Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pomoc w ogrodzie

Pokaż wątki Pokaż posty

Pomoc w ogrodzie

Manalena 22:10, 23 kwi 2013


Dołączył: 22 kwi 2013
Posty: 162
Witam

Proszę o pomoc w zagospodarowaniu strony północnej mojej działki.

Mam przed domem półkole - między ogrodzeniem z przesuwną bramą i kostką.Jest to strona północna domu-przy czym dom nie jest wysoki i juz w kwietniu od godziny 6-7 w połowie tego półkola jest słońce.Jest to połowa przy ogrodzeniu.

Półkole ma 9,40 m długości i max 3,4m szerokości ( w najszerszym miejscu ) od ogrodzenia Dołączyłam zdjęcie z tym miejscem.A teraz najważniejsze a jednocześnie mój największy problem - na jednej z połówek znajduje sie zbiornik z oczyszczalni. Na zdjęciu są widoczne 2 kółka z kamieni-to są wloty ze zbiornika .
Chciałam z tej strony domu posadzić jakieś drzewka szczepione- liściaste lub iglaste- żeby troszke zasłonic sie od drogi dojazdowj- myslą chociaż o 2 sztukach Resztę ze względu na tą oczyszczalnie planuje obsadzic bylinami.
Początkowo myślałam o surmii szczepionej-ale wieją wiatry i mogłaby nie przetrwać zimy. Póżniej była robinia- ale znowu ma duże przyrosty i trzeba ją bardzo ciąć, więc pomyślałam o wiśni kulistej a jako drugie drzewko może klon Golden Globe czy w ogóle np żarnowiec.
.Z bylin planuję funkię,bergenię,parzydło,tawułkę,tojada,świecznicę,zawilca japońskie - mam w zanadrzu jeszcze języczkę czy kopytnika.
Nie wiem jakie systemy korzeni mają wspomniane przeze mnie drzewka- i czy moge je posadzić przy tym nieszczęsnym zbiorniku? Jeśli nie to prosze mi doradzić co mam zrobić z tym fantem? Co posadzić?
Zastanawiam się jeszcze czy coś z klonów lub buków o czerwonym kolorze liści nadawałoby sie na to miejsce- chciałabym bardzo żeby nie było ono za bardzo zielone.?!

Drzewka , na które się zdecyduje ( takie same )planuję posadzić po obu stronach alejki do furtki-czy to dobry pomysł?

Resztę tej strony ogrodzenia ( widać ją na zdjeciu-która ma 12,7 m długośći ) planowałam zagospodarować póżniej,ale doszłam do wniosku że popełniłabym błąd - bo przecież stanowić to powinno całość.
Ta część mimo,że jest północna jest od samego rana jest w słońcu.Tuje te które są widoczne w rogu będą usunięte lub przeniesione w inne miejsce.
Myślałam żeby tą część obsadzić większymi drzewkami iglastymi +jakieś fajne krzewy lub byliny.proszę o pomysły co by wyglądało tam atrakcyjnie.
Podoba mi sie np. sosna bośniacka,grecka ,jodła koreanka,świerk kłujący.
Proszę mi doradzić czy można je tam posadzić, bo równolegle do ogrodzenia biegną rury od drenażu na głębokości ok 105cm.
Z tego co próbowałam sie doczytać to iglaki mają system korzeniowy powierzchowny,ale rozległy- więc myślę,że nie zrobią szkody.
Jeżeli jestem w błedzie to proszę mi doradzić czym obsadzić tą część ogrodzenia.

Pozostałe 3 strony ogrodzenia mam obsadzone tujami Brabant, które formuje w żywopłot.

Jeżeli mój opis jest chaotyczny to przepraszam,ale próbuję przekazać jak najwięcej wiadomości.
Załączam zdjęcia - na ostatnim starałam sie ująć całą stronę ogrodzenia

Dziekuję góry za porady i pozdrawiam


____________________
Ogród dla zapracowanych
kaisog1 22:19, 23 kwi 2013


Dołączył: 14 lut 2011
Posty: 13108
Witaj...

Niestety przy zbiorniku oczyszczalni nie możesz posadzić ŻADNYCH drzew.... szczepionych czy też nie szczepionych. To nie ma znaczenia.... system korzeniowy i tak będzie zagrożeniem dla zbiornika... To samo tyczy sie tui czy cisów....
Jedyne co pozostaje to sadzenie bylin.... może też krzewów z jakimś drobnym systemem korzeniowym... ale to trzeba sporo poczytać o tym...
...albo sadzić i liczyć, że nic się nie stanie

To samo tyczy się drenażu.... Drzewa i krzewy muszą być sadzone minimum 3 metry od drenów...

Ja oczywiście pisze to co podają producenci i informacje wyszukane w necie.... Te odległości podawane są różne ale generalnie przedział waha się między 2-5 m
____________________
Pozdrawiam Małgorzata Kubusiowo, Kubusiowo II, Mini Kubusiowo
Gardenarium 22:30, 23 kwi 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
To jest zbyt mała rabata na takie nasadzenia.

Niefortunne usytuowanie zbiornika pokrzyżowało plany i nici z nasadzeń o których mówiłyśmy A mogło być tak pięknie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
kaisog1 22:33, 23 kwi 2013


Dołączył: 14 lut 2011
Posty: 13108
Danusia.... mało tego po drugiej stronie jest ułożony drenaż z tego co widze.... i jak dla mnie te tuje są zbyt blisko ;(
____________________
Pozdrawiam Małgorzata Kubusiowo, Kubusiowo II, Mini Kubusiowo
Manalena 22:48, 23 kwi 2013


Dołączył: 22 kwi 2013
Posty: 162
Już się załamalam!!!
Czy coś sie uda z tym zrobić?
____________________
Ogród dla zapracowanych
kaisog1 22:52, 23 kwi 2013


Dołączył: 14 lut 2011
Posty: 13108
Przy zbiorniku ja bym zaryzykowała z niewielkimi krzewami... Może nawet trzmielinę na pniu....
Sama mam oczyszczalnie przydomową ale u mnie to trochę inna bajka.....
____________________
Pozdrawiam Małgorzata Kubusiowo, Kubusiowo II, Mini Kubusiowo
Joaska 08:49, 24 kwi 2013


Dołączył: 11 lip 2011
Posty: 5104
A może przy zbiorniku hortensje limki, kulki bukszpanowe - korzenie chyba nie zaszkodzą bo są dość wiotkie, no i byliny.
____________________
Joaśki ogród z wyobraźni-REALIZACJA 2015 "Niebo samo nie spadnie, trzeba je osiągnąć./Adam Mickiewicz/"
Manalena 18:19, 24 kwi 2013


Dołączył: 22 kwi 2013
Posty: 162
Powiem szczerze,że nie wiem teraz juz totalnie co posadzić,żeby było ładnie- z tego wszystkiego po nocach śnią mi się jakieś koszmary- np.dzisiaj nijak nie mogłam zmieśćić basenu na mojej działce Jakiś koszmar!!!!

Ostatnia nadzieja w Szefowej!!!
____________________
Ogród dla zapracowanych
Manalena 19:31, 24 kwi 2013


Dołączył: 22 kwi 2013
Posty: 162
Mam pytanie co to są za trawy?

http://www.gardenarium.pl/realizacje/maly-ogrod-miejski

Na drugim zdjęciu chodzi mi o tą wysoką jasnozieloną ,a ta mała to kostrzewa sina?


http://www.gardenarium.pl/realizacje/ogrod-nowoczesny-rysowany-kreska

____________________
Ogród dla zapracowanych
Manalena 19:33, 24 kwi 2013


Dołączył: 22 kwi 2013
Posty: 162
Przepraszam skopiowałam nie tak jak trzeba- na pierwszym linku chodzi mi o zdjęcie nr 17 z 22, a w drugim linku zdjęcie nr 8 z 19
____________________
Ogród dla zapracowanych
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies