Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogródkowy zawrót glowy

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogródkowy zawrót glowy

Katarzynka604_ 10:59, 06 maj 2013

Dołączył: 28 kwi 2013
Posty: 136
Witaj justa u mnie No własnie w tym roku pozbyłam się typowych skalniakowych roślin w sezonie wyglądały ładnie ale poza sezonem skalniak wygladał straznie i ten widok ciagle mnie z okna tarasowego wkurzał do tego bardzo zarastają chwastami co wiąże sie z ciągłym plewieniem którego na działce i tak mam mnóstwo dlatego powsadzałam iglaki przysypałam korą w nadziei ze bedzie lepiej ale i tak coś nie tak
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/3168-ogrodkowy-zawrot-glowy?page=7
Katarzynka604_ 15:51, 06 maj 2013

Dołączył: 28 kwi 2013
Posty: 136
Zrobiłąm sobie dzisiaj taki przykładowy projekt jakby to bez tego skalniaka wyglądało oczywiscie ciężko skarpę zrobic wiec w rzeczywstosciw wygladałoby to pewnie inaczej





po lewej gdzie znak zapytania jeszcze nie wiem bo jest ta nieszczesna studnia

oczywiscie to tylko tak poglądowo bo nie wiem jak inaczej zmienic skalniak, szkoda mi troche kaskady napracowałam się przy niej no ale cóż..

co myslicie o takim rozwiazaniu
?
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/3168-ogrodkowy-zawrot-glowy?page=7
AlicyaLK 16:25, 06 maj 2013


Dołączył: 25 mar 2013
Posty: 1167
Witaj Kasiu, ja tu jestem nowa i też dopiero się uczę, ale tak jak pozostałym przedmówcom - brakuje mi kolorku i chyba zwiększyłałabym gęstość nasadzeń, tak jak zwykle radzi Danusia, a jak będzie ciasno, to będziesz najwyżej przesadzać

Chociaż ten Twj projekt całkiem przyjemny, bo kolorowy Może czasem warto coś zacząć od nowa - ja tak przynajmniej mam Chociaż z drugiej strony, to dużo pracy w niego włożyłaś

Ehhh nie na pomagałam za dużo, ale będę Cię odwiedzać Może ktoś bardziej doświdczony podpowie Ci co i jak . Ja też jestem na etapie modyfikacji ogrodu, tylko Ty to masz piękność w porównaniu z moim klepiskiem, na którym tylko chwasty Ale wierzę, że jeszcze będzie pięknie

Powodzenia!
____________________
Pozdrawiam Alicja Kraina Czarów w fazie projektów
Katarzynka604_ 18:10, 06 maj 2013

Dołączył: 28 kwi 2013
Posty: 136
AlicyaLK napisał(a)
Witaj Kasiu, ja tu jestem nowa i też dopiero się uczę, ale tak jak pozostałym przedmówcom - brakuje mi kolorku i chyba zwiększyłałabym gęstość nasadzeń, tak jak zwykle radzi Danusia, a jak będzie ciasno, to będziesz najwyżej przesadzać

Chociaż ten Twj projekt całkiem przyjemny, bo kolorowy Może czasem warto coś zacząć od nowa - ja tak przynajmniej mam Chociaż z drugiej strony, to dużo pracy w niego włożyłaś

Ehhh nie na pomagałam za dużo, ale będę Cię odwiedzać Może ktoś bardziej doświdczony podpowie Ci co i jak . Ja też jestem na etapie modyfikacji ogrodu, tylko Ty to masz piękność w porównaniu z moim klepiskiem, na którym tylko chwasty Ale wierzę, że jeszcze będzie pięknie

Powodzenia!


Witam miło mi , że mnie odwiedziłas no dużo pracy owszem ale widzisz ciągle i tak to nie jest to .. i zazdroszcze ci tych chwastów bo ja żałuję że nie trafiłam tu jak byłam własnie na etapie zachwaszczonego ogrodu a tak to porobiłam tego wszystkiego a ani ładu ani składu
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/3168-ogrodkowy-zawrot-glowy?page=7
AlicyaLK 19:25, 06 maj 2013


Dołączył: 25 mar 2013
Posty: 1167
Katarzynka604_ napisał(a)


Witam miło mi , że mnie odwiedziłas no dużo pracy owszem ale widzisz ciągle i tak to nie jest to .. i zazdroszcze ci tych chwastów bo ja żałuję że nie trafiłam tu jak byłam własnie na etapie zachwaszczonego ogrodu a tak to porobiłam tego wszystkiego a ani ładu ani składu


No ja się przyznam, że już w zesłym roku mogłam coś z ogrodem podziałać, bo już byliśmy po remoncie, ale właśnie nie miałam pomysłu na ogród i stwierdziłam, że przeczekam ten czas. Teraz czasami żałuję, że nie zasiałam chociaż trawy... tylko, że ja mam taki charakter, że albo coś po mojemu, albo w ogóle... nie wiem, czy to dobrze, czy nie... Ale wiem, jak Cię może denerwować ten stan ciągłych zmian...
Kurcze... chciałabym Ci pomóc... może na coś wpadnę, to Ci podsunę jakiś mega pomysł Póki co wracam do siebie wklejać fotki, które zdażyłam zrobić przed nocą
____________________
Pozdrawiam Alicja Kraina Czarów w fazie projektów
Katarzynka604_ 19:59, 06 maj 2013

Dołączył: 28 kwi 2013
Posty: 136
AlicyaLK napisał(a)


No ja się przyznam, że już w zesłym roku mogłam coś z ogrodem podziałać, bo już byliśmy po remoncie, ale właśnie nie miałam pomysłu na ogród i stwierdziłam, że przeczekam ten czas. Teraz czasami żałuję, że nie zasiałam chociaż trawy... tylko, że ja mam taki charakter, że albo coś po mojemu, albo w ogóle... nie wiem, czy to dobrze, czy nie... Ale wiem, jak Cię może denerwować ten stan ciągłych zmian...
Kurcze... chciałabym Ci pomóc... może na coś wpadnę, to Ci podsunę jakiś mega pomysł Póki co wracam do siebie wklejać fotki, które zdażyłam zrobić przed nocą


Dobrze zrobiłas moim zdaniem bedziesz miała projekt to i trawa piekna bedzie a ja zasiałam potem wykroiłm na rabate potem zniszczylam rabate zasiałam trawe i tak w kółko !!
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/3168-ogrodkowy-zawrot-glowy?page=7
AgnieszkaW 20:09, 06 maj 2013

Dołączył: 08 mar 2013
Posty: 10749
Witaj Kasiu, przejrzałam twoje zdjęcia i pierwsze, co mi się nasuwa, to: jeśli lubisz skalniaki, to zostaw go i nie zmieniaj kształtu (przecież nie o to chodzi, żeby ciągle tyrać w ogrodzie), ale zdecydowanie zmień nasadzeniia. Wywal thuje, szczególnie Brabanty, bo to mało urodziwy krzew. Moim zdaniem, aby skalniak ładnie wyglądał (a mam ich trochę w ogrodzie), powinien mieć delikatną formę. Już mówię, co to oznacza: kilka wypasionych (pięknych) elementów wyższych, reszta to niskie rośliny tworzące poszycie, dobrane tak, by kwitły przez cały sezon wegetacyjny. Zacznijmy od siatki. Jeśli chcesz się osłonić - zrob tlo z jednorodnych roslin - piękny byłby cisowy szpaler, w zastępstwie tuja szmaragd - żadne inne mieszane nie! Jeśli nie musisz się osłaniać, to wtedy posadż kilka soliterów. widzę rosliny, które bym zostawiła: klon palmowy (przy kaskadzie), ala bonzaj z cisa, świerk glauca globosa (ten niebieski), kilka niziutkich płożących jałowców, (o ile nie masz odmian eskpansywnych). Na dole nasadź grupami berberysy Admiration (są rewelacyjne przez cały sezon, niskie, śliczne) w grupach po 7 i po 5. Posadź trawy, np kostrzewy, sesleria nitida, carexy, lawenda może być, ale nie obok wrzosów (to zupełnie inne wymagania), niziutkie azalie - po 3 sztuki jednego koloru obok siebie (kwaśne stanowisko), zawciąg nadmorski rubrifolia (bordowe liście, rózowe kwiaty), czosnek skalny (kwitnie w sierpniu), żagwin, który długo kwitnie), dębik ośmiopłatkowy, dzwonek karpacki (po kilka sztuk tego samego koloru), bodziszek w niskiej odmianie, gdzieniegdzie drzewko na pniu niskie, np, lilak Palibin, pęchęrznica diabolo (ale prowadzona na pniu i corocznie przycinana), może się zmieści piękny świerk Inwersa. Zawijasek bukszpanowy nie pasuje w ogóle na skalniak. Tyle na razie, biegnę na film. Przepraszam za literówki, ale się spieszyłam. Pozdrawiam
____________________
Agnieszka Jurajski Ogród *** Wizytówka
AlicyaLK 20:14, 06 maj 2013


Dołączył: 25 mar 2013
Posty: 1167
No i znalazł sie ekspert od skalniaków! Agnieszko, cudowne te twoje skalniaki! No cudo!!! Jak patrzę na ogrody zakładane od zera, to daje mi to nadzieję, że i u mnie się da!!! Dziękuję ))
Kasiu, trzymam kciuki!!!
____________________
Pozdrawiam Alicja Kraina Czarów w fazie projektów
Katarzynka604_ 20:32, 06 maj 2013

Dołączył: 28 kwi 2013
Posty: 136
AgnieszkaW napisał(a)
Witaj Kasiu, przejrzalam twoje zdjęcia i pierwsze, co mi się nasuwa, to: jeśli lubisz skalniaki, to zostaw go i nie zmieniaj kształtu (przecież nie o to chodzi, żeby ciągle tyrać w ogrodzie), ale zdecydowanie zmień nasadzeniia. Wywal thuje, szczególnie Brabanty, bo to mało urodziwy krzew. Moim zdaniem, aby skalniak ładnie wygladał (a mam ich trochę w ogrodzie), powinien miec delikatną formę. Już mówię, co to oznacza: kilka wypasionych (pięknych) elementów wyższych, reszta to niskie rośliny tworzące poszycie, dobrane tak, by kwitly przez caly sezon wegetacyjny. zacznijmy od siatki. Jesli chcesz się osłonic - zrob tlo z jednorodnych roslin - piekny bylby cisowy szpaler, w zastepstwie tuja szmaragd - żadne inne mieszane nie! Jeśli nie musisz się osłaniać, to wtedy posadż kilka soliterów. widzę rosliny, które bym zostawiła: klon palmowy (przy kaskadzie), ala bonzaj z cisa, swierk glauca globosa (ten niebieski), kilka niziutkich płożących jałowców, (o ile nie masz odmian eskpansywnych). Na dole nasadź grupami berberysy Admiration (są rewelacyjne przez cały sazon, niskie, sliczne) w grupach po 7 i po 5. Posadź trawy, np kostrzewy, sesleria nitida, kostrzewy, lawenda moze być, ale nie obok wrzosów (to zupełnie inne wymagania), niziutkie azalie - po 3 sztuki jednego koloru obok siebie (kwaśne stanowisko), zawciąg nadmorski rubrum (bordowe liście, rózowe kwiaty), czosnek skalny (kwitnie w sierpniu), żagwin, który długo kwitnie), dębik ośmiopłatkowy, dzwonek karpacki (po kilka sztuk tego samego koloru), bodziszek w niskiej odmianie, gdzieniegdzie drzewko na pniu niskie, np, lilak Palibin, pęcherznica diabolo (ale prowadzona na pniu i corocznie przycinana), może się zmieści piękny świerk Inwersa. Zawijasek bukszpanowy nie pasuje w ogóle na skalniak. Tyle na razie, biegnę na film. Przepraszam za literówki, ale się spieszyłam. Pozdrawiam



O rety !!! dzieki przez chwilkę miałam wrażenie że napisałas w innym języku niestety kompletnie nie umiem sobie wyobrazic rozmieszczenia tych roslin o ktorych piszesz ba, nawet połowy nie wiem jak wygladaja ten zawijasek to nie na skalniaku to była wersja bez skalniaka jakbym go zburzyła po prostu zrobiła na płasko tylko byłaby górka bo tam gdzie kończy się skalniak musiałabym zrobić łagodny spadek i posadzic trawe cos jak zrobiłam w tym miejscu gdzie kiedys miałam choinke i ten kacik wypoczynkowy
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/3168-ogrodkowy-zawrot-glowy?page=7
AlicyaLK 20:53, 06 maj 2013


Dołączył: 25 mar 2013
Posty: 1167
Katarzynka604_ napisał(a)



O rety !!! dzieki przez chwilkę miałam wrażenie że napisałas w innym języku niestety kompletnie nie umiem sobie wyobrazic rozmieszczenia tych roslin o ktorych piszesz ba, nawet połowy nie wiem jak wygladaja ten zawijasek to nie na skalniaku to była wersja bez skalniaka jakbym go zburzyła po prostu zrobiła na płasko tylko byłaby górka bo tam gdzie kończy się skalniak musiałabym zrobić łagodny spadek i posadzic trawe cos jak zrobiłam w tym miejscu gdzie kiedys miałam choinke i ten kacik wypoczynkowy


Kasia, hah ja też czytałam i połowy nie znam , ale ja sobie założyłam zeszycik, w którym zapisuję rózne roślinki, co ktoś np. poleca, potem googluje - 1 wyznacznik, cyz mi się podoba, 2 czy nadaje się do mojego ogrodu I tak stowrzyłam sobie spis roślin, które mogłabym wykorzystać... a co się dalej będzie działo, to zobaczę... może wywrócę projekt do góry nogami

O taki mam zeszycik - symbol Ziemi , tam jest wszystko



____________________
Pozdrawiam Alicja Kraina Czarów w fazie projektów
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies