Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogródkowy zawrót glowy

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogródkowy zawrót glowy

Katarzynka604_ 16:35, 07 maj 2013

Dołączył: 28 kwi 2013
Posty: 136
AlicyaLK napisał(a)
Tu Danusia podaje niezawodne zestawienia kolorów: http://www.ogrodowisko.pl/watek/2740-ogrodnicze-wskazowki-w-projektowaniu-i-realizacji-ogrodow - nie wiem, czy widziałaś


Hej dzieki świetny artykuł na pewno coś wykorzystam
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/3168-ogrodkowy-zawrot-glowy?page=7
Katarzynka604_ 22:33, 07 maj 2013

Dołączył: 28 kwi 2013
Posty: 136
Zrobiłam dziś coś takiego choć ne sa to rzeczywiste wymiary roslin wiec efekt pewnie byłby inny co o tym sadzicie?




1 trawy miskant
2 klon palmowy
3 berberys żółty niski
4 cyprysik groszkowy
5 kostrzewa
6 jałowiec blue star
7 cyprysik groszkowy jak sie uda to inny kolor
8 zawciąg
9 wrzosy
10 iglak na pniu
11 świerk glauca globosa
12 dwa swerki iałe conica
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/3168-ogrodkowy-zawrot-glowy?page=7
AgnieszkaW 23:28, 07 maj 2013

Dołączył: 08 mar 2013
Posty: 10749
Duuużo lepiej. Dołóż berberys Admiration zamiast 7. Może być troszkę mniej iglaków, bo za kilka lat zdominują skalniak. Świerk glauca globosa przed świerki conica, miskanty niższe. Wrzosy sadzimy nieregularnie w grupach. Gratulacje za projekt, po małych korektach będzie ok (jeśli to ma być skalniak). Jeśli podejmiesz decyzję o przerobieniu skalniaka na rabatę, to też będzie dobrym pomysłem, tylko wtedy nasadzenia nieco inne. Przemyśl sobie kilka razy, pooglądaj inspiracje i wtedy ci się rozjaśni. Uważam, że jeśli skalniak, to zawsze połączony ze zróżnicowanym terenem, nigdy usypana na środku górka z kamieniami. Pomyśl, jak jest u Ciebie. Pozdrawiam
____________________
Agnieszka Jurajski Ogród *** Wizytówka
Katarzynka604_ 10:29, 08 maj 2013

Dołączył: 28 kwi 2013
Posty: 136
AgnieszkaW napisał(a)
Duuużo lepiej. Dołóż berberys Admiration zamiast 7. Może być troszkę mniej iglaków, bo za kilka lat zdominują skalniak. Świerk glauca globosa przed świerki conica, miskanty niższe. Wrzosy sadzimy nieregularnie w grupach. Gratulacje za projekt, po małych korektach będzie ok (jeśli to ma być skalniak). Jeśli podejmiesz decyzję o przerobieniu skalniaka na rabatę, to też będzie dobrym pomysłem, tylko wtedy nasadzenia nieco inne. Przemyśl sobie kilka razy, pooglądaj inspiracje i wtedy ci się rozjaśni. Uważam, że jeśli skalniak, to zawsze połączony ze zróżnicowanym terenem, nigdy usypana na środku górka z kamieniami. Pomyśl, jak jest u Ciebie. Pozdrawiam


Dzięki Aga za miłe słowa aż mi troche sie lżej zrobiło ze moze w koncu cos sie uda z tym zrobić , nie bardzo wiem tylko czy te roslin tak beda wygladac jak urosna jak na tym moim pieknym zdjeciu bo np 6 ogladalam rozne zdjecia w internecie nie wiem jak to w wyglada na zywo podobnie jak cyprysik groszkowy nie wiem ile tego kupic by nie bylo za malo lub za duzo ..a te wrzosy to znaczy ze tam nie moga byc czy po prostu bardziej je powiekszyc nieregularnie? no i jeszcze jedno pytanie co masz na mysli mowiac " Jeśli podejmiesz decyzję o przerobieniu skalniaka na rabatę, to też będzie dobrym pomysłem" jakie roslin bys wtedy proponowała jesli moge cie prosic o rade?
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/3168-ogrodkowy-zawrot-glowy?page=7
AlicyaLK 10:53, 08 maj 2013


Dołączył: 25 mar 2013
Posty: 1167
Katarzynka604_ napisał(a)


Dzięki Aga za miłe słowa aż mi troche sie lżej zrobiło ze moze w koncu cos sie uda z tym zrobić , nie bardzo wiem tylko czy te roslin tak beda wygladac jak urosna jak na tym moim pieknym zdjeciu bo np 6 ogladalam rozne zdjecia w internecie nie wiem jak to w wyglada na zywo podobnie jak cyprysik groszkowy nie wiem ile tego kupic by nie bylo za malo lub za duzo ..a te wrzosy to znaczy ze tam nie moga byc czy po prostu bardziej je powiekszyc nieregularnie? no i jeszcze jedno pytanie co masz na mysli mowiac " Jeśli podejmiesz decyzję o przerobieniu skalniaka na rabatę, to też będzie dobrym pomysłem" jakie roslin bys wtedy proponowała jesli moge cie prosic o rade?


Ja bym wrzosy zostawiła... tylko mogą przemarzać, a nawet jak nie to po kilku latach mogą zrobić się nieatrakcyjne. Danusia przerzuciła się na wrzośce, gdzieś na ogrodowisku czytałam całą wypowiedź szefowej na ten temat - doczytaj. Ja w ogóle myślałam o zrobieniu wrzosowiska, ale zrezygnowałam w końcu Co do nasadzeń, to chyba chodzi o to, że sadzisz koło siebie - dość blisko - kilka sztuk wrzosów, najlepiej nieparzyście - tak żeby powstała taka kolorowa duża plama.

Co do ilości iglaków, to uważaj, bo w moim ogrodzie, przez poprzedniego właściciela był założony skalniak, na którym już teraz to zostały same iglaki i wszystko poszło do ścięcia. Mogę się momyślać, że były tam jakieś rozchodniki, o jakieś pojedyncze gałazki widzę, ale nie przetrwały w ceniu iglaków.

Kasia, a jak wygooglujesz 'skalniak' to nie pojawiają się jakieś zdjęcia, które Ci się podobają, tak, żeby skopiować? wtedy tylko będziemy się zastanawiać, co to za roślina i jak gęsto ją sadzić albo czym zamienić ewentualnie... To tak w ramach pomysłu
____________________
Pozdrawiam Alicja Kraina Czarów w fazie projektów
Katarzynka604_ 11:47, 08 maj 2013

Dołączył: 28 kwi 2013
Posty: 136
Alicya to skrót od Ali ? no nie wiem własnie jaka ilosc tych igakow , a wpisywałam w google skalniak ale w kazdym co inneo mi sie podoba haha
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/3168-ogrodkowy-zawrot-glowy?page=7
AlicyaLK 11:52, 08 maj 2013


Dołączył: 25 mar 2013
Posty: 1167
Katarzynka604_ napisał(a)
Alicya to skrót od Ali ? no nie wiem własnie jaka ilosc tych igakow , a wpisywałam w google skalniak ale w kazdym co inneo mi sie podoba haha


Alicya od Alicji, a od Alicji Ala
No to masz nie lada problem )) Jakbym znalazla jakiś ładny skalniak, co mi się podoba, to Ci podeślę linki Może coś podpatrzysz...
A jaka jest wielkość tego skalniaka w metrach? Może tak będzie łatwiej zadecydować ile iglaków
____________________
Pozdrawiam Alicja Kraina Czarów w fazie projektów
Katarzynka604_ 14:46, 08 maj 2013

Dołączył: 28 kwi 2013
Posty: 136
AlicyaLK napisał(a)


Alicya od Alicji, a od Alicji Ala
No to masz nie lada problem )) Jakbym znalazla jakiś ładny skalniak, co mi się podoba, to Ci podeślę linki Może coś podpatrzysz...
A jaka jest wielkość tego skalniaka w metrach? Może tak będzie łatwiej zadecydować ile iglaków


o rety nie wiem ile tam metrów musze zmierzyc
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/3168-ogrodkowy-zawrot-glowy?page=7
Katarzynka604_ 16:51, 08 maj 2013

Dołączył: 28 kwi 2013
Posty: 136


dzisiaj probowałam zrobic dalsza czesc skalniaka

13 jodła balsamiczna nana
14 cyprysik lawsona ktory chyba juz tam rosnie
15 Świerk srebrny Glauca globosa na pniu ktory juz jest
16 żurawki żółte
17 jakies dzwonki czy inne skalniakowe
18 cyprysik groszkowy boulevard ?? nie jestem jego pewna
19 swierk biały conika
20 / 21 niziutkie azalie

jezeli chodzi o teren to jest dosc płaski ten skalniak ze przechodzacy w skarpe z tyłu no ale moge podsypac ewentualnie ziemia troche
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/3168-ogrodkowy-zawrot-glowy?page=7
AgnieszkaW 19:39, 08 maj 2013

Dołączył: 08 mar 2013
Posty: 10749
Jałowiec blue star na moim wątku, str. 75, zdjęcie nr 3 - to jest jedna sztuka (obok kwitnący żagwin). Berberys Admiration str. 76, zdjęcie nr 2
Przecież sama wcześniej dawałaś propozycję rabaty zamiast skalniaka, stąd moja myśl. Na rabaty masz mnóstwo pomysłów na Ogrodowisku. Ja mam dużo skalniaków i wiem jedno - rośliny skalniakowe nie są wieczne. Trzeba je co jakiś czas wymieniać, rozsadzać, bo się starzeją (iglaki też się niektóre brzydko starzeją i rosną, trzeba je systematycznie przycinać, by zachować zwartą ich bryłę, inaczej się "rozlezą". Nie powinnać dawać absolutnie dużych tui, dużych i wysokich cyprysików, dużych jałowców. Poczytaj sobie o nich wcześniej w internecie albo sprawdź w Katalogu Roślin Związku Szkółkarzy Polskich. Duże Iglaki nie mogą zdominować skalniaka, a Ty chyba kilka takich masz lub masz zamiar posadzić. Daj więcej kwiatów kwitnących w różnych porach. Pozdrawiam
____________________
Agnieszka Jurajski Ogród *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies