć tą z jednym kroplownikiem i też będzie dobrze! Kupując linię z kompensacją z dwoma kroplownikami myślałem o większej powierzchni podlanego terenu i większej ilości oddanej przez linię wody ponieważ na 100m linii zamiast 303 będzie 606 kroplowników a to zwiększy ilość oddawanej przez linię wody. Nie wiem czy dobrze myślę?
Pozdrawiam
Jerzy Skiba
PiterSas 12:45, 11 maj 2020

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
jerzyski2 napisał(a)
Witam ponownie.
Czy miał może ktoś już do czynienia z linią kroplującą "solid" po dwa kroplowniki na emiter? Jest taka w sprzedaży i taką zamówiłem! Niestety sprzedawca wysłał mi linię trochę inną (Rivulis hydrobloom) z jednym kroplownikiem na emiter. Rozstaw kroplowników jest ten sam co 33 cm.
I teraz nie wiem czy jest sens robić raban, zwracać i żądać wymiany? Czy po porostu założyć tą z jednym kroplownikiem i też będzie dobrze! Kupując linię z kompensacją z dwoma kroplownikami myślałem o większej powierzchni podlanego terenu i większej ilości oddanej przez linię wody ponieważ na 100m linii zamiast 303 będzie 606 kroplowników a to zwiększy ilość oddawanej przez linię wody. Nie wiem czy dobrze myślę?
Pozdrawiam
Jerzy Skiba

Hej. Dobrze napisałeś odnośnie wydajności tych dwóch linii. TYlko tak myslę że podwojenie ilości kroplowników zmniejsza "metraż" zastosowanej linii do podlewania rabaty np. zamiast 120-150 m linii z pojedynczymi kroplownikami byś mógł ułożyć tylko 60-80 m linii z podwójnymi kroplownikami.
Jeśli Ci to nie przeszkadza to ja bym zostawił tą linię rivulis tylko wydłużył czas nawadniania. Widzę że te linie są w podobnej cenie - to może też świadczyć o jakości wykonania.
piotraudi 11:24, 29 maj 2020

Dołączył: 20 maj 2017
Posty: 205
Witam kolega ma do oddania linie kroplujaca lecz nie pamięta czy jest ona z kompensacja czy nie. Jak można w szybki sposób to sprawdzić nie podłączając pod wodę? Są jakieś oznaczenia?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies