Gdzie jesteś » Forum » Nawierzchnie » Grys kamienny na rabacie, klombie

Pokaż wątki Pokaż posty

Grys kamienny na rabacie, klombie

Gardenarium 22:37, 18 sie 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tona grysu średnio wystarczy na posypanie około 10m2.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
glorusek 22:27, 19 sie 2015

Dołączył: 10 kwi 2015
Posty: 19
O nie to mi potrzeba z 7ton 2tys za kamien troche sporo u mnie po 350zl czy jest cos tanszego niz grys dekoracyjny? Ale zeby tez wygladalo?
Gardenarium 08:00, 20 sie 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zwykłe kamyczki granitowe okrągłe tzw. budowlane, wykorzystywane np. do obsypywania rur drenarskich, opaski wokół domu. Są różne "rozmiary"- drobniejsze i grubsze. Pojedź do najbliższej żwirowni lub składu kamienia i znajdź zgodnie ze swoimi preferencjami cenowymi. Około70-100 zł taki okrągły kosztuje.



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Viburnum 11:35, 12 paź 2015

Dołączył: 03 wrz 2015
Posty: 6
Witajcie, Witaj Danusiu,


Czy ma znaczenie odczyn zasadowy kamieni stosowanych na rabaty i jego wpływ na wzrost roślin?

Konkretnie: chcę zastosować grys kamienny na rabatach w nowym ogrodzie. Pierwotnie miała być biała marianna, ale znalazłam w składzie kamieni coś co nazywają marmur wapienny - grys wapienny. Wygląda bardzo podobnie jak biała marianna ma tylko inny skład. I tu moje pytanie: ponieważ grys wapienny ma prawdopodobnie odczyn zasadowy - czy można obsypać nim rabatę z bukszpanami i hortensją, które jak wiadomo lubią glebę kwaśną, czy gryz wapienny nie będzie szkodził tym roślinom.
Jest duża różnica w cenie: 1 tona białej marianny kosztuje 490 zł a grysu wapiennego 160 zł - przy dużej ilości ma to znaczenie.
I jeszcze jedno: właściciel składu kamieni powiedział że biała marianna po dwóch latach zachodzi porostami i zielenieje. Czy to potwierdzasz? A może gryz wapienny zachodzi porostami?

poniżej załączam zdjęcie grysu wapiennego :



____________________
Gardenarium 17:10, 12 paź 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Odradzam, odradzam też białą mariannę - bije po oczach już to wielokrotnie pisałam że nadaję się do akwarium nie do ogrodu, jak dla mnie wygląda kiczowato.

Kamyczków nie stosuje się po całości do ogrodu, ja bym nie wysypała różaneczników ani hortensji, to zabójstwo dla nich. Tyl;ko wydzielone rabaty, które mają jakiś sens w ogrodzie, małe i z soliterami. Wapień może mieć wpływ na zmianę pH.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Viburnum 09:38, 13 paź 2015

Dołączył: 03 wrz 2015
Posty: 6
Danusiu, dziękuję za odpowiedź.


Generalnie na większości planuję korę, a tylko w kilku miejscach akcent w kamyczkach. Sadze tam Yuki i trawy, a w jednym miejscu mam 6 bukszpanów kulek i 1 hortensję i właśnie o PH przy tych bukszpanach i hortensji się zastanawiam.

____________________
jadwiniabuduje 16:41, 23 lis 2015

Dołączył: 23 lis 2015
Posty: 8
Ja mam w ogródku najzwyklejszy grys granitowy.
Gardenarium 19:12, 05 lut 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Mariuszz napisał(a)
Chcę wysypać pomiędzy trawnikiem a kostką trochę grysu, ale nie wiem - co mam pod niego podłożyć?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Sebek 19:12, 05 lut 2016


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Zależy czy będziesz miał w tym żwirku rośliny czy nie. Jeśli będzie to sam żwirek - możesz położyć agrowłókninę - jeśli chcesz tam posadzić rośliny maty nie polecamy. Widzę, że byłeś w wątku o macie, więc tam Ci odpowiem na ich temat.

Między żwirkiem a trawnikiem trzeba zastosować ekobordy, żeby trawnik nie zachodził na żwir
http://www.ogrodowisko.pl/watek/837-ekobordy-oddzielanie-kory-od-zwiru
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
kamia 19:12, 05 lut 2016

Dołączył: 09 lip 2012
Posty: 7
Też szukalam info na ten temat. Wpisz sobie w wyszukiwarce "jasne grysy w ogrodzie" (czy jakoś tak) i powinien wyskoczyć artykuł o tym, ze lepsza pod kamienie jest agrotkanina. Bo ponoć agrowłóknina jest mniej wytrzymała od tkaniny i bardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne, dlategob jest większe prawdopodobieństwo, że grys ją uszkodzi.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies