Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Poplony

Pokaż wątki Pokaż posty

Poplony

Mazan 15:22, 28 lut 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Kleszcz72

Trochę na ten temat znajdziesz na str 3 Fitoremediacji. Jeśli chcesz zostawić poplon jako mulcz to nie możesz wysiewać roślin ozimych, które nie przemarzną, czyli mulczu nie będzie. W rozstawie 10 - 15 cm to siejemy najczęściej zbożowe i trawy, dwuliścienne wymagają szerszej rozstawy: facelia 20 -25 cm łubin podobnie. Głębokość siewu jest różna ze względu na wielkość nasion: łubin 4 - 6 cm, a facelia /podobnie zbożowe/ tylko 2 cm lecz dokładnie przykryte.
Termin siewu jest zależny od długości okresu wegetacji, temperatury, uwilgotnienia i czasu wystąpienia pierwszych przymrozków, stąd dla takich upraw zalecana jest druga połowa sierpnia - rośliny zdążą wyrosnąć i nabiorą masy niezbędnej dla uprawy poplonowej. Często już początek października jest mroźny, natomiast listopad deszczowy.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
oliwka 23:52, 09 kwi 2016


Dołączył: 07 lut 2015
Posty: 1965
Jak tylko zrobi się ciepło miejscowy rolnik ma posiać mi facelię na działce. Powiedział też żeby posypać ziemię polifoską. To jest nawóz sztuczny. Nie wiem czy powinnam go zastosować skoro chcę prowadzić ekologiczny ogród.
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/5302-ogrodek-warzywny-na-balkonie, wątek ogrodowy zamknięty http://www.ogrodowisko.pl/watek/5701-ogrod-oliwkowy
Mazan 10:15, 10 kwi 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Oliwka

Prawidłowo wykonane nawożenie nie jest przeszkodą. Rośliny wykorzystają niemal w całości podane składniki na wytworzenie zielonej masy. Z tego co piszesz wnioskuję, że rolnik dobrze zna warunki uprawy tej rośliny i będzie mógł określić dawkę znając jakość gleby. Przeciętnie dawka wynosi 0,8 kg N, 0,7 kg P2O5 i 0,8 kg K2O/100 m2, lecz warunki miejscowe mogą zmienić proporcje. Powinnaś też pamiętać, że kwitnąca facelia przyciąga pszczoły, gdyż jest rośliną miododajną, a nie każdy lubi te owady obok siebie.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
oliwka 18:00, 10 kwi 2016


Dołączył: 07 lut 2015
Posty: 1965
Walerku, akurat facelii rolnik nie zna. Proponował mi łubin. Z tego co przeczytałam powyżej, jeśli za późno zabiorę się za oranie łubinu to może złapać go mączniak, a tego bym nie chciała. Zostanę przy facelii.

Rolnik powiedział, ze mam jej kupić raczej więcej niż mniej.
Wiem, ze to miododajna roślina i dlatego ją sieję. Wkoło nie ma za dużo domów, z tym nie powinno być problemu.
Kupię ten nawóz i zobaczymy
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/5302-ogrodek-warzywny-na-balkonie, wątek ogrodowy zamknięty http://www.ogrodowisko.pl/watek/5701-ogrod-oliwkowy
Wrzos 18:49, 09 kwi 2017


Dołączył: 31 maj 2012
Posty: 128
Mam zasiane żyto ozime na nawóz zielony jak na foto. Ziemię mam niejednorodną co widać po wschodach żyta. Głównie piaski gliniaste, a w drugiej części (w tej z oddali) ziemia bardziej brązowa, żyźniejsza.


Ogród będzie zakładany na jesieni lub nawet na wiosnę przyszłego roku. Proszę o poradę, bo nie znalazłam nigdzie potrzebnej mi informacji. To żyto powinnam przekopać glebogryzazką za około 2-3 tygodnie - prawda? Natomiast nie znalazłam informacji czy mogę posiać następny nawóz jary natychmiast czy po jakimś czasie. Nie chcę dopuścić do rozwoju chwastów, bo na tyłach działki mam chwastowisko. Myślę tu o wyce, rzepiku albo gryce. Facelia byłaby dobra ale boję się pszczół.

Pomóżcie proszę nieco wystraszonej ogrodniczce
Mazan 10:26, 10 kwi 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Wrzos

Wszystkie rośliny kwitnące ściągają owady. Wymieniłaś je jako siew wiosenno - letni. Zapracowanym pszczołom nie należy przeszkadzać, a wtedy jest spokój.
Rośliny jare należy wysiewać wcześniej, gdyż najwięcej zielonej masy produkują przed kwitnieniem, a zakwitną w miesiącach letnich. Można skrócić termin uprawy na zielony nawóz dając podwyższoną dawkę azotu. Rośliny "przerobią" go na białko przedłużając w ten sposób wzrost wegetatywny. I jeszcze jedno: nie należy dopuszczać roślin do zakwitnięcia - tracą na wartości oraz zielonej masie, co jest powodem spadku ilości i jakości nawozu.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
kachat 15:15, 10 kwi 2017


Dołączył: 15 cze 2012
Posty: 2244
Kiedy wiosną siać facelię i gorczycę białą na nawóz zielony na Podlasiu? Wszystko tu później zaczyna, i nie wiem czy już, czy poczekać..? Ziemia moja piaszczysta bardzo i sucha, leśna.
Czytałam, że facelię należy siać wiosną jak najwcześniej i już po ok. 5-6 tygodniach zaorać, bo szybko rośnie, ale w tym wątku sprzeczne informacje znalazłam...
____________________
Mój chaos leśny, czyli pomoc potrzebna!
Mazan 18:36, 10 kwi 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Kachat

Rośliny, które wymieniłaś nie lubią przymrozków po wschodach. Jako silnie transpirujące potrzebują wilgotnej gleby żeby można je było w takim terminie przyorać po wytworzeniu dużej rozety liści /podobnie do rzepaku/. Zależnie od wilgotności gleby i temperatury wschody mogą być u gorczycy po kilku dniach, facelia w naszych temperaturach może mieć "spóźniony zapłon" i ruszy początkiem maja. Pamiętaj, że facelia pochodzi z południowych stanów, gdzie temperatury są trochę inne, a wilgotność w cieplejszych tygodniach wiosny spada znacznie.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
pawka44 16:07, 09 wrz 2023

Dołączył: 09 wrz 2023
Posty: 4
witam,posiałem łubin żółty na poplon, zaczynają już się pojawiać żółte kwiaty, czy teraz ściąć zielone i zostawić czy najlepiej całość przekopac










pawka44 17:47, 13 wrz 2023

Dołączył: 09 wrz 2023
Posty: 4
mam jeszcze jedno pytanie, łubin ma dużo masy zielonej ale korzenie bardzo małe, czemu tak płytko się ukorzenił





Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies