Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Przycinanie - cięcie drzew owocowych - zabezpieczanie ran

Pokaż wątki Pokaż posty

Przycinanie - cięcie drzew owocowych - zabezpieczanie ran

DominikaCha 16:34, 16 lip 2021

Dołączył: 26 lis 2020
Posty: 15
Mam też dwie śliwki dąbrowicką i amers nie cięłam ich na wiosnę tylko odginałam gałązki. Czy jednak wypada je przyciąć i kiedy ewentualnei to robić? Jednej gałązki naturalnie rosną mocno w poziomie drugiej uciekają do góry.




Będę bardzo wdzięczna za wskazówki jeśli ktoś się odezwie
zenek 16:50, 10 sie 2021

Dołączył: 09 mar 2021
Posty: 25
Ja bym poradził cięcie tylko na wiosnę. Jeśli podcina się za późno to może zmarznąć - niestety mi kiedyś się tak wydarzyło.
dremar 09:30, 04 lut 2022

Dołączył: 13 mar 2019
Posty: 18
Dzisiaj widziałem pierwsze ruchy odnosnie przycinanie drzew owocowych w dużym sadzie produkcyjnym. Czy to już pora aby zabrac się do tego? Mieszkam w okolicach Wrocławia i pogoda jest całkiem niezła. W tym roku na jesień bedzie 4 lata ja posadziłem kilka drzewek owocowych i na jabłonkach na głównym pniu oraz bocznych gałazkach widoczne są pędy długości około 10cm. Jest ich całkiem sporo i czy te odrosty przy wiosennym cięciu mam zlikwidować?
Jestem laikiem w tych sprawach choć w zeszłym roku jakoś mi się udało i nawet ładne jabłka juz były. Mam też morelę ale jeszcze nie miała owoców choc w poprzednim roku było troche kwiatków ale uschły. Ma ponad 2,5 metra i czy doczekam się owoców?
antracyt 09:51, 04 lut 2022


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11527
Cięcie w sadach produkcyjnych rządzi się innymi prawami, nie warto się tym kierować. Jeżeli pogoda jest sprzyjająca to można już przycinać drobnopestkowe drzewa (np jabłonie, grusze) i krzewy owocowe.
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Gardenarium 10:12, 04 lut 2022


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Sady mają dużo pracy, muszę więc zaczynać wtedy gdy mają czas i ludzi. Zuzanna ma rację, że rządzą się innymi prawami.
Zasady: nie może być mróz, nie może padać deszcz.
Koniec lutego możesz zaczynać a nawet teraz skoro to Wrocław.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
dremar 10:19, 04 lut 2022

Dołączył: 13 mar 2019
Posty: 18
Bardzo dziękuje za odpowiedz ale czy te boczne 10-cio centymetrowe przyrosty ciąć?
Gardenarium 10:24, 04 lut 2022


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Przyjąłeś zasadę porad bez zdjęć ale tak się nie da
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies