Gdzie jesteś » Forum » Pnącza » Hortensja pnąca - Hydrangea petiolaris

Pokaż wątki Pokaż posty

Hortensja pnąca - Hydrangea petiolaris

Ola54 23:13, 28 cze 2013


Dołączył: 02 paź 2011
Posty: 966
Debro, ja nie narzekam na nią. Ona robi swoje. Jestem zła na siebie, że nie poczytałam o niej. Ale zawsze tak jest jak się kupuje małe sadzonki. Trudno sobie wyobrazić, że wyrośnie na wielki krzew. Martwi mnie tylko to, że nie kwitnie już tak jak na początku. Pewnie przycinając wycinam przyszłe pąki kwiatowe.
Z winobluszczem masz rację. Zaniedbałam fragment ogrodu, wykorzystała to i oplotła rododendrony. To był moment.
Debra 23:39, 28 cze 2013


Dołączył: 05 kwi 2013
Posty: 3790
Michalina napisał(a)
Debro, ja nie narzekam na nią. Ona robi swoje. Jestem zła na siebie, że nie poczytałam o niej. Ale zawsze tak jest jak się kupuje małe sadzonki. Trudno sobie wyobrazić, że wyrośnie na wielki krzew. Martwi mnie tylko to, że nie kwitnie już tak jak na początku. Pewnie przycinając wycinam przyszłe pąki kwiatowe.
Z winobluszczem masz rację. Zaniedbałam fragment ogrodu, wykorzystała to i oplotła rododendrony. To był moment.


Przycinanie nie ma wpływu na kwitnienie.
Można ją ciąć dowolnie:
w starszych egzemplarzach cięcie odmładzające na wiosnę - wycięcie wszystkich przyrostów, tak że pozostaje szkielet głównych pędów i odgałęzień.

Późnym latem, po kwitnieniu - cięcie pędów, które wyrosły za bardzo, ale nie krócej niż na ok 60 cm.
Dłuższe pędy - cięcie do dwóch, trzech pąków.

Niestety, hortensja jak już ma kilka lat wymaga stałej kontroli.
____________________
Berberysy i liliowce pod starą gruszą
Ola54 08:34, 29 cze 2013


Dołączył: 02 paź 2011
Posty: 966
No to jestem pocieszona już myślałam, że robię coś żle. Czyli za jakiś czas przyciąć, dziękuję
Gardenarium 08:54, 29 cze 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77303
Z tym przywiązywaniem to jest tak, że ona przyrasta korzonkami, ale jak ma duży ciężar i jest ogromna, to może lepiej przywiązywać. Jednak nie znam przypadków aby odpadła jeśli nie przywiązana.
A w przypadku bluszczu mam takie doświadczenia.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Ola54 11:04, 29 cze 2013


Dołączył: 02 paź 2011
Posty: 966
Jej korzonki i pędy są silne. Jak na nią patrzę to mogę sobie wyobrazić las tropikalny ze zwojami lian.
Przed chwila byłam i odgarnęłam z owiniętego jałowca. Gdyby nie fakt, że rosną pod nią konwalie to bym kierowała dolne pędy na ziemię. I to mi po raz kolejny uświadomiło, że warto przemyśleć jak się chce coś posadzić. Mam podobny problem z najzwyklejszymi hostami. Ale to nie tu i nie teraz.
Justyna 20:23, 29 cze 2013


Dołączył: 25 paź 2012
Posty: 2282
Tegoroczne kwitnienie

Odmiana pstrolistna, Miranda. Jeszcze maluszek, zasuwa po jabłonce. Podwiązuję.

Mam podobne obserwacje. W pierwszych latach należy uzbroic się w cierpliwość. Moja ruszyła z kopyta, po ok. czterech.
____________________
Mój zielony świat / Wizytówka
sylwia_widzi... 13:30, 01 lip 2013

Dołączył: 28 cze 2013
Posty: 9
Piękne są te Wasze hortensje! Weroniko czy na zdjęciu, które zamieściłaś, ta wysoka część to 1 roślina? Zastanawiam się, skoro jest to roślna tak ekspansywna, czy na ścianę o szerokości 4 m 1 roślina wystarczy, czy posadzić 2...
Debra 19:05, 01 lip 2013


Dołączył: 05 kwi 2013
Posty: 3790
sylwia_widzinska napisał(a)
....Zastanawiam się, skoro jest to roślna tak ekspansywna, czy na ścianę o szerokości 4 m 1 roślina wystarczy, czy posadzić 2...


Z czasem pewnie by wystarczyła, ale dla szybszego efektu ja bym posadziła dwie.
____________________
Berberysy i liliowce pod starą gruszą
MoniDomi 14:02, 13 mar 2014

Dołączył: 03 sie 2012
Posty: 34
Chcę zasłonić domek na narzędzia hortensją pnącą . Domek ma gładkie i cienkie ściany . Jeżeli powbijam gwożdzie i przymocuję do nich linki to hortensja ich nie wyrwie?
Milka 14:24, 13 mar 2014


Dołączył: 23 sty 2012
Posty: 69457
Mogą być to ciut za słabe podpory, chociaż hortensja pnąc się, nie ściska tak swoich podpór, jak glicynia; u mnie pnie się po słupie elektrycznym...z betonu
na początku ją podcinaj w celu zagęszczenia, a potem ona już bez cięcia rośnie i fajnie wokół podpór się układa
____________________
Miłkowo - sezon 2022*** Miłkowo cz.I *** Wizytowka *** Miłkowo cz.II
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies