Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Poplony

Pokaż wątki Pokaż posty

Poplony

Fuksja 15:22, 14 sie 2013


Dołączył: 01 lip 2013
Posty: 393
Witam. Nie znalazłam nigdzie takiego wątku, dlatego postanowiłam go otwotrzyć. Jestem w trakcie przygotowywania ziemi pod ogród. Ziemia glina, która została wymieszana na jesień z piaskiem. W tym roku zostało to wszystko wyczyszczone z resztek budowlanych, większych chaszczy. Zostały wyznaczone rabaty i miejsce pod trawnik. Dodatkowo gdzie będzie trawnik wymieszano to jeszcze z czarnoziemem. Zostało jeszcze na trawniku dokładne rozdrobnienie ziemi i odchwaszczenie, wyrównywanie i itd. Na rabaty niestety zabrakło ziemi. Pomyślałam sobie, że skoro i tak brak narazie funduszy w tym roku na ogród i i trochę mi sił, bo i jeszcze nie mamy kostki położonej, być może do zimy zdążą. To wysiałabym poplon na jesień i wzbogaciła przez to ziemię.
Myślałam o faceli i gorczycy na tzw. mulcz. Facelia na rabaty, gorczyca na trawnik.
I teraz pytania.
Czy dobrze myślę o faceli i gorczycy?
W związku z tym, że nie mam pomocników do ogrodu, to czy poplon mogę zostawić bez przekopywania na zimę?
I kiedy go najlepiej wysiać?
____________________
pozdrawiam,Ania
hanka_andrus 18:09, 14 sie 2013


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Wysiewasz teraz, jak najszybciej. Gorczyca rośnie dość szybko. A facelia nieco dłużej i mniej tej masy daje. Proponowałabym łubin słodki, Posiać w dość gęstych rządkach na rabatach i zostawić nawet do wiosny. Można źdźbła wyrwać,i zostawić poukładane na rabatkach nie przekopane, albo i nie wyrywać z ziemi i zostawić. Wiosną zgrabiamy tylko nie rozłożone fragmenty i mamy gotową rabatkę do zasiewu, bez kopania.Tylko powierzchniowo wzruszamy. Ja stosuję siew w rządki, ale można i rzutowo, jak popadnie.
____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
Fuksja 21:20, 14 sie 2013


Dołączył: 01 lip 2013
Posty: 393
Witam Haniu i dziekuje za odpowiedź.
____________________
pozdrawiam,Ania
Mazan 09:25, 15 sie 2013

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Witam

Fuksjo, trochę na ten temat pisałem w wątku o fitoremediacji.

Pozdrawiam,

Mazan - Walerek
____________________
Mazan - Walerek
Fuksja 14:51, 15 sie 2013


Dołączył: 01 lip 2013
Posty: 393
Dzięki Walerek.
____________________
pozdrawiam,Ania
ewulek 18:22, 22 wrz 2014

Dołączył: 22 sty 2013
Posty: 4
A jakbym posiala łubin teraz to cos jeszcze z niego bedzie? A moze dac sobie spokuj?
____________________
Kiedyś się ogarnę, ale jeszcze nie pora :P
Gardenarium 18:31, 22 wrz 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Poplon zapewni glebie ochronę przed erozją, da oczywiście wymierny efekt w postaci zwiększonej dawki próchnicy w glebie, same plusy.
Tzw. poplon ścierniskowy można wysiewać nie później niż do końca września, jednak ważne jest jaki poplon wybierzesz.
Jest trochę późno ale chyba bym zaryzykowała.

Zależy to też od gleby jaką posiadasz:

jeśli jest słabsza siejesz łubin żółty, seradelę, facelię lub żyto
jeśli średnio żyzna to siejesz groch siewny pastewny (peluszkę) słonecznik, łubin wąskolistny, gorczycę białą, rzodkiew oleistą, wykę ozimą
jeśli gleby ciężkie żyzne - bobik, wykę jadalną, rzepak

Najbardziej uniwersalna jest facelia i gorczyca.

Możesz je przykopać przyorać przed zimą, jeśli wytworzy masę zieloną, albo zostawić do wiosny i wtedy zaorać.
Facelię jeśli zostawisz, sama się przez zimę pod wpływem mrozu pokruszy i będzie stanowić swoistą ściółkę
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ewulek 21:18, 25 wrz 2014

Dołączył: 22 sty 2013
Posty: 4
Dziekuje.Posiałam dzisiaj łubin wąskolistny bo taki mi sprzedano w slepie ogrodniczym.Ziemia unmnie marna wiec gorzej być nie może
____________________
Kiedyś się ogarnę, ale jeszcze nie pora :P
Gardenarium 11:19, 08 paź 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Łubin spowoduje w skrócie mówiąc - wiązanie azotu z powietrza, więc gleba się wzbogaci w ten makropierwiastek i zasili glebę, gdzie będą rosły rośliny azotu potrzebujące.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
katiaxx 11:23, 08 cze 2015


Dołączył: 07 kwi 2014
Posty: 4623
Bardzo ciekawy wątek - szkoda że mała wymiana informacji , u mnie ogród na części już jest - ale niewielki kawałek zagospodarowuję teraz. Gleba jest lekka, jak się po niej chodzi to kurzy, kolor - jasnoszara, sporo kamyków, trochę piaszczysta (pokłady piaskowca w całej okolicy) , na części ma być trawa i na części rabata, posadziłam tam kilka brzóz.
Myślę o gorczycy, jeśli ją posieję w czerwcu to mam ściąć, rozdrobnić przed kwitnieniem ? ile musi leżeć w glebie, czy we wrześniu mogę posiać trawnik czy czekać do wiosny ?
____________________
a czasem nie na temat ... Mój kawałek planety
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies