Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Przycinanie - cięcie drzew owocowych - zabezpieczanie ran

Pokaż wątki Pokaż posty

Przycinanie - cięcie drzew owocowych - zabezpieczanie ran

Mazan 10:01, 18 lip 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
AgataP

Wybrać najsilniejszy i najbardziej zbliżony do pionu. Skracaj tak,jak Ci wygodnie, jedynie należy pamiętać że starsze drzewa źle reagują na cięcie zbyt drastyczne. Zazwyczaj skraca się 1/3 max 1/2 korony i pilnuje żeby pozostała część nie zarosła wilkami. Najlepiej ciąć po zbiorach, wówczas drzewo nie ratuje się wilkami, a przygotowuje się do zimowej przerwy. Cięcie wiosenne zmusza do wyrastania licznych i długich przyrostów.Maść jest dobra.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
AgataP 15:27, 18 lip 2016


Dołączył: 20 cze 2014
Posty: 7769
Mazan napisał(a)
AgataP

Wybrać najsilniejszy i najbardziej zbliżony do pionu. Skracaj tak,jak Ci wygodnie, jedynie należy pamiętać że starsze drzewa źle reagują na cięcie zbyt drastyczne. Zazwyczaj skraca się 1/3 max 1/2 korony i pilnuje żeby pozostała część nie zarosła wilkami. Najlepiej ciąć po zbiorach, wówczas drzewo nie ratuje się wilkami, a przygotowuje się do zimowej przerwy. Cięcie wiosenne zmusza do wyrastania licznych i długich przyrostów.Maść jest dobra.



Pozdrawiam


Wiem już zatem co robić. Ogromnie dziękuję. Pokażę za jakiś czas efekty moich działań.
Teraz przymierzam się do obniżenia korony czereśni, mija już pora jej owocowania więc 2-3 gałęzie idą pod piłę.

pozdrawiam serdecznie Agata
____________________
Z Pszenicznej...
Gardenarium 12:35, 10 paź 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Karol45 napisał(a)
Witam serdecznie Może ktoś mi pomoże ułatwić sobie życie. Mam przydomowy sadek w którym uprawiam różne owoce. co roku po cięciu drzew stosowałem maść sadowniczą ale drzewa są już na tyle duże że nie daję rady. wiem że w dużych profesjonalnych sadach nikt nie biega z pędzlem i nie smaruje pojedynczo ran, tylko pryska się drzewka jakimś środkiem. Czy ktoś wie co to za środek i czy jest on dostępny dla działkowiczów. mam około 30 różnych drzewek do zabezpieczenia.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Zenek44 12:35, 10 paź 2016

Dołączył: 10 paź 2016
Posty: 2
Choroba, o której piszesz to parch jabłoni Ja od dwóch lat stosuję Huwa San TR 50 do opryskiwania w stęż. 0,05-0,1% aby chronić drzewo przed zrakowaceniami i przez to zamieraniem,często całych konarów oraz przed chorobami liści i owoców.. Sugeruję niezwłoczne opryskanie opadłych liści środkiem
Huwa San w stęż. 0,5% aby spowodować szybszy ich rozkład. Zabieg można powtórzyć wiosną, gdy temperatura wzrośnie powyżej 10oC.
Opryskując drzewa systematycznie co kilkanaście dni, uzyskałam owoce wyższej jakości bez żadnych pozostałości
zważywszy, że środek rozkłada się do tlenu i wody.
kristi 18:22, 03 mar 2018


Dołączył: 05 paź 2015
Posty: 12
Korzystając z porad z forum, przez rok odginałam do poziomu gałązki mojej 2 letniej gruszy, a potem wiosną 2017 skróciłam je o połowę. Jak się można było spodziewać, w lecie wybiło mnóstwo pionowych przyrostów. Proszę o podpowiedź, jak teraz powinnam z nimi postąpić?
____________________
kristi 18:28, 03 mar 2018


Dołączył: 05 paź 2015
Posty: 12
Jest też 3-letnia śliwa, u której zastosowałam podobną procedurę jak u gruszy - odginanie gałęzi i przycięcie ich o 1/3 rok temu wiosną. Po tej operacji bardzo się zagęściła. Mimo tego jeszcze nie owocowała. Proszę o podpowiedź, jak ją dalej formować, żeby doczekać się owoców i żeby nie rosła już tak szybko wzwyż?
____________________
Mazan 15:48, 09 mar 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Kristi

Gruszę skróć pod rozgałęzieniem tworzącym dwa wierzchołki. Gałęzie wybiegające do góry skróć o 1/3 i ciężarkami lub sznurkami postaraj się odgiąć jak najbliżej poziomu - uważaj, gdyż grusze mają dość kruche drewno.
Śliwę najpierw musisz prześwietlić, następnie wybrać te gałęzie, które będą konarami - resztę wyciąć. Śliw w zasadzie nie tnie się, a prowadzi prawie naturalnie, czyli usuwa stare i chore lub nieowocujące przyrosty. Jeśli wyrastają wilki - wycinać i zabezpieczać maścią, podobnie u grusz. Nie dopuszczać do zagęszczenia korony.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Gardenarium 08:19, 09 sie 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
tomekb napisał(a)
Może źle szukam, ale brakuje mi informacji jak np przyciąć taką czereśnię kolumnową, czy dobrze rozumiem że jak jakieś pędy odskoczą w bok bardziej od innych to je ciąć ?
Przykład




Czereśnia owocuje na pędach 2-3 letnich więc za bardzo się nie spiesz z tym cięciem, bo nie będziesz miał owoców.

Podaj informację co z tą formą kolumnową?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
lukaszm1989 10:58, 20 maj 2021

Dołączył: 20 maj 2021
Posty: 1
Witam, pod koniec marca posadziłem 5 drzewek owocowych, niestety po posadzeniu ich nie przyciąłem, w tej chwili wyglądają jak na zdjęciu. Proszę o informację czy teraz warto je przycinać oraz jak? Czy poczekać do sierpnia? Czytałem różne poradniki ale jakoś ciężko mi to pierwszy raz przyciąć proszę o pomoc (jeśli można to o zaznaczenie na zdjęciach miejsc cięcia).

2 gruszki:


Wiśnia:


2 jabłonie:
DominikaCha 16:30, 16 lip 2021

Dołączył: 26 lis 2020
Posty: 15
Wiśnia cięta na wiosnę. Zaschechł jej przewodnik - czubek i teraz jedną gałązkę boczną przywiązać do kikutka i poprowadzić na przewodnik a drugą odgiąc jako boczną do poziomu? Korygować coś w pokroju? Ogólnie za wszelką cenę prowadzić wiśnie z przewodnikiem czyli wybierać jakąś boczną gałązkę na przewodnik jeśli zanika i prostować?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies