Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Przycinanie - cięcie drzew owocowych - zabezpieczanie ran

Pokaż wątki Pokaż posty

Przycinanie - cięcie drzew owocowych - zabezpieczanie ran

Mazan 13:30, 17 mar 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Frezja

Wszystkie przyrosty/wilki skróć o 1/2, a boczne gałęzie o 1/3 długości. Natomiast po zbiorach wszystkie przyrosty - a będzie ich trochę - skróć o 1/4 - 1/3. W przeciwnym razie drzewko samo 'ucieknie' przede wszystkim do góry, co już widać po poprzednim cięciu.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
frezja 14:31, 17 mar 2016


Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 11313
Mazan napisał(a)
Frezja

Wszystkie przyrosty/wilki skróć o 1/2, a boczne gałęzie o 1/3 długości. Natomiast po zbiorach wszystkie przyrosty - a będzie ich trochę - skróć o 1/4 - 1/3. W przeciwnym razie drzewko samo 'ucieknie' przede wszystkim do góry, co już widać po poprzednim cięciu.



Pozdrawiam


To uciekanie w górę właśnie mnie zaniepokoiło.Bardzo dziękuję za pomoc
____________________
Ewa - Ogrodowy song
bozga 21:29, 17 mar 2016


Dołączył: 05 kwi 2015
Posty: 3390
Przy okazji i ja się załapałam na instruktaż
____________________
Hortensjada Wizytówka-hortensjada
Mixtoorka 12:03, 18 mar 2016


Dołączył: 21 kwi 2015
Posty: 3811
O i ja zaczerpnę, bo śliwy mam zapuszczone .
____________________
Karolina-Pan Maluśkiewicz
Marga 20:07, 21 mar 2016


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 4122
Mazan napisał(a)
Frezja

Wszystkie przyrosty/wilki skróć o 1/2, a boczne gałęzie o 1/3 długości. Natomiast po zbiorach wszystkie przyrosty - a będzie ich trochę - skróć o 1/4 - 1/3. W przeciwnym razie drzewko samo 'ucieknie' przede wszystkim do góry, co już widać po poprzednim cięciu.
Pozdrawiam

Witam
Mazan, czy powyższą instrukcję mogę zastosować do podcięcia moich zdziczałych śliw? Są bardzo stare, zasadzone jeszcze przez poprzednich właścicieli. Mają dużo owoców, ale niestety wszystkie robaczywe i same opadają zanim dojrzeją, no i są za wysoko.


____________________
Ogród dla moich synków
Mazan 21:07, 21 mar 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Marga

Śliwy mają dość charakterystyczny sposób wzrostu - łysieją od środka dając przyrosty o ostrych kątach. Jeśli chcesz zachować owocowanie nie możesz ściąć jak leci. Drzewka nie dość, że mają mało oczek śpiących, z których mogłyby wyrosnąć młode pędy to nie widzę też wilków - nie były cięte. Dlatego nie stosuj zalecenia odnoszącego się do wilków. Najpierw usuń suche gałązki - będą to 1 - 2 letnie przyrosty, które po owocowaniu uschły z różnych przyczyn i dopiero wtedy oceń ile ich jeszcze zostało. Górną część korony można skrócić max o 1/3, ale to powinno zależeć od Twojego uznania. Po zbiorach szczytowe młode przyrosty trzeba skracać, gdyż w następnym roku mogą jako wilki osiągnąć nawet metrową długość. Zapobiec robaczywieniu musisz - są dwa podstawowe terminy: wiosenny - zawiązywanie zawiązków/kwitnienie oraz drugi letni - w lipcu na wyrośnięte zielone/niedojrzałe owoce. Ścisły terminarz można ustalić wyłącznie na miejscu. Dotyczy /ta uwaga/ zabiegów chemicznych, zabiegi eko stosowane są co kilka dni od wiosny i tu żaden terminarz nie ma znaczenia.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Marga 21:43, 21 mar 2016


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 4122
Dziękuje Mazan za pomoc Zrobię tak jak mówisz.
To prawda, że nigdy nie były cięte, albo bardzo dawno. Stare siedlisko zostało opuszczone więcej niż 20 lat temu. Wszystko zarosło i zdziczało
____________________
Ogród dla moich synków
AgataP 18:54, 17 lip 2016


Dołączył: 20 cze 2014
Posty: 7769
Mam kłopot z gruszą, jest mocno wygięta na jedną stronę. Wcześniej rosły przy niej orzechy i drzewo "uciekało" przed nimi. Teraz po wycięciu orzechów nie wiem jak pomóc gruszy. Czy najpierw obniżyć jej koronę - chciałabym przeprowadzić u niej oprysk mocznikiem a w takiej sytuacji nie sięgam do korony. A potem młode gałązki wyrastające z pnia przyginać do poziomu ?
Owoce ma idealne - koniec sierpnia, każdy się nimi zajada.








____________________
Z Pszenicznej...
Mazan 21:56, 17 lip 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
AgataP

Mam pytanie: co to za odrośla /foto 1 i 2/? Jeżeli wyrastają z pnia gruszy jeden z odrostów mógłby zostać nowym przewodnikiem uformowanym właściwie. Jeśli jednak chcesz zachować drzewo to obniżyć koronę trzeba. Grusze mają kruche drewno i mogą stanowić zagrożenie. Odcinając pień na wysokości kilku metrów ranę należy zasmarować pastą, co może być problematyczne.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
AgataP 09:16, 18 lip 2016


Dołączył: 20 cze 2014
Posty: 7769
Mazan napisał(a)
AgataP

Mam pytanie: co to za odrośla /foto 1 i 2/? Jeżeli wyrastają z pnia gruszy jeden z odrostów mógłby zostać nowym przewodnikiem uformowanym właściwie. Jeśli jednak chcesz zachować drzewo to obniżyć koronę trzeba. Grusze mają kruche drewno i mogą stanowić zagrożenie. Odcinając pień na wysokości kilku metrów ranę należy zasmarować pastą, co może być problematyczne.



Pozdrawiam


Dziękuję ogromnie za podjęcie tematu.

Z pnia wyrasta kilka pędów, wybrać najwyżej rosnący?

czy można wyprowadzić tylko np 2-3 ramiona tej gruszy, a resztę wycinać?
wolałabym by była niska bo inaczej nawet oprysku nie zrobię.





Czy wycinać górę stopniowo? W jednym roku jeden wierzchołek, w drugim drugi? Czy zrobić to styczeń/luty ? Ale w którym miejscu wyciąć?
Mam maść z kitu pszczelego z topsinem - nada się ? Grusza jest przesmaczna, dam jej szansę. Wyciąć mogę zawsze. Takie ma owoce na obecną chwilę.






____________________
Z Pszenicznej...
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies